Czy warto kupić używany zegarek?

W Polsce rynek przedmiotów używanych funkcjonuje bardzo prężnie. Odpowiedzialność za jego nagły rozwój w dużej mierze spoczywa na barkach kryzysu gospodarczego, który miał miejsce w ostatnich latach. Zainteresowaniem cieszą się przede wszystkim używane samochody oraz dobra luksusowe, wśród których znajdują się zegarki. Jednak czy warto kupić używany zegarek?

Osoba decydująca się na zakup używanego zegarka podejmuje wielkie ryzyko. Oczywistym jest, że idąc do firmowego butiku danej marki bądź do dystrybutora posiadającego w swojej ofercie czasomierze kilku lub nawet kilkunastu manufaktur zapłaci więcej. Jednak w tym przypadku klient może mieć pewność, że kupuje nowy, nieużywany i pełnowartościowy produkt, który jest objęty kilkuletnią gwarancją. Otrzyma oryginalne opakowanie oraz pełną dokumentację, w skład której będzie wchodził rachunek, instrukcja obsługi oraz w przypadku ekskluzywnych zegarków certyfikat autentyczności.

Warto zauważyć, że ceny czasomierzy w sklepach są orientacyjne, czyli „umowne”. Zatem każdy klient niezależnie od tego czy kupuje zegarek w stacjonarnym salonie sprzedaży czy w sklepie internetowym może poprosić o rabat, który powinien otrzymać. Rabaty wahają się od kilku do kilkunastu procent wartości produktu. Osoby planujące zakup zegarka powinny przede wszystkim śledzić posunięcia renomowanych firm zajmujących się sprzedażą czasomierzy. Wiele z nich zachęca do kupna tworząc okresowe promocje na dany asortyment. LuxTime poszedł o krok dalej i wprowadził możliwość negocjacji ceny. Wszystkie te czynniki mogą spowodować, że klient zapłaci za nowy zegarek kwotę zbliżoną do tej jaką życzy sobie handlarz sprzedając używany zegarek.

Każda osoba decydująca się na zakup używanego zegarka musi wziąć pod uwagę wiele czynników. Bardzo istotnym jest określenie źródła pochodzenia zegarka. W czasach obecnych często podrabia się dokumenty świadczące o tym, gdzie i kiedy czasomierz został nabyty. Podobnie należy zwrócić uwagę na sam czasomierz. Otwarte granice sprawiają, że wiele osób spędza wakacje w ciepłych krajach takich jak Turcja, Tunezja czy Egipt. W każdym z tych miejsc nie brakuje handlarzy podróbkami i replikami. Początkowo nieuczciwi sprzedawcy życzą sobie 75% ceny określonej przez producenta. Po kilku minutach targowania podróbkę można kupić za kilka dolarów. Jednak z pewnością są tacy, którzy zostali oszukani i kupili zegarek za duże pieniądze z przeświadczeniem, że jest on oryginalny.

Niektórzy po powrocie do kraju i podjęciu decyzji o sprzedaży nawet nie wiedzą, że chcą spieniężyć podrobiony czasomierz. Każdy kto chce nabyć używany zegarek powinien udać się z nim do renomowanego zakładu zegarmistrzowskiego w celu sprawdzenia jego autentyczności, stanu technicznego i rzetelnej wyceny. Za taką wizytę oczywiście trzeba zapłacić co zwiększa koszt produktu, a tym samym jego cena zbliża się do tej, którą trzeba zapłacić za nowy czasomierz.

Pod żadnym pozorem nie powinno się kupować używanych zegarków na aukcjach internetowych. Nawet jeśli sprzedawca wzbudza zaufanie klient nie ma pewności, że nie zostanie oszukany. Może nabyć zegarek bez pełnej dokumentacji lub podróbkę. W niektórych sytuacjach sprzedający może oferować wadliwy produkt jako sprawny. Następnie tłumaczyć się klientowi, że czasomierz musiał zostać uszkodzony podczas transportu. Kolejną ważną kwestią są zdjęcia. W czasach obecnych niemal każdy internauta potrafi się wykazać podstawową znajomością programów graficznych. To w zupełności wystarczy, aby wyretuszować rysy na bransolecie i szkle czasomierza. Osoby dokonujące zakupu używanego zegarka przez internet głównie zwracają uwagę na stan wizualny produktu, co nieuczciwi sprzedawcy bezwzględnie wykorzystują. W efekcie, kiedy używany zegarek dociera do nabywcy okazuje się, że ten więcej stracił niż zyskał. Wkrada się zniesmaczenie, ponieważ to co początkowo miało przynieść radość przyniosło rozczarowanie.

Czasomierz to przedmiot codziennego użytku. Warto zadbać, aby był wartościowy. Jeśli osoba nosząca się z zamiarem kupna zegarka w danym momencie nie może sobie pozwolić na nowy, wtedy warto wstrzymać się z zakupem. Można także wybrać produkt nieco tańszy a nowy. Nabywca zawsze będzie miał pewność, że kupił zegarek, z którego będzie zadowolony przez długie lata. Obecnie na rynku funkcjonuje wiele firm oferujących zegarki za niewygórowane pieniądze. Charakteryzują się one wysoką jakością i przyzwoitą precyzją pomiaru czasu. Każdy może się w taki zaopatrzyć. Nosić go z zadowoleniem i jednocześnie oszczędzać na wymarzony czasomierz. Ponadto władze LuxTime mają świadomość, że zegarki zaliczane są do grupy przedmiotów prestiżowych. Zatem aby kupno wymarzonego czasomierza było jeszcze łatwiejsze postanowiły wprowadzić możliwość zakupów na raty. Dzięki temu każda osoba pragnąca nosić na swoim nadgarstku zegarek wyprodukowany przez manufakturę cieszącą się uznaniem na całym świecie może sobie na niego pozwolić już dzisiaj i nie odczuć wydatku.