Zegarki ze złota
tel. 753 753 300

Mr. Gerald Charles Genta - Salvador Dali zegarmistrzostwa

13-10-2014

Gerald Charles Genta urodził się 1 maja 1931 roku w Genewie będącej drugim po Zurychu najbardziej zaludnionym miastem w Szwajcarii. Pochodził ze szwajcarsko-włoskiej rodziny. W wieku 7 lat zaczął przejawiać zamiłowanie do rysunku i malarstwa. Rodzice młodego szwajcara dostrzegając talent syna postanowili pomóc mu rozwijać zainteresowania. Gerald Charles Genta w wieku 20 lat ukończył Szwajcarską Szkołę Jubilerską i został zatrudniony w Universal Geneve SA będącej w tym czasie jedną z najbardziej poważanych firm produkujących zegarki z chronografem. Czasomierze były sprzedawane w Stanach Zjednoczonych i Europie co pozwoliło młodemu szwajcarowi na szybkie zdobycie doświadczenia, które w późniejszym czasie przerodziło się w sukces.

Genta zaprojektował pierwszy zegarek w 1954 roku mając zaledwie 23 lata. Początkowo model nosił nazwę „Polarouter”, ale w późniejszym czasie został przemianowany na „Polerouter”. Czasomierz został wykonany dla Universal Geneve SA i spotkał się z niezwykle pochlebnymi opiniami ze strony nabywców. Zegarek został wprowadzony wraz z kolekcją „SAS Royal Viking” i charakteryzował się wodoszczelnością a także odpornością na korozję, wstrząsy oraz pola magnetyczne, przez co stał się oficjalnym zegarkiem Scandinavian Airlines System (SAS) obecnie działającej pod nazwą Scandinavian Airlines.

W 1958 roku Gerald Charles Genta rozpoczął współpracę ze szwajcarską firmą produkującą luksusowe zegarki Omega. Zwieńczeniem pierwszych starań Genty dla nowego pracodawcy był model „Constellation”. Czasomierz był wyposażony w najnowszy mechanizm „Caliber 551”. Dwa lata później projektant stworzył model „Seamaster”, w którym pracował mechanizm z automatycznym naciągiem. W kolejnych latach współpraca Genty z Omegą była niezwykle owocna. Projekty zdolnego szwajcara zachwycały wszystkich pasjonatów zegarmistrzostwa. Największe uznanie zdobyły modele „Constellation C” będący pierwszym zegarkiem, w którym zostały zamontowane indeksy z wkładkami z onyksu oraz „Seamaster Polaris” cechujący się tytanową obudową. Ponadto Gerald Charles Genta pracując dla Omegi brał udział przy pracach nad skomplikowanym czasomierzem z serii Louisa Brandta posiadającym wieczny kalendarz i funkcję wskazującą fazy księżyca. Zegarek napędzał mechanizm „Caliber 716”.

Gdy nastał rok 1969 projektant postanowił otworzyć własną manufakturę. Zegarki sygnowane nazwiskiem Genta charakteryzowały się wysoką jakością i innowacyjnością. Najsławniejszymi modelami są „Octo Granda Sonnerie Tourbillion” o wartości 810.200 dolarów oraz skonstruowany w 1994 roku „Grande Sonnerie Retro”, którego wartość szacuje się na 2 miliony dolarów. W 1999 roku firmę „Gerald Genta” wykupiło przedsiębiorstwo Bulgari. Następnie w 2010 roku firma zaczęła sygnować produkty wytwarzane w zakładach Geralda Genty własnym logiem. Projektant po sprzedaży swojej manufaktury postanowił otworzyć kolejną opatrzoną podobną nazwą „Gerald Charles”, której początki datuje się na 2011 rok.

Szwajcar otwierając własne przedsiębiorstwo nie zrezygnował z tworzenia projektów dla innych producentów zegarków. Między innymi zaprojektował słynny model "Royal Oak" dla marki Audemars Piguet. Czasomierz miał być wykonany ze stali i posiadać sportowy wygląd. Genta tworząc inspirował się kostiumem dla nurków. Natomiast nazwa pochodziła od dębu, w którym schował się król Karol II przed żołnierzami Olivera Cromwella. Następnie konstruktor w 1974 roku wziął odpowiedzialność za model „Nautilus” należący do firmy Patek Philippe. Gerald Charles Genta wiedział, że rodzina Stern stojąca na czele przedsiębiorstwa pasjonuje się żeglarstwem, dlatego postanowił zaprojektować kopertę modelu „Nautilus” w taki sposób aby łudząco przypominała iluminator.

Największe kontrowersje wzbudziła linia „Bulgari-Bulgari” zaprojektowana dla Bulgari. Zegarki były określane jako zbyt nowatorskie, ale z biegiem lat czasomierze wchodzące w skład linii okazały się najbardziej pożądane spośród wszystkich znajdujących się w ofercie marki. Ponadto Genta stworzył dla IWC pierwszy model „Ingenieur”. W 1980 roku był odpowiedzialny za projekt i dystrybucję limitowanej edycji zegarków na tarczach, których widniały postacie z bajek Walta Disneya. Niektóre modele były wykonane z 18-karatowego złota w Le Brassus. Następne lata sprawiły, że zegarki zyskały uznanie wśród kolekcjonerów. W 1998 roku ceny sięgały między 3250 a 3650 dolarów za egzemplarz. Ponadto Genta projektował dla: Seiko, Hermesa, Cartiera, Freda, a nawet amerykańskiej firmy Benrus.

Czasomierze zaprojektowane przez Geralda Charlesa Gente nosili najbardziej wpływowi ludzie świata a wśród nich znajdowało się wiele koronowanych głów takich jak: król Hassan II z Maroka, król Juan Carlos i królowa Sofia z Hiszpanii, król Fahd z Arabii Saudyjskiej, królowa Elżbieta II z Anglii i książę Rainier II z Monako. Projektant nie zdążył rozsławić otwartego w 2011 roku przedsiębiorstwa „Gerald Charles”, ponieważ 17 sierpnia 2011 roku zmarł. Talent i sumienna praca sprawiły, że Gerald Charles Genta wielokrotnie zapisał się na kartach historii zegarmistrzostwa. Szwajcar był jednym z najwybitniejszych projektantów czasomierzy na świecie.