Czym najlepiej czyścić zegarek?
Sklepy oferujące wyposażenie miłośnikom zegarków naręcznych, często kładą mocny nacisk na produkty do czyszczenia zegarków, bransolet i pasków, które bez odpowiedniej pielęgnacji szybko ulegną zniszczeniu i stracą swój blask. Kolekcjonerzy, którzy posiadają w swoich zbiorach drogie i rzadko spotykane modele, doskonale wiedzą jak istotne jest regularne pozbywanie się zanieczyszczeń – nawet jeśli są one niewidoczne oraz to czym czyścimy zegarki.
Chociaż wszystko zależne jest od materiałów, to o większość zegarków wykorzystujących bransolety ze stali nierdzewnej i skórzane paski, należy dbać standardowymi metodami. O jakich czynnościach mówimy? Jakie preparaty najlepiej wykorzystywać? Zachęcamy do zapoznania się ze sposobami, które wydłużą żywotność twojego czasomierza i poprawią jego wygląd, by nawet przez wiele lat prezentował się jak nowy!
Punkt 1 – regularność i czyszczenie zegarka po każdym użyciu
Chociaż noszenie zegarka na nadgarstku może powodować ścieranie się warstwy ochronnej, lakieru i samego materiału (np. w przypadku skóry), to jeśli po każdym użyciu będziesz czyścić kopertę i wewnętrzną stronę bransolety, to gwarantujemy, że dłużej zachowa ona swój blask. Dlaczego tak się dzieje? Ponieważ zegarek będzie mieć cały czas kontakt z wilgocią i bakteriami, które gromadzą się w szczelinach czasomierza podczas użytkowania. Warto dodać do tego także pot, wraz z którym organizm pozbywa się soli itp. Skórzane paski – dużo więcej pracy
Czyszczenie, impregnacja i zabezpieczenie skóry wymaga stosowania odpowiednich preparatów, niezależnie od tego, czy chcemy pielęgnować pasek zegarka, skórzaną torebkę, buty, czy tapicerkę foteli samochodowych. Zanieczyszczona skóra nie tylko będzie brzydko wyglądać, ale również ucierpi na tym wentylacja, a z czasem mogą pojawić się uszkodzenia mechaniczne (np. pęknięcia).
Pasek wykonany z naturalnej skóry powinien być poluzowany latem, gdy temperatury na zewnątrz pokazują znacznie wyższe wartości. Jeśli jednak zauważysz, że produkt miał kontakt z potem, warto zdjąć czasomierz z nadgarstka i przetrzeć go suchą szmatką. Nie wolno także po każdym dniu prostować paska, gdyż z czasem zacznie przybierać on kształt ręki użytkownika i częste zmiany mogą być powodem pękania.
W pierwszej kolejności należy pozbyć się brudu za pomocą specjalnych preparatów czyszczących, które dostępne są w większości sklepów z wyposażeniem skórzanym. Podstawą jest wykorzystanie delikatnej szmatki, która nie będzie rysować tego delikatnego materiału i pozwoli pozbyć się problemu.
Bransolety, czyli drobne zakamarki i patyna
Nieczyszczona stal nierdzewna szybko straci swój blask, więc należy szczególnie zadbać o kopertę i wewnętrzną stronę produktu, gdyż ona na najczęstszy kontakt ze skórą, bakteriami i potem. Brud może przedostawać się między ogniwa i łączenie części użytkowej z bransoletą, dlatego raz na tydzień użytkownicy powinni rozłożyć swój czasomierz na najdrobniejsze elementy i dokładnie przemyć je wodą.
Jeśli pojawi się duża i trudna do usunięcia warstwa brudu, można użyć do tego celu bardzo miękkiej szczoteczki i pasty do zębów – która swoją drogą, doskonale poleruje materiał.
Skorzystaj z pomocy profesjonalistów przy czyszczeniu zegarka
Prawdziwych zegarmistrzów zaczyna brakować na rynku. Ciężko zatem znaleźć osobę, która poza prostą wymianą baterii, będzie w stanie zaopiekować się także bransoletą, paskiem, szkiełkiem i mechanizmem. W większych miastach warto jednak oddać co jakiś czas swój czasomierz do profesjonalisty, który zajmie się zarówno pielęgnacją konstrukcji, jak i elementów znajdujących się na zewnątrz.
Obszerna kolekcja czasem może zajmować wiele czasu, jednak dla prawdziwych pasjonatów jest to czysta przyjemność, która nie ma nic wspólnego z pracą!