Zegarki ze złota
tel. 753 753 300

Mechanizmy Eco-Drive / Solar

01-06-2014

W czasach obecnych niemal we wszystkich manufakturach konstruktorzy prześcigają się w opracowywaniu nowych technologii mających doprowadzić do optymalizacji kosztów produkcji oraz usprawnienia pracy zegarków. W ostatnich latach jedną z najciekawszych propozycji przedstawiła japońska firma Citizen. Marka jest jedną z najbardziej znanych i cenionych na świecie. Posiada godną pozazdroszczenia tradycję, a także jest oficjalną firmą mierzącą czas na wielkoszlemowym turnieju tenisowym US Open. Ponadto przedsiębiorstwo jest największym producentem mechanizmów i części do zegarków. Jednak manufaktura najbardziej zasłynęła wprowadzeniem nowoczesnej technologii „Eco-Drive”.

Zastosowanie unikalnej technologii sprawiło, że zegarki Citizen zaczęły wykorzystywać do prawidłowej pracy światło słoneczne oraz sztuczne. Schemat działania wskazuje, że światło przenika przez szkiełko oraz tarczę zegarka, a następnie dociera do ulokowanego pod nią mikroogniwa pełniącego funkcję baterii słonecznej, która przetwarza światło w energię wprawiającą w ruch mechanizm. Naładowany czasomierz może być przechowywany w ciemnościach co nie zakłóci jego pracy, ponieważ zgromadzona w nim energia zapewnia dokładny chód przez kilka tygodni. Inwestycja japońskiej firmy w technologię i umiejętne jej wykorzystanie doprowadziło do powstania szlagierowego modelu „Cryston Solar Cell”, który otrzymał zaszczytne miano pierwszego zegarka analogowego wykorzystującego baterię z mikroogniwem.

Pierwsze zegarki, które w pełni wykorzystywały nowoczesny system zostały wprowadzone do sprzedaży w 1994 roku. Innowacja wprowadzona przez Japończyków szybko została doceniona przez pasjonatów zegarmistrzostwa na całym świecie. „Eco-Drive” skutecznie wyeliminował baterię z kwarcowych mechanizmów co w znacznym stopniu przyczyniło się do poprawy warunków środowiska. Następnie w 1996 roku, gdy technologia zyskała popularność konstruktorzy z pracowni Citizena postanowili ją udoskonalić. Efektem prac był pierwszy zegarek na świecie wykorzystujący system „Eco-Drive” a przy tym sterowany falami radiowymi. Czasomierz wskazywał dokładny czas za pomocą odbioru sygnału DCF-77 emitowanego z niemieckiej miejscowości Mainflingen. Po upływie roku od chwili zrewolucjonizowania zegarmistrzostwa przedsiębiorstwo wprowadziło dwie linie zegarków. Pierwsza „Eco-Drive Signature” skupiała w sobie zegarki pracujące w oparciu o dotychczasowe dokonania japońskich inżynierów co sprawiło, że cechowały się niebywałą dokładnością oscylującą w granicach (+/-10sek./rok). Natomiast druga „Promaster Aqualand Eco-Drive Chronograf” miała bardziej sportowy charakter, ponieważ skupiała zegarki dedykowane pasjonatom sportów wodnych a w szczególności płetwonurkom. Ponadto czasomierze były wyposażone w chronograf. Obie serie odniosły oszałamiający sukces na całym świecie.

Władze firmy widząc wzmożone zainteresowanie ich produktami postanowiły jeszcze bardziej udoskonalać unikalną technologię. Po wkroczeniu w nowe tysiąclecie na rynek została wprowadzona linia czasomierzy „Eco-Drive Infinitum”. Seria skupiała w sobie zegarki mające możliwość czterokrotnie większego magazynowania energii w porównaniu do innych wyposażonych w mechanizmy „Eco-Drive”. Zatem system prowadzi do oszczędności energii. Ogniwo świetlne działa na zasadzie czujnika, który w chwili wykrycia braku dostępu do światła zaczyna stopniowo wyłączać poszczególne funkcje zegarka. Gdy wszystkie funkcje zostaną wyłączone mechanizm przechodzi w stan uśpienia, ale nadal odmierza czas. W chwili, gdy zegarek zacznie być naświetlany czujnik automatycznie przywraca pracę wszystkich funkcji. W tym samym czasie postanowiono połączyć technologię z również niestandardowym systemem „Solar”. Zwieńczenie prac nastąpiło w 2003 roku, kiedy na sklepowe półki trafiły czasomierze z serii „Eco-Drive Slim”, które dzięki technologii „Stiletto”, były najcieńszymi zegarkami na świecie zasilanymi promieniami słonecznymi.

Na przestrzeni ostatniej dekady Citizen wprowadził wiele serii zegarków pracujących w oparciu o technologię „Eco-Drive”. Zdecydowanie najpopularniejszą jest „Eco-Drive Thermo”. Czasomierze przetwarzają różnice temperatur wytwarzane pomiędzy ciałem użytkownika a otoczeniem w energię elektryczną, która następnie wprawia w ruch mechanizm. Wartą uwagi jest także technologia „Eco-Drive Basic” odpowiedzialna za przetwarzanie światła w czystą energię. W praktyce zamontowana w zegarku komórka pełni rolę akumulatora gromadzącego energię, która następnie zostaje wykorzystywana do napędzania mechanizmu w momencie odcięcia czasomierza od jakiegokolwiek rodzaju światła. Kolejnymi wartymi uwagi są zegarki z serii „Eco-Drive Ring Solar”, gdzie światło jest absorbowane przez zewnętrzną część tarczy. Technologia pozwala na pracę czasomierza w całkowitej ciemności od 180 do 240 dni. Ostatnim z niezwykle interesujących udoskonaleń jest „Eco-Drive Vitro”. W tym przypadku konstruktorzy pracujący na sukces Citizena poszerzyli znaczenie baterii słonecznej. Bateria składa się z bardzo cienkich włókien krzemowych ulokowanych w specjalnych szczelinach znajdujących się na spodniej stronie szkiełka. Szkiełko pełni rolę fotoogniwa. Włókna posiadają szerokość 6 mikronów i są rozmieszczone w odległości 94 mikronów co sprawia, że są niewidoczne dla ludzkiego oka. Męskie czasomierze zostały wyposażone w 273 rzędy a damskie w 132 rzędy mikronów.

Citizen technologią „Eco-Drive” na zawsze zmienił postrzeganie zegarmistrzostwa. Niezwykle precyzyjne i drogie mechanizmy nie zapewniają takiej dokładności i niezawodności jak technologia „Eco-Drive”. Producent wszystkie zegarki wyposażone w innowacyjny system oferuje w przystępnych cenach. Władze firmy nadal prowadzą prace nad unowocześnianiem technologii „Eco-Drive”.