753 753 307

Współpraca dwóch legend

Większość producentów zegarków wspiera różne wydarzenia sportowe i kulturalne oraz współpracuje z osobistościami posiadającymi wybitne osiągnięcia w swojej branży. Jedną z takich marek jest Certina. Szwajcarska marka nie ukrywa, że związek z branżą sportową przysparza wielu pozytywnych doświadczeń, które następnie służą jako inspiracje do opracowywania jeszcze bardziej niezawodnych zegarków o sportowym charakterze. Jedną z wyjątkowych osób, z którymi firma nawiązała współpracę jest Ole Einar Bjørndalen.

Norweski biathlonista urodził się 27 stycznia 1974 w Drammen. Biathlon zaczął trenować w wieku 9 lat. Jego kariera rozwijała się w zawrotnym tempie. Obecnie sportowiec ma na swoim koncie pasmo sukcesów. Ole Einar Bjørndalen wielokrotnie zdobywał mistrzostwo olimpijskie. Ponadto zdobył także mistrzostwo świata i Puchar Świata. Dotychczas nikt w tej dyscyplinie nie osiągnął aż tak wiele. Certina będąc jedną z najbardziej szanowanych marek produkujących zegarki wiedziała, że nawiązując współpracę z Norwegiem, będzie mogła nie tylko wspierać sportowca, ale także zdobędzie cenne doświadczenie, które następnie wykorzysta do opracowywania czasomierzy dedykowanych miłośnikom sportu i sztuki zegarmistrzostwa.

Oficjalnie Ole Einar Bjørndalen został ambasadorem szwajcarskiego przedsiębiorstwa w 2011 roku. Sportowiec posiada bardzo wiele wspólnych cech z marką, którą reprezentuje. Zarówno on, jak i Certina ponad wszystko cenią sobie wytrzymałość i precyzję. Połączenie tych dwóch czynników jest drogą do osiągania sukcesów. Ponadto marka jest bardzo popularna w krajach skandynawskich. Zatem Certina nieprzypadkowo wybrała biathlonistę na swojego ambasadora. W pewnym sensie było to podziękowanie dla ludzi zamieszkujących Skandynawie za obdarzenie marki dużym zaufaniem.

Kolejnym związkiem Certiny i Ole Einar Bjørndalena jest historia. Szwajcarska manufaktura została powołana do życia w 1888 roku. Niespełna 130 letnia historia przedsiębiorstwa jest pełna sukcesów, ciężkiej pracy, konsekwencji w prowadzonych działaniach oraz związków ze światem sportu. Bardzo podobnie kształtuje się kariera sportowa Norwega. Ole Einar Bjørndalen pierwszy raz wystartował w zawodach w wieku 12 lat. Od tamtej pory konsekwentnie dążył do zdobycia największych wyróżnień sportowych. Jednak w Pucharze Świata zadebiutował dopiero 18 marca 1993 roku, zdobywając 29 miejsce w biegu indywidualnym. Uzyskany wynik nie był spektakularnym osiągnięciem, ale mimo to sportowiec nie poddał się i konsekwentnie przygotowywał do każdych kolejnych zawodów. Dzięki temu obecnie uchodzi za jedną z największych ikon w historii biathlonu.

Zarówno dla Certiny, jak i dla Norwega przełomowym rokiem był 1998. Kiedy związek SMH zmienił nazwę na Swatch Group, cała branża zegarmistrzowska była ciekawa czy będzie to początek innych większych zmian w branży zegarkowej. Szwajcarskie przedsiębiorstwo nie przeraziło się decyzji o rebrandingu i konsekwentnie udoskonalało swoje zegarki, dzięki czemu zaczęło się cieszyć jeszcze większym poważaniem wśród miłośników zegarmistrzostwa. Podobnie w 1998 roku Ole Einar Bjørndalen zdobył swój pierwszy złoty medal w sprincie na Igrzyskach Olimpijskich w Nagano. Zajęcie pierwszego miejsca z pewnością dodało norweskiemu biathloniści pewności siebie i determinacji do jeszcze większego przykładania się na treningach w celu częstszego stawania na pierwszym stopniu podium.

Pierwsza dekada nowego tysiąclecia była bardzo owocna zarówno dla Certiny, jak i jej przyszłego ambasadora. Marka opracowała i wprowadziła do sprzedaży niezwykle trwałą i precyzyjną kolekcję zegarków Certina DS Action. Zegarki spotkały się z dobrym przyjęciem ze strony pasjonatów zegarmistrzostwa. Certina zdecydowała się nawet wyprodukować limitowany model poświęcony Robertowi Kubicy, który pełnił wtedy rolę ambasadora marki. Biathlonista przez całe dziesięciolecie zdobywał pierwsze miejsca, medale i puchary niemal we wszystkich liczących się zawodach. W 2011 roku, kiedy Certina i Ole Einar Bjørndalen byli na szczycie postanowili połączyć swoje siły.

Certina aktywnie działa na rzecz rozwoju branży zegarkowej, kiedy dostrzegła, że norweski sportowiec prowadzi działania propagujące biathlon, uznała, że byłby idealnym ambasadorem. Kiedy została nawiązana współpraca szwajcarskiej manufaktury z wybitnym sportowcem, okazało się, że strony posiadają jeszcze jedną wspólną cechę, którą jest niezawodność. W 2014 roku sportowiec w wieku 40 lat na Igrzyskach Olimpijskich w Soczi zdobył kolejne złote medale. Zwyciężył w rywalizacji ze znacznie młodszymi zawodnikami. Podobnie jest w branży zegarkowej. W ostatnich latach powstaje bardzo wiele nowych firm produkujących czasomierze. Projektanci prześcigają się w tworzeniu zegarków przyciągających uwagę, a inżynierowie pracują nad nowymi jeszcze dokładniejszymi mechanizmami. Jednak jak dotąd żadne z nich nie jest w stanie konkurować z ofertą Certiny.

Ole Einar Bjørndalen i Certina są doskonałym przykładem udanej współpracy. Dla obu stron to zapewne ciekawe doświadczenie, które zostanie umiejętnie wykorzystane w niedalekiej przyszłości. Pozytywne relacje sportowca i manufaktury z pewnością przełożą się na rozwój sportu i branży zegarkowej.