Zegarki Certina DS - Racing Team

Szwajcarska marka słynąca z produkcji niezwykle trwałych i precyzyjnych zegarków nie ukrywa swojego zamiłowania do sportów motorowych. Wiele czasomierzy oferowanych przez przedsiębiorstwo posiada sportowy charakter, który sprawia, że wyróżniają się one na tle konkurencji. W ostatnich latach Certina była obecna podczas wielu wydarzeń sportowych oraz współpracowała z wieloma wybitnymi sportowcami. W pewnym stopniu firma czerpie inspiracje ze sportów motorowych, dzięki czemu obecnie posiada w sprzedaży zegarki, o jakich dawniej pasjonaci zegarmistrzostwa i motoryzacji mogli tylko pomarzyć.

Marka już w 1963 roku testowała swoje produkty na torach wyścigowych. Sprawdzenie odporności na częste zmiany temperatury polegało na mocowaniu zegarka do koła sportowego BMW, który pokonywał piętnastokrotnie tor z prędkością 170 km/h. Jednak związek Certiny ze sportami motorowymi stał się zauważalny na arenie międzynarodowej dopiero w latach siedemdziesiątych ubiegłego wieku. Certina była obecna podczas zawodów Marocco Car Rallye zorganizowanych w 1970 roku. Następnie cztery lata później brała udział w Verbier Paraskiing i European Trial Championship. Ostatecznie w 1977 roku firma zaznaczyła swoją obecność na zawodach Canoeing World Championship. Udział w tak wielu prestiżowych turniejach w trakcie jednej dekady sprawił, że przedsiębiorstwo zaczęło być kojarzone ze sportami motorowymi. Zatem stało się firmą oferującą niezwykle trwałe i precyzyjne czasomierze, które dodatkowo nabrały sportowego charakteru.

Kolejny ważny związek przedsiębiorstwa ze sportami motorowymi przypada na 1995 rok. Certina została oficjalnym chronometrażystom odpowiadającym za pomiar czasu podczas motocyklowych mistrzostw świata. Możliwość zaprezentowania się na tak dużej imprezie zaowocowała nawiązaniem współpracy z wybitnym zawodnikiem Mickiem Doohanem, który reprezentował Australię. Kiedy świat wkroczył w nowe tysiąclecie branża motoryzacyjna nie zapomniała o Certinie. Marka począwszy od 2002 roku, przez trzy lata była związana kontraktem z dwoma wybitnymi kierowcami rajdowymi. Pierwszym z nich był Petter Solberg, który rozpoczynając współpracę z Certiną niemal od razu zdobył wicemistrzostwo świata a rok później został mistrzem świata. W kolejnych sezonach dwukrotnie stawał na drugim stopniu podium. Drugim zawodnikiem był legendarny Colin McRae. Brytyjski rajdowiec na swoim koncie ma między innymi tytuł najmłodszego mistrza świata, który wywalczył mając 27 lat i 78 dni. Za wybitne osiągnięcia sportowe został odznaczony Orderem Imperium Brytyjskiego.

Certina Racing

Kiedy nastał rok 2005 Certina zagościła na torach Formuły1. Została oficjalnym partnerem grupy Sauber F1, którą między innymi reprezentował Robert Kubica. Współpraca szwajcarskiego przedsiębiorstwa z polskim kierowcą była bardzo udana. Kiedy Adrian Bosshard obecny szef firmy w jednym z wywiadów został zapytany o Roberta Kubicę, powiedział, że „Partnerstwo z Robertem Kubicą było jednym z najbardziej udanych w naszej historii. Po pierwsze dlatego, że Robert jest znakomitym sportowcem i miłą osobą. A po drugie, że strasznie angażował się w nasze działania. Z Robertem jesteśmy cały czas w kontakcie. A co z tego wyniknie – zobaczymy…”. Certina tak bardzo była związana z Polakiem, że wyprodukowała dla niego specjalny model zegarka „DS ACTION” limitowany do 1984 egzemplarzy. Czasomierz opatrzony numerem jeden miał trafić do Roberta Kubicy. Jednak Adrian Bosshard postanowił schować go sejfu i wręczyć kierowcy, gdy ten wygra swój pierwszy wyścig w Formule1. Chwila, w której Robert Kubica założył na swój nadgarstek dedykowaną mu Certinę nastała bardzo szybko.

Certina F1

Szwajcarskie przedsiębiorstwo oprócz zegarka dla Roberta Kubicy wyprodukowało także limitowany model „DS-2 CHRONO PRECIDRIVE SAUBER F1 TEAM LIMITED EDITION” dla całego zespołu, w którym jeździł Polak. Innym niezwykle dobrze przyjętym produktem Certiny jest „CERTINA DS PODIUM BIG CHRONO PRECIDRIVE WRC LIMITED EDITION”. Czasomierz jest limitowany do 5000 tysięcy sztuk. Producent zadedykował go wszystkim fanom rajdów samochodowych. Z tego powodu dekiel zegarka i kauczukowy pasek zostały udekorowane logotypem WRC.

Ostatnie z największych osiągnięć marki odnoszące się do sportów motorowych przypada na 2013 rok. Szwajcarski producent obwieścił, że został oficjalnym chronometrażystą i partnerem Rajdowych Mistrzostw Świata organizowanych przez FIA. W skład najbardziej prestiżowej imprezy rajdowej wchodzi aż trzynaście wyścigów, które są rozgrywane na trzech kontynentach. W obecnym dziesięcioleciu to zdecydowanie największe wyróżnienie dla Certiny. Jednak, aby zajść tak wysoko, marka musi nieustannie udowadniać niezawodność swoich produktów. Aktualnie jest jedną z niewielu firm związanych ze sportami motorowymi, które mogą się poszczycić tak wieloma osiągnięciami. W kolejnych latach poważane na całym świecie szwajcarskie przedsiębiorstwo z pewnością będzie kontynuowało swoją przygodę ze sportem.