PAULA KANIA

PROGRAM "WSPIERAMY LUDZI Z PASJĄ"

Paula Kania

PAULA KANIA (ur. 6.11.1992 roku w Sosnowcu) – polska tenisistka, mistrzyni Polski w grze pojedynczej, zawodniczka klubu Górnik Bytom

Zaczęła grać w tenisa w wieku siedmiu lat. Pierwszy kontakt z profesjonalnym tenisem miał miejsce w maju 2007 roku, w kwalifikacjach do turnieju ITF w Warszawie. We wrześniu tego samego roku w deblu (w parze z Weroniką Domagałą) dotarła do półfinału. Pierwszy wygrany mecz singlowy zaliczyła w lipcu 2008 roku, na turnieju w Toruniu, gdzie pokonała w pierwszej rundzie Verdianę Verardi. W maju 2009 roku dotarła do półfinału gry singlowej w Warszawie, pokonując między innymi Sarah Gronert.

W 2010 roku odniosła znaczące sukcesy - na początku lipca wywalczyła złoty medal w tenisowych mistrzostwach Polski, pokonując w finale Aleksandrę Rosolską. Potem, w parze z Weroniką Domagałą, wygrała turniej deblowy w Pieszczanach, a we wrześniu zwyciężyła w singlu, na turnieju w Gliwicach. W maju 2010 roku po raz pierwszy wystąpiła na turnieju  WTA Tour. Sukcesem okazał się jej udział w turnieju gry podwójnej - wystąpiła w nim z Poliną Pechową, z którą w finale pokonały parę Anna Czakwetadze / Wiesna Dołonc. Było to pierwsze zwycięstwo tenisistki w rozgrywkach cyklu WTA Tour. 

Paula Kania

 

NAJWIĘKSZE OSIĄGNIĘCIA:

  • 2006 Dwa srebrne medale Drużynowych Mistrzostw Europy z reprezentacją Polski do lat 14, na kortach otwartych oraz na hali.
  • 2008 Wygrana w Drużynowych Mistrzostwach Europy do lat 16 w Szwajcarii
  • 2008 Złoto Mistrzostw Europy w Moskwie zdobyte z Magdą Linette w deblu.
  • 2009 Starty w turniejach serii ITF Womens Circuit, oraz w największym turnieju w Polsce Warsaw Open, zwycięstwo z Olgą Savchuk, zawodniczką z dużym doświadczeniem, oraz niegdyś rankingiem 80 WTA.
  • 2010 Zdobyty tytuł Mistrzyni Polski Kobiet w Szczecinku, oraz pierwsze zwycięstwo w turnieju ITF Womens Circuit w Gliwicach.
  • 2011 Podwójne złoto Mistrzostw Polski w Łodzi oraz następna wygrana turnieju 10,000 $ w singlu oraz deblu w Niemczech. Wygrany debel we Francji 10,000 $. Koniec roku zwieńczony pierwszym finałem turnieju 25,000 $ w Opolu, oraz finałem debla.
  • 2012 Wygrana w turnieju deblowym w Niemczech 10,000 $ oraz w Stanach Zjednoczonych 25,000 $. W Moskwie wygrany debel oraz półfinał singla w turnieju 25,000 $ 
  • 2013 Razem z zespołem Carbo Koks Górnik Bytom, zdobyła tytuł drużynowej mistrzyni Polski[2].
  • 2014 Razem z Oksaną Kalasznikową zanotowała finał zawodów WTA International Series w Stambule. W meczu mistrzowskim para przegrała z Misaki Doi i Eliną Switoliną wynikiem 4:6, 0:6.
  • 2015 Razem z zespołem Carbo Koks Górnik Bytom, ponownie zdobyła tytuł drużynowej mistrzyni Polski.

 

Opracowanie: Konrad Marszałek

LuxTime.pl