Funkcje zegarków - nie tylko do mierzenia czasu!

Kiedy jeszcze na świecie nie było smartfonów i powszechnej cyfryzacji, do odmierzania czasu służył przedmiot zwany zegarkiem. Niewielki przyrząd, który dbał o to, byśmy nie spóźnili się do pracy czy na spotkanie, noszony na ręku, a nie w zasięgu ręki, nie "zabierał" głosu w nieodpowiednich momentach i ogólnie był lubiany. Jednak przyszedł czas, że" biedny pan zegarek" przestał być ludziom potrzebny, przynajmniej jemu się tak wydawało i usunął się trochę w cień, ustępując miejsca zdobyczom nowych technologii. I być może dziś nikt by o nim nie pamiętał, gdyby nie nadanie mu rangi wizytówki i wyznacznika stylu i szyku współczesnego człowieka. By mógł z powodzeniem konkurować z innymi urządzeniami pokazującymi czas, misternie wykonany mechanizm zyskał nowoczesną oprawę i szereg dodatkowych funkcji podnoszących jego atrakcyjność. I tak sztuka zegarmistrzowska nie poszła w zapomnienie, a wręcz przeciwnie stała się symbolem luksusu i dzięki dodatkowym rozwiązaniom zyskała rzeszę nowych wielbicieli. Postęp technologiczny wypiera pewne przedmioty z użycia, ale lat tradycji nikt nie jest w stanie zastąpić. Oczywiście branża zegarmistrzowska nie może bazować tylko na tradycji, bo sami koneserzy nie są w stanie zapewnić jej powodzenia, stąd też ukłon w kierunku szerszego grona klientów i zastosowanie dodatkowych w stosunku do mechanizmu podstawowego konstrukcji, zapewniających dodatkowe funkcje w zegarku.

Zegarek Edifice


Dodatkowe funkcje zegarka

Najczęściej stosowana funkcja zegarka to datownik. Informacja w formie cyfry, skrótu nazwy dnia i miesiąca, wyświetlająca się w okienku tarczy głównej bądź na dodatkowej, mniejszej tarczy. Żyjąc w ciągłym pośpiechu nie jednemu z nas przydarzyło się zapomnieć, jaki mamy dzień. Zegarek z datownikiem wybawi nas z kłopotu, wystarczy dyskretny rzut oka na rękę i nikt nie zarzuci nam zapominalstwa czy roztargnienia.

Kolejną przydatną funkcja spotykaną w czasomierzach jest chronograf. Rozwiązanie dedykowane osobom aktywnym, pozwala da dokładne zmierzenie odcinka czasu. Zwykle dodatkowa tarcza, w zaawansowanych modelach nawet 3, odmierzające sekundy, minuty, a nawet godziny. Chronograf to nic innego jak stoper manualny, uruchamiany i zatrzymywany przyciskami znajdującymi się obok koronki, na pierścieniu przyrządu. Nie musisz nosić ze sobą dodatkowych akcesoriów, by zmierzyć czas np. biegu.

Jeśli chcemy, by nasze urządzenie pokazywało również średnią prędkość ruchu, poszukajmy zegarka z tachometrem. W górach sprawdzi się wysokościomierz, sensor sprawdzający ciśnienie atmosferyczne i konwertujący je na wysokość, dodatkowo miłośnikom pieszych wycieczek przypadnie do gustu telemetr, funkcja polegająca na odmierzaniu odległości uderzenia pioruna od naszej pozycji.

Te, dodatkowe funkcje zegarka preferowane są wśród osób aktywnych fizycznie, ale dla osób często podróżujących bardziej przydatny będzie zegarek z funkcją GMT, pokazującą czas w drugiej strefie czasowej lub Word Timer, pokazujący wskazania we wszystkich strefach czasowych.

Fanom nauk ścisłych spodoba się zegarek wyposażony w suwak logarytmiczny, a wielbicielom ciał niebieskich dedykowana jest funkcja graficzna, pokazująca fazy księżyca. Faza księżyca, to oglądana z ziemi część księżyca oświetlana przez słońce i jej obserwacja przyda się ogrodnikom, żeglarzom, rybakom i tym osobom, których samopoczucie często wiąże się z cyklem księżycowym.

Funkcje zegarka podstawą do zakupu

Decydując się na kupno zegarka, należy brać pod uwagę własne potrzeby w zakresie dodatkowych funkcji, chyba, że jesteśmy wielbicielami różnych "bajerów" i im bardziej wypasiony, tym ciekawszy model i bardziej przez nas pożądany. Ale jeśli ktoś ma "wypasioną komórkę", to my bądźmy indywidualistami i postawmy na nietuzinkowy zegarek. Funkcjonalność, styl i szyk w jednym.