RED DOT DESIGN AWARD

Niemiecka organizacja Design Zentrum Nordrhein-Westfalen słynie z prowadzenia konkursu podczas, którego przyznawana jest niezwykle prestiżowa nagroda Red Dot Design Award. Wyróżnienie jest marzeniem niemal wszystkich projektantów i producentów niezależnie od branży, w której funkcjonują. Każdego roku o nagrodę rywalizuje coraz większa liczba uczestników. Obecnie rokuje się, że oscyluje ona w granicach 11.000 zgłoszeń z 61 krajów świata. Najlepsza ze zwycięskich prac oprócz zaszczytnego wyróżnienia otrzymuje gratyfikację w postaci rocznej ekspozycji w należącym do organizacji muzeum wzornictwa Red Dot Design Museum znajdującym się na terenie zabytkowego kompleksu obejmującego kopalnię i koksownię „Zollverein” w miejscowości Essen. Ponadto organizacja wydaje publikacje dotyczące projektowania. Najbardziej cenioną jest ukazująca się raz w roku „Red Dot Design Yearbook”.

Inicjatorem nagrody jest Peter Zac, doktor medioznawstwa, psychologii i historii sztuki uważany za jednego z najlepszych specjalistów do spraw komunikacji i projektowania na świecie. Poświęcenie się pracy doprowadziło utytułowanego Niemca do objęcia posady prezesa Międzynarodowej Rady Stowarzyszeń Wzornictwa Przemysłowego (ICSID). Po trzech latach sprawowania odpowiedzialnej funkcji Peter Zac otrzymał miano "ICSID Senator" co sprawia, że wszystkie ważne posunięcia są z nim konsultowane. Zac pełnił także rolę przewodniczącego International Design Alliance (IDA). Ponadto w październiku 2006 roku został wybrany przez poważany magazyn Business Week jednym z "20 niekonwencjonalnych twórczych myślicieli, którzy zmienili oblicze swoich firm i tworzenia nowych rynków".

Nagroda ma na celu motywować projektantów i producentów do nieustannej pracy mającej prowadzić do zwiększenia atrakcyjności danego produktu poprzez wyszukany design. Podstawowe kryteria, którymi kierują się ludzie przyznający nagrodę to: innowacyjność, funkcjonalność i kompatybilność ekologiczna. „Czerwona kropka” jest przyznawana w trzech kategoriach. Pierwsza z nich a zarazem najstarsza nosi nazwę „Product design/design team”. Początkowo skupiała w sobie wszelkiego rodzaju innowacje projektowe z wielu branży. Po pewnym czasie została rozbudowana o podkategorię „Design Team of the Year”. Nagroda jest przyznawana corocznie począwszy od 1991 roku dla zespołów odpowiedzialnych za wzornictwo produktów oferowanych przez dane firmy. Drugą kategorią jest „Communication design”. Laur jest przyznawany od 1993 roku za osiągnięcia w dziedzinie reklamy, różnego rodzaju mediów interaktywnych oraz projektów dźwiękowych. Następnie w 2008 roku organizacja zaczęła doceniać całe agencje nagrodą specjalną „Stylus”. W pierwszych latach dominowały przedsiębiorstwa z Niemiec. Jednak w 2011 roku po raz pierwszy została wyróżniona firma z Grecji, Buraki Design Group. Ostatnia kategoria powstała w 2005 roku i nosi nazwę „Design concept”. W tym przypadku organizacja nagradza za innowacje i koncepcje projektowe. Najważniejsze są unikatowe wizje i pomysły, które wdrożone w życie mogą pokazać w innym bardziej kreatywnym wymiarze dane produkty, a nawet doprowadzić do zrewolucjonizowania całej branży. Wyróżnia się zazwyczaj młodych utalentowanych ludzi obdarzonych twórczym umysłem oraz szybko rozwijające się firmy z całego świata.

Na przestrzeni lat „czerwoną kropką” zostały uhonorowane tak znaczące marki jak: Siemens, Apple, BMW, Philips, Audi, Sony, Adidas oraz Bose. Ponadto organizatorzy konkursu zwrócili uwagę na sztukę zegarmistrzostwa. W 2011 roku duńska marka Jacob Jensen specjalizująca się w produkcji zegarków najwyższej jakości otrzymała prestiżowe wyróżnienie w postaci „czerwonej kropki”. Wygląd czasomierzy jest inspirowany niemiecką szkołą „Bauhas” skupiającą się na sztuce minimalistycznego wzornictwa w połączeniu z amerykańskim nurtem designu zapoczątkowanym przez wybitnego projektanta Raymonda Loewyego. Czasomierze posiadają kwadratowe koperty, w których zostały osadzone okrągłe tarcze pozbawione indeksów. Całość jest mocowana na bransoletach i skórzanych paskach zachowanych w srebrnej, czarnej i brązowej kolorystyce. Wzornictwo niezwykle nowocześnie prezentującej się kolekcji śmiało można nazwać przełomem światowego zegarmistrzostwa. Ponadto czasomierze zostały wyposażone w bardzo precyzyjne mechanizmy zasilane baterią i są dostępne do nabycia w przystępnych cenach. Wszystkie te czynniki sprawiają, że wyróżniona linia jak i wszystkie pozostałe czasomierze sygnowane nazwiskiem uznanego projektanta postrzega się jako produkty prestiżowe w rozsądnych cenach.

Otrzymanie nagrody Red Dot Design Award jest jednym z najbardziej liczących się wyróżnień jakie może otrzymać projektant czy firma za stworzony produkt. To gwarancja, że za wyróżnionym produktem przemawia nowoczesność i oryginalność, ale przede wszystkim jakość w połączeniu z najbardziej efektywnym wzornictwem. Niestety, nagroda jest przyznawana tylko najwybitniejszym, przez co zdobywają ją tylko nieliczni noszący w swoich genach domieszkę geniuszu. Branża zegarmistrzowska może mówić o wielkim szczęściu, że w pracowniach przedsiębiorstwa Jacob Jensen tacy właśnie pracują.