Historia marki rozpoczyna się w roku 1925, w którym James Aubert otworzył w kolebce szwajcarskiego zegarmistrzostwa Vallée de Joux, własny warsztat zegarmistrzowski (James Aubert SA). Już wtedy dysponował odpowiednią wiedzą i doświadczeniem, które zdobył, pracując u renomowanych producentów zegarmistrzowskich jak „Valjoux” czy „Landeron”.
James Auber był nie tylko utalentowanym inżynierem, wybitnym zegarmistrzem i miłośnikiem zegarków, ale przede wszystkim wizjonerem i artystą. Praktycznie całe swoje życie poświęcił opracowywaniu nowych mechanizmów zegarowych, w tym chronografów i repetycji minutowych. Jednym z jego największych sukcesów jest zaprojektowanie repetiera, czyli mechanizmu z sygnalizacją dźwiękową.
Całą swoją wiedzę Albert przekazywał najbliższym członkom rodziny siostrzeńcowi Jeanowi Aubertowi i zięciowi Jeanowi Fillonowi, którzy w 1939 roku przyjęli prowadzenie przedsiębiorstwa. Pod ich kierownictwem firma wpłynęła na szerokie wody innowacji i technologii. Właśnie w tym czasie powstały najbardziej spektakularne projekty marki, które dały jej stałe miejsce w historii, mowa tutaj m.in. o autorskich komplikacjach skaczącej godziny, wskaźniku rezerwy chodu, regulatorze faz księżyca czy dużego datownika. Z komponentów i rozwiązań technologicznych firmy przez ponad pół wieku korzystało wielu mniej lub bardziej znanych producentów zegarków.
Dynamiczny rozwój firmy wyhamował pod koniec lat 70. XX wieku, kiedy coraz bardziej odczuwalne były konsekwencje wprowadzenia na rynek tańszych i dokładniejszych zegarków kwarcowych. Szansą na uratowanie rodzinnej firmy, prowadzonej wówczas przez Johna Filona, było pojawienie się Petera Hofera. Doświadczony biznesmen, posiadający wiele kontaktów w branży zegarmistrzowskiej na całym świecie postanowił zrestrukturyzować zakład. Nowa firma odrodziła się już jako Montres Epos SA. a jej głównym celem był projektowanie klasycznych zegarków mechanicznych.
Epos to marka, która od wielu lat buduje swoją renomę i rozpoznawalność na rynku europejskim. Pomimo wielu zmian i burzliwej historii firma cały czas jest wierna swojej filozofii. Epos utożsamiany jest przede wszystkim z precyzyjnymi, wysokiej jakości zegarkami wyposażonymi w zaawansowane technicznie komplikacje, które dodatkowo przystępne są w relatywnie przystępnej cenie. Bazą każdego zegarka Epos jest mechanizm produkowany przez renomowanego producenta szwajcarskiego jak ETA (m.in. Unitas, Valjoux, Peseux) i Sellita. Każdy z nich jest później modyfikowany i udoskonalany przez zegarmistrzów EposA w warsztatach w Vallée de Joux, a finalny montaż wykonywany jest w Lengnau.
Marka Epos szczególny nacisk kładzie na technologię i innowacyjność swoich projektów.
Jednym z bardziej rozpoznawalnych elementów zegarków Epos jest mechanizm dużego datownika tzw. Big Data, który złożony jest z dwóch niezależnych od siebie kół, które wskazują datę w osobnych kierunkach. Epos jako jedna z niewielu marek oferuje również modele zegarków z tzw. skaczącą godziną. W tego typu modelach brak jest klasycznej wskazówki godzinowej. Bieżący czas zmienia się charakterystycznym okienku podobno okienko datownika, który znajduje się na zazwyczaj na górze tarczy. Praktycznie wszystkie modele Epos wyposażone są też we wskaźnik rezerwy chodu pokazujący czas, jaki pozostaje zegarkom do rozwinięcia się sprężyny.
W wybranych modelach szkieletowych zastosowane został autorski mechanizm Verso, w którym część wskazań zostały przeniesione na tylną stronę zegarka czyli na dekiel. Tam między innymi znajduje się sekundnik, który pełni funkcję pulsometru. W ten sposób w odróżnieniu do innych modeli szkieletowych piękno pracy mechanizmu może być podziwiane z przodu zegarka, czyli na nadgarstku.
Zegarki marki Epos trudno jest pomylić z innym marką. Projektanci zadbali o to, by wyróżniały się formą i wzornictwem. Zwracają uwagę detale i elementy wykończenia. Marka niemal do perfekcji opanowała sztukę grawerowania, a efekty artystów współpracujących z marką można zobaczyć między innymi na modelach szkieletowych lub modelach open-heart. Mechanizmy wnętrza zyskują piękne nowe wykończenie w postaci pasków genewskich czy charakterystycznych niebieskich śrubek. Warto dodać, że Epos jako jeden z nielicznych producentów nadal oferuje zegarki, które są zdobione ręcznie przez wykwalifikowanych i profesjonalnych zegarmistrzów.
Innowacje i stylistyczne piękno zegarków tylko utwierdzają w przekonaniu, że marka w pełni zasługuje na miano „Artistry in Watchmaking“.
Zegarki Epos zachwycają finezją i precyzja wykonania. Stanowią propozycję dla osób, które poszukują niebanalnych i nietuzinkowych czasomierzy, których nie każdy ubierze na nadgarstek. W portfolio marki znajdziemy bardzo zróżnicowane modele, które z pewnością zaspokoją nawet najbardziej wymagające gusta użytkowników. Od klasycznych garniturowych modeli poprzez zegarki sportowe po efektowne i zachwycające zegarki typu skeleton i open-heart.
Bez względu na to, czy szukamy zegarka garniturowego, nowoczesnego (np. z kolekcji Epos Sophisticate) czy utrzymanego w stylu retro (z prostokątną kopertą Epos PERFECTION) znajdziemy z pewnością model, których wpisze się w indywidualne potrzeby i preferencje.
Panom szukającym ponadczasowych i stylowych zegarków z pewnością spodobają się modele prezentowane w kolekcji Epos Originale. To tradycyjne zegarki prezentujące różne typy style: od retro poprzez Bauhaus po nowoczesne koncepcje. Znajduje się tu modele z charakterystycznymi cyframi rzymskimi, zegarki tzw. minutnikiem kolejowym („chemin de fer”) czy klasyczne chronografy. Zegarki z tej kolekcji można z przyjemnością założyć do eleganckiego garnituru, a także nosić na co dzień jak zegarek sportowy.
Osobom aktywnym z pewnością przypadną do gustu modele Epos Sport. W zróżnicowanej kolekcji znajdziemy zegarki na klasycznej bransolecie i uniwersalnej sportowej stylistyce a także eleganckie chronografy, modele nawiązujące do zegarków typu pilot czy diver. Marka ma również w ofercie profesjonalne zegarki nurkowe takie jak Epos Sportive 3441 Diver zegarek nurkowy wytrzymujący ciśnienie 500 metrów i wyposażony w zawór helowy.
Ci, którzy w zegarku szukają nie tylko funkcjonalności, ale przede wszystkim efektownego designu powinni od razu skierować wzrok do modeli z kolekcji Epos Oeuvre D'Art, które bez wątpienia zasługują na miano prawdziwych zegarmistrzowskich dzieł sztuki. W tej kolekcji znajdują się wyjątkowe czasomierze, które oprócz nietuzinkowego designu oferują również zaawansowane technologicznie komplikacje jak fazy księżyca, repetier czy odwrócony mechanizm. To propozycja dla koneserów piękna i ceniących zegarmistrzowski kunszt.
Epos to uznana szwajcarska marka z długą tradycją, która oferuje precyzyjne zegarki mechaniczne o nietuzinkowym designie i komplikacjach.