Historia zegarków Certina

Przedsiębiorstwo Certina powstało w 1888 roku z inicjatywy braci Adolfa i Alfreda Kurth, którzy założyli zakład zegarmistrzowski Gebr. Kurth AG. Początkowo manufaktura mieściła się w przebudowanym domu dziadka położonym w szwajcarskiej miejscowości Grenchen. Pierwsze lata działalności były skupione wokół produkcji podzespołów i mechanizmów stosowanych w zegarkach innych manufaktur. Założyciele podzielili się obowiązkami. Alfred zajmował się zarządzaniem a Adolf sprawami technicznymi. Ponadto bracia w chwili założenia przedsiębiorstwa zatrudnili trzech pracowników i nakazali im przestrzegać najważniejszych zasad panujących w firmie, czyli precyzji, niezawodności i innowacji oraz zapoznali ich z wymyślonym przez Alfreda mottem brzmiącym „Jakość za umiarkowaną cenę”.

Po upływie dziewięciu lat prężnie rozwijająca się manufaktura została przeniesiona do nowej siedziby co w 1904 roku zaowocowało otwarciem dwóch działów – mechanicznego oraz projektowania. Rozbudowa firmy pozwoliła na zapoczątkowanie prac mających doprowadzić do skonstruowania zegarka naręcznego. Czasomierz ukazał się w 1906 roku pod nazwą „Grana”, czyli skrótem od łacińskiego „Grenchen – Granacus” i był dedykowany kobietom. Zegarek okazał się przełomem w sztuce zegarmistrzostwa i został uhonorowany trzema złotymi medalami. Pierwszy został przyznany podczas targów w Mediolanie w 1904 roku a następne w Brukseli w 1910 roku oraz w Bern w 1914 roku.

W kolejnych latach firmę zaczęli wspierać inni członkowie rodziny. W 1926 roku projektantem technicznym został Erwin Kurth będący absolwentem Technical Watch College znajdującym się w Saint-Imier. Następnie trzy lata później Hans Kurth wsparł zakład wiedzą bankową. Reprezentanci młodego pokolenia wykazali się niezwykłym zaangażowaniem w losy przedsiębiorstwa co w późniejszym czasie doprowadziło ich do objęcia kierownictwa. Firma pod przewodnictwem nowych właścicieli rozpoczęła pasmo sukcesów. Pożądane efekty przyniosły innowacyjne mechanizmy opracowane w pracowniach manufaktury. Następnie w 1936 roku został skonstruowany pierwszy cyfrowy zegarek mechaniczny. Jednak najbardziej przełomowy okazał się rok 1938, na który przypadło 50-lecie istnienia firmy. Z tej okazji przedsiębiorstwu nadano nową nazwę Certina. Słowo pochodzi od łacińskiego „Certus” tłumaczonego jako „Pewny”. Nadanie prostej nazwy sprawiło, że w późniejszych latach zakład zatrudniający 250 pracowników był bardziej rozpoznawalny.

Na przełomie 1948 i 1949 roku Certina rozpoczęła działalność w zakresie międzynarodowym. Pierwsze umowy handlowe zostały podpisane z Niemcami. Gdy nastał rok 1955 na sukces Certiny pracowało 500 osób. Manufaktura wytwarzała 1000 zegarków dziennie, które można było nabyć w 75 krajach. Jednak w 1959 roku ludzie stojący na czele przedsiębiorstwa zauważyli rosnącą konkurencję. Z tego powodu zostało zwołane zebranie, w którym uczestniczył zarząd oraz kierownicy najważniejszych działów. Podczas zebrania została opracowana strategia, z której wynikało, że firma ma się skupić na produkcji zegarków charakteryzujących się tylko wysoką jakością. Pierwszym krokiem odnoszącym się do realizacji przyjętych postanowień było stworzenie wzmocnionej koperty zapewniającej większe bezpieczeństwo ulokowanego w niej mechanizmu. Innowacja została nazwana „DS” co znaczy w rozwinięciu „Double Security”.

Seria zegarków „DS” zdobyła uznanie wśród pasjonatów czasomierzy po tym jak w 1960 roku poszczególne modele zostały przetestowane w niecodziennych warunkach przez szwajcarów biorących udział w wyprawie na szczyt Dhaulagiri położony 8222 m. n.p.m. Następnie w 1963 roku zegarek zamontowano przy kole BMW, które wystartowało w wyścigach. Czasomierz wytrzymał prędkość 170 km/h oraz częste zmiany temperatury. Po 15 okrążeniach zegarek działał bez zarzutów. Po upływie pięciu lat zegarki z linii „DS” przeszły pomyślnie kolejne próby, ponieważ byli w nie wyposażeni naukowcy z United States Navy prowadzący eksperyment Sealab-II dotyczący życia delfinów. Następnie w 1970 roku NASA prowadząca badania w Indiach Zachodnich wystawiła pochlebne recenzje modelowi „DS Super PH 1000m” a Instytut Geograficzny w Zurychu innym modelom za wytrzymałość badań prowadzonych na Spitzbergen. Na ten sam rok datuje się wyczyn Yuichiro Miura, który zjechał na nartach z Mount Everestu. Japończyk podczas zjazdu miał na nadgarstku model „DS Chronolympic”. Rok później Certina zaprezentowała „Biostar”, czyli pierwszy czasomierz wyposażony w technologię wskazującą biorytm. 

W 1972 zakład zatrudniał 1000 pracowników zdolnych do wyprodukowania 1800 czasomierzy dziennie. Cztery lata później modelem „DS Diamaster” zachwycił się Muhammad Ali będący jednym z najlepszych pięściarzy wagi ciężkiej wszechczasów. Władze firmy najbardziej sukcesywny okres odnotowały w 1978 roku zdobywając International Diamond Award, Oscara i Złotą Różę w Baden-Baden. W latach siedemdziesiątych również miała miejsce redukcja zatrudnienia, ponieważ zaczynała się tak zwana era zegarków kwarcowych i każde przedsiębiorstwo zajmujące się produkcją zegarków aby nie zostać wyprzedzone przez konkurencję było zmuszone do dokonania zmian w swoich strukturach. Z zakładów Certiny zostało zwolnionych około 100 osób. Ponadto zegarki wchodzące w skład kolekcji „DS” były wykorzystywane podczas różnych zawodów sportowych. Za przykład mogą posłużyć: Marocco Car Rallye zorganizowany 1970 roku oraz Verbier Paraskiing i European Trial Championship rozstrzygnięte w 1974 roku i mający miejsce trzy lata później Canoeing World Championship. Dla Certiny lata siedemdziesiąte upłynęły także pod znakiem testów, ponieważ w 1971 roku w Szwecji zegarek z serii „DS” został zamontowany wewnątrz krążka hokejowego. Następnie Rolle Stoltz uderzył kijem w krążek, który z prędkością 160 km/h przebił drewnianą ściankę i wpadł do bramki. Zegarek Certina po wyciągnięciu z krążka działał poprawnie.

W 1983 roku firma została wchłonięta przez SMH utworzonego z konsorcjum SSIH i ASUAG. Po 12 latach przedsiębiorstwo było najważniejszym zrzeszonym w SMH, które produkowało zegarki sportowe. Linia „Cascadeur” sprawiła, że Certina zyskała miano „Oficjalnego Chronometrażysty Motocyklowych Mistrzostw Świata”. Począwszy od 2001 aż do 2007 roku marka wspierała słynnego motocyklistę Thomasa Luthi. Podobnie w 2005 roku została nawiązana współpraca z Formułą1. Przedsiębiorstwo stało się oficjalnym partnerem grupy Sauber Petronas. Od 2006 roku w działaniach marketingowych brał udział Robert Kubica będący jedynym polskim kierowcą Formuły1.