Długość życia mechanizmu zegarka

Inwestując pieniądze w zegarek, zawsze powinieneś oczekiwać od niego najwyższej jakości i satysfakcjonującej długości życia. Jeśli szukasz modelu za kilkadziesiąt lub nawet kilkaset złotych, nie możesz jednak liczyć na to, że dorówna on bardziej zaawansowanym i perfekcyjnym mechanizmom – zostały one w końcu szczegółowo przemyślane przez profesjonalnych konstruktorów.

Ile standardowo żyje mechanizm zegarka, który jest sercem i motorem napędowym czasomierza? Wspólnie przyjrzymy się pracy tego perfekcyjnego układu i przedstawimy kilka ciekawych przykładów, które powinny Was zainspirować podczas kolejnych zakupów.

Mechanizm kwarcowy, czyli najpopularniejszy długowieczny zestaw

Sięgając po mechanizm kwarcowy, trzeba liczyć się z regularnymi wymianami baterii. Nie należy jednak martwić się, ponieważ akumulatory radzą sobie bez problemu w okresie od 2 do 5 lat. Zależny jest on od zaawansowania technologicznego mechanizmu, wielkości baterii i jej jakości.

Citizen BD0048-80A

Przykład:

Prosty Citizen BD0048-80A będzie wolniej zużywać zmagazynowaną energię, niż wielofunkcyjny Casio G-Shock GA110-1B GA-110-1BER, którego mechanizm musi napędzić zarówno wskazówki, jak i stoper oraz rozbudowane funkcje elektroniczne (np. kalendarz lub pomiar prędkości).

Ciekawym udogodnieniem dla użytkowników mechanizmów kwarcowych jest system EOL (End of Life). Informuje on o niskim poziomie baterii, za pomocą wskazówki sekundnika – zaczyna przeskakiwać ona co 4 sekundy.

Zegarki z mechanizmem mechanicznym

Kiedy sprężyna czasomierza jest maksymalnie naciągnięta, zegarek powinien działać około 40-50 godzin. Ten okres nazywany jest rezerwą chodu. Coraz częściej można jednak spotkać na rynku produkty, które charakteryzują się rezerwą na poziomie 80 godzin. Jest to bez dwóch zdań imponujący wynik, który można spotkać w zaawansowanych i luksusowych konstrukcjach. Z pewnością to ciekawy kąsek dla prawdziwych kolekcjonerów i pasjonatów.

Informacje na temat rezerwy, nie zawsze są podawane przez producentów. Warto wtedy przyjąć najniższe możliwe wartości, by zwyczajnie się nie rozczarować. Wystarczy spojrzeć na prestiżowe modele Tissot T070.406.16.057.00 i Tissot T099.405.36.418.00, że cena nie jest wyznacznikiem tego parametru. Pierwszy oferuje rezerwę na poziomie 53h, natomiast drugi 46h. Jeśli koniecznie zależy Wam na tym parametrze, zawsze istnieje opcja kontaktu ze sprzedawcą lub producentem.

TISSOT T099.405.11.418.00

Mechanizm automatyczny, czyli święty Graal pasjonatów

Zegarki napędzane ruchem nadgarstka to najpopularniejsze rozwiązanie wśród miłośników czasomierzy, kolekcjonerów i zegarmistrzów. Ten fascynujący i bardzo zaawansowany mechanizm nie potrzebuje baterii ani naciągu, by pracować wydajnie i precyzyjnie. Jak wygląda kwestia jego żywotności?

Rezerwa chodu jest minimalnie niższa, niż w przypadku konstrukcji mechanicznych, ponieważ standardowo wynosi około 40h. Jeśli jednak jest to Wasz zegarek codzienny, nie musicie się tym przejmować, gdyż napędzany jest za pomocą Waszej aktywności. Na wszelki wypadek należy zabezpieczyć się w specjalne pudełko, które imituje ruch nadgarstka i napędzane jest z zewnętrznego źródła energii.

Czy kamienie podnoszą żywotność mechanizmu?

Jest to często pojawiające się pytania na forach i w grupach dyskusyjnych, ponieważ na temat syntetycznych rubinów wykorzystywanych przy produkcji czasomierzy, krąży wiele mitów i faktów. Osoby początkujące mogą mieć problem z weryfikacją wszystkich informacji, które znajdą w sieci, gdyż argumenty prawie zawsze wyglądają logicznie na pierwszy rzut oka.

Jeśli chodzi o wytrzymałość mechanizmu, to pozytywnie wpłyną one na żywotność. Minimalizują w końcu tarcie łożysk, więc im jest ich więcej, tym lepiej dla komponentów zegarka. Należy jednak pamiętać, że nie mają one wartości jubilerskiej.