Jak Rolex zdobył popularność?

Rynek dóbr luksusowych najczęściej dzielony jest na 9 segmentów. Każdy z nich charakteryzuje się unikalną specyfiką. Skupiając się na segmencie zrzeszającym firmy słynące z produkcji biżuterii i zegarków nie można przejść obojętnie obok działań prowadzonych przez Rolex'a.

Powstanie większości najznamienitszych manufaktur datuje się na lata 1845 – 1899. W tamtym okresie działania, które można nazwać marketingowymi były bardzo symboliczne. Panowało przeświadczenie mówiące, że tak zwany dobry start ma miejsce, kiedy manufaktura zostaje założona w zachodnich rejonach Szwajcarii przez szwajcarskiego zegarmistrza. Niestety Rolex nie miał dobrego startu. Firma została założona w 1905 roku przez 26 letniego Niemca Hansa Wilsdorfa i jego szwagra Alfreda Davisa. Młodzi biznesmeni postanowili połączyć swoje doświadczenie wyniesione z firm zegarkowych, w których pracowali i spróbować swoich sił na rynku brytyjskim. Pasmo sukcesów sprawiło, że po kilku latach ruszyli na podbój Szwajcarii.

Pierwszym działaniem marketingowym, które zazwyczaj pomijali inni założyciele manufaktur, było określenie nazwy przedsiębiorstwa. Ostatecznie w szwajcarskim mieście La Chaux-de-Fonds została zarejestrowana nazwa Rolex. Hans Wilsdorf bardzo naciskał, aby nazwa była łatwa do wymówienia przez ludzi w każdym zakątku świata. Zastosowanie takiego rozwiązania prowadziło także do łatwego zapamiętania nazwy. Ponadto nazwa miała sugerować, że oferowane produkty są dobrej jakości. Zatem słowo Rolex powstało z połączenia dwóch francuskich słów „horlogerie exquise”, które znaczą „doskonałe zegarmistrzostwo”. W tamtym okresie był znacznie ograniczony dostęp do informacji z powodu mniejszej ilości kanałów komunikacji. Jednak osoba nosząca się z zamiarem nabycia nowego zegarka słysząc nazwę Rolex nabierała przeświadczenia, że ma do czynienia z produktem godnym uwagi.

Przez następne kilkadziesiąt lat Rolex konsekwentnie pracował nad jakością swoich czasomierzy. Wartość marki nieustannie wzrastała. Podobnie było z listą patentów i przełomowych zegarków, które wprowadzały sztukę zegarmistrzostwa w zupełnie nowy wymiar. Rolex angażował się w różnego rodzaju ekstremalne wyprawy. Manufaktura chciała pokazać, że oferuje niezawodne produkty, które poradzą sobie nawet w najcięższych warunkach. W 1951 roku Edmund Hillary zdobył Mount Everest będący najwyższym szczytem świata. Kiedy doszło do spektakularnego zdarzenia himalaista na swoim nadgarstku miał właśnie Rolexa. Następnie w 1960 roku marka szczyciła się, że jeden egzemplarz przetrwał na dnie głębi Challengera, czyli ponad 11 kilometrów poniżej poziomu morza.

Kiedy nastały lata siedemdziesiąte ubiegłego wieku wiele przedsiębiorstw produkujących zegarki popadło w kryzys z powodu pojawienia się mechanizmu kwarcowego. Rolex postanowił iść z duchem czasu i skonstruował jeden z najlepszych na świecie mechanizmów kwarcowych. Jednak poważne tarapaty miały miejsce kiedy Ian Fleming pozwolił zekranizować swoją powieść o przygodach Jamesa Bonda pod warunkiem, że aktor odgrywający rolę głównego bohatera będzie nosił na swoim nadgarstku Rolexa a konkretnie model Submariner. Producenci filmu zwrócili się do władz Rolexa z prośbą o udostępnienie jednego egzemplarza. Niestety spotkali się z negatywną odpowiedzią. W efekcie zegarek pożyczył aktorowi członek ekipy filmowej.

W tym samym czasie na świecie rozwijało się pojęcie product placement. Władze Rolexa szybko zrozumiały, że prawie ominęła ich darmowa reklama. Do kolejnych części filmu chętnie wypożyczały swoje produkty. Jednak po pewnym czasie James Bond zaczął nosić czasomierze innych manufaktur. Od tamtej pory Rolex zaczął prowadzić dość specyficzną politykę marketingową, z której wynika, że firma będzie promować swoje produkty dosłownie w każdym kanale komunikacji, który będzie się charakteryzował stabilną pozycją.

Pojawienie się internetu i mediów społecznościowych okazało się dla Rolexa miejscem promocji obdarzonym olbrzymim potencjałem. W 2013 roku marka założyła swój fanpage na facebooku. Obecnie lubi go około 4 miliony fanów. Jednak profil Rolexa można także obserwować na Pintereście i w serwisie YouTube. Strategia prowadzona przez firmę w mediach społecznościowych w głównej mierze została opracowana dla fanów marki. Firma wykorzystuje sieć, żeby komunikować się z ludźmi. Świadczy o tym seria wyjaśniająca poszczególne kwestie mające miejsce w historii, które nurtują większość ludzi. Ponadto z internetu można dowiedzieć się, że Rolex jest bardzo związany ze sportem a w szczególności z tenisem ziemnym.

W kwietniu bieżącego roku światło dzienne ujrzał raport The Global RepTrak 100, który przedstawia 100 najpopularniejszych i najbardziej renomowanych przedsiębiorstw na świecie. Rolex został sklasyfikowany na 4 pozycji tuż za firmami: Daimler, Google i BMW. To oczywiście dzięki działaniom marketingowym, ponieważ zegarki oferowane przez przedsiębiorstwo plasują się w okolicach 20 miejsca pod względem jakości i prestiżu. Nie zmienia to jednak faktu, że Rolex jest mistrzem w promowaniu swoich produktów.