Polak na szczycie piramidy prestiżu

Określenie dokładnej liczby firm zajmujących się produkcją zegarków w Szwajcarii jest niemal niemożliwe. Przepisy tłumaczą, że firmę w tym małym europejskim kraju pozbawionym stolicy założyć może każdy w tym obcokrajowiec. Nie ma w tym nic złego, o ile założona firma nie jest szwajcarską tylko z nazwy. Niektórzy producenci próbują przechytrzyć ludzi zakładając firmę w Szwajcarii, a części, z których składa się zegarek sprowadzają z Chin. Tłumaczą to czynniki ekonomiczne, które są bardzo ważne przy masowej produkcji zegarków. Z takich posunięć jasno wynika, że nabywca czasomierzu posiada tak naprawdę chiński zegarek z magicznym napisem „Swiss made” nierzadko w cenie szwajcarskiego. Prowadzenie pokrótce przytoczonej polityki firm zajmujących się produkcją szwajcarskich zegarków prowadzi najzwyczajniej do upadku, bo aby odnieść sukces należy postępować następująco. 

Polska, 29 listopada 1830 roku. Wybuch Powstania Listopadowego, w którym czynny udział bierze biznesmen Antonii Patek. Jeden z wielu walecznych polaków, którzy przeciwstawili się Imperium Rosyjskiemu. Polak podczas toczących się walk zostaje dwukrotnie ranny, odznaczony Złotym Krzyżem Virtuti Militari oraz awansowany do stopnia podporucznika. Po upadku powstania Patek wraz ze swoim przyjacielem zegarmistrzem Franciszkiem Czapkiem emigrują do Szwajcarii. W 1839 roku przyjaciele zakładają w Genewie pierwszą na świecie fabrykę zegarków „Patek, Czapek & Cie”. Po upływie pięciu lat w 1844 roku Patek w Paryżu spotyka Adriena Philippe francuskiego zegarmistrza, wynalazcę pierwszego mechanizmu naciągowego z koronką, który sprawił, że zegarka nie potrzeba było już nakręcać za pomocą kluczyka. Biznesem i zegarmistrz zaczęli ze sobą współpracować, co nie spodobało się Czapkowi. Współzałożyciel w 1845 roku ostatecznie opuścił firmę, przez co jej nazwa została zmieniona na „Patek & Cie”. Nazwa firmy była zmieniana jeszcze kilkukrotnie. W 1851 roku, gdy Philippe stał się oficjalnym wspólnikiem Patka fabrykę przemianowano na „Patek Philippe & Cie”. Po upływie 50 lat w 1901 roku firma przyjęła nazwę „Ancienne Manufacture d’Horlogerie Patek Philippe & Cie, S.A”. Ostatecznie w 1932 roku pierwsza fabryka zegarków została sprzedana braciom Karolowi i Jeanowi Sternom i od tamtej pory nosi nazwę „Patek Philipe S.A”. 

Od początku istnienia firmy produkty sygnowane nazwiskami Patek i Philipe są uważane za najlepsze, a tym samym najdroższe na świecie. Powyższe stwierdzenie argumentować można szeregiem sukcesów, które firma odniosła na przestrzeni lat. W 1933 roku Harry Graveso amerykański bankier zlecił szwajcarskiej marce, by ta skonstruowała dla niego zegarek kieszonkowy posiadający 24 funkcje. W tamtych czasach był to absolutny rekord deklasujący wszystkich innych producentów zegarków. Zegarek w 1999 roku został sprzedany na aukcji w Nowym Jorku za 11 milionów dolarów. Następnie w roku 1935 Patek Philippe stworzył pierwszy zegarek okrętowy z repetycją półgodzinną. W 1937 firma skonstruowała zegarki wyposażone w funkcje czasu światowego. Niespełna rok później wypuściła na rynek pierwsze modele czasomierzy z chronografem, tachometrem i kalendarzem. Pierwszy czasomierz kwarcowy pod szyldem marki ukazał się w 1946, a z naciągiem automatycznym w 1953 roku. 

Zegarki Patek Philipe są uznawane za arcydzieło zegarmistrzostwa. Marka znajduje się na pierwszym miejscu we wszystkich dotychczas sporządzonych piramidach prestiżu. Ceny czasomierzy sięgają kilku milionów dolarów. Nierzadko czas oczekiwania na zakupiony produkt trwa latami, przez co Patek Philipe to jedna z niewielu firm na świecie, której produkty używane czasem osiągają wyższe ceny od nowych. W 1989 roku z okazji 150 lat istnienia, firma skonstruowała najbardziej skomplikowany zegarek na świecie Patek Philippe Calibre 89. Czasomierz jest dziełem zegarmistrza o nazwisku Buclin. Klient może nabyć wersję wykonaną z platyny bądź z białego, żółtego czy różowego złota liczącego 18 karatów próby 750. Mechanizm był opracowywany przez 10 lat i razem z obudową waży 1,1 kilograma, zawiera w sobie 33 mniejsze mechanizmy łącznie składające się z 1728 elementów. Średnica koperty wynosi 89 a wysokość 41 milimetrów. Cena opiewa na 6 milionów dolarów. 

Na początku ubiegłej dekady marka kolejny raz odznaczyła się przebłyskiem geniuszu konstruując model Star Caliber 2000. Głównym konstruktorem zegarka jest Meunier. Przedmiot posiada 21 komplikacji, gdzie sześć, to własne patenty. Ponadto zegarek charakteryzuje się aż 10 dniową rezerwą chodu. Czasomierz, podobnie jak każdy inny model posiada ręcznie malowaną tarczę. W tym celu wykorzystuje się technikę emalii. Najpopularniejszy model Calatrava wyszedł na rynek w dwóch wersjach. Pierwsza w roku 2000 a druga rok później. W 2009 roku prezesem firmy został Thierry Stern, który przejął władzę nad marką po swoim ojcu Philippe Sternie.