Historia zegarków Oris

Przedsiębiorstwo Oris zostało założone w 1904 roku przez Paula Cattina i Georgesa Christiana. Wspólnicy od najmłodszych lat pasjonowali się sztuką zegarmistrzostwa. Realizacje marzeń rozpoczęli od przybycia do szwajcarskiego miasta Holstein położonego w górach Jura, gdzie ponownie powołali do życia starą fabrykę czasomierzy. Priorytetowym celem założycieli było pozyskać utalentowanych zegarmistrzów z wieloletnim doświadczeniem, którzy z pasji do swojego rzemiosła dokładali wszelkich starań, aby konstruować wysokiej jakości zegarki za przyzwoitą cenę.

Manufaktura w pierwszych dwóch latach działalności zatrudniała zaledwie 24 pracowników. Nieustanne prowadzenie działań rozwojowych sprawiło, że w 1906 roku przedsiębiorstwo otworzyło swój pierwszy oddział. Po upływie pięciu lat w zakładzie pracowało około 300 osób. Przedsiębiorstwo zaczęło uchodzić za najprężniej funkcjonujące w regionie. Władze firmy dbając o swoich pracowników budowali dla nich domy i mieszkania. Celem takich działań było zachęcanie wybitnych zegarmistrzów z najodleglejszych zakątków Szwajcarii do podjęcia pracy na rzecz przedsiębiorstwa.

W 1920 roku firma została sprzedana. Nowym właścicielem okazał się Jacques David LeCoultre, którego łączyły więzy rodzinne z Edmondem Jaegerem i Antoinem LeCoultre – założycielami niezwykle prestiżowej manufaktury Jaeger-LeCoultre. W 1927 roku zmarł George Christian. Obowiązki założyciela przejął Oscar Herzog i pełnił je przez następne 43 lata. Przedsiębiorstwu i oferowanym produktom nadano lotniczy charakter. Wraz z nadejściem II Wojny Światowej manufaktura została zmuszona do ograniczenia produkcji. Wystąpiły problemy z dostępnością materiałów, z których wykonywano zegarki. Władze firmy postanowiły konstruować czasomierze z ośmiodniową rezerwą chodu. Rozwiązanie okazało się bardzo przyszłościowe, ponieważ mimo wielu trudności klientów zaczynało przybywać. Oris stał się jedną z najlepiej prosperujących firm zegarkowych. Po zakończeniu wojny każdego roku zakłady produkcyjne wypuszczały na rynek łącznie 200 tysięcy czasomierzy.

Ludzie kierujący marką widząc jakie spustoszenie przyniosła II Wojna Światowa postanowili sprawić, aby rzemieślnicy mogli w dalszym ciągu pracować by ponownie zarobić na wszystko co stracili. Zgodnie z decyzją zarządu kupiono 10 autobusów, którymi dowożono ludzi do zakładów zlokalizowanych między innymi w Holderbank, Courgenay, Como, Herbertswil, Bienne i Ziefen. W 1949 roku sukces marki budowało 800 pracowników. Kilkanaście lat uczciwej i sumiennej pracy zaowocowało, ponieważ manufaktura w 1968 roku stworzyła kaliber 652, który uzyskał certyfikat chronometru od obserwatorium Neuchatel.

Pasmo sukcesów szwajcarskiej manufaktury zostało zatrzymane w latach siedemdziesiątych. Kryzys wywołany przez masową produkcję tanich zegarków kwarcowych doprowadził do sprzedaży przedsiębiorstwa. Oris będący w pierwszej dziesiątce najbogatszych firm produkujących zegarki zatrudniając 800 pracowników zdolnych do wyprodukowania 1,2 miliona czasomierzy rocznie znalazł się na granicy bankructwa. Nowym właścicielem marki stał się General Watch Company będący częścią spółki ASUAG Group, która następnie została przemianowana na Swatch Group. Ludzie związani z przedsiębiorstwem nie chcieli się podporządkować wytycznym przedstawionym przez nowe szefostwo, które naciskało na rozpoczęcie produkcji zegarków kwarcowych.

Na początku lat osiemdziesiątych działający na rzecz Orisa Rolf Portmann i Ulrich Herzog mając zupełnie inną wizję przyszłości firmy postanowili opuścić Swatch Group i samodzielnie pokierować przedsiębiorstwem. Ulrich Herzog dokonał szczegółowej analizy światowych rynków. Wnioski były korzystne, ponieważ coraz więcej ludzi znowu zaczęło koncentrować się na kupnie zegarków mechanicznych. Władze przedsiębiorstwa postanowiły poszerzyć działania marketingowe. Oprócz kooperacji z zakładami lotniczymi firma także nawiązała współpracę z organizatorami sportów motorowych.

Prawdziwe odrodzenie marki nastąpiło w latach dziewięćdziesiątych. W 1993 roku inżynierowie pracujący na sukces marki całkowicie zmodyfikowali mechanizmy ulepszając je o „mały sekundnik” oraz wskazówkowy datownik. Dwa lata później przedsiębiorstwo zaprezentowało innowacyjny mechanizm o nazwie „Regulator”. Następnie w 1996 roku dobiegły końca prace nad kalibrem 581. Mechanizm charakteryzował się imponującą ilością funkcji. Wyposażone w niego czasomierze posiadały: datownik, wskaźnik dnia i nocy, centralny sekundnik, wskazanie drugiej strefy czasowej oraz funkcję odpowiedzialną za określenie faz księżyca. W roku 1997 w zakładach produkcyjnych stworzono kaliber 690. Był to mechanizm umożliwiający odczyt czasu światowego co w pewnym stopniu wpłynęło na rozwój sztuki zegarmistrzostwa. Natomiast w 1999 roku światło dzienne ujrzał kaliber 645 uznany za pierwszy „Pointer Day”.

Przedsiębiorstwo Oris przez 110 lat swojego istnienia opracowało kilkaset innowacyjnych mechanizmów. Czasomierze goszczą na nadgarstkach takich gwiazd Formuły1 jak Nico Rosberg czy Allan McNish. Ponadto miały swoje pięć minut na wielkim ekranie. Prestiżowe zegarki zostały wykorzystane w filmach Constantine i Jurasicc Park III. Ponadto w bieżącym roku podczas prestiżowych targów BASELWORLD 2014 przedsiębiorstwo zaprezentowało najnowszy model „Artelier Jumping Hour”. Zegarek wyróżnia się na tle innych. Wskazówka wędrująca po cyferblacie pokazuje minuty, pod nią znajduje się „mały sekundnik” natomiast aktualną godzinę można odczytać z okienka co jest swego rodzaju nawiązaniem do zegarków elektronicznych. Firma powyższym rozwiązaniem kolejny raz udowodniła, że jest jedną z najbardziej liczących się na świecie.