Chmura tagów

Historia zegarków Zenith

3
Historia zegarków Zenith

Zenith jest zasłużenie postrzegany jako jedna z najbardziej szanowanych manufaktur. Przedsiębiorstwo powstało w 1865 roku w Szwajcarii. Założycielem manufaktury był 22 letni Georges Favre-Jacot. Początki działalności firmy są owiane w olbrzymi sukces. Założyciel za wszelką cenę chciał zrealizować swoje marzenie i otworzyć prężnie funkcjonujący zakład słynący z produkcji bardzo precyzyjnych zegarów. Dlatego od samego początku na sukces jego firmy pracowało wielu doświadczonych zegarmistrzów, którzy każdy egzemplarz wykonywali od podstaw.

Pierwsze czasomierze były sygnowane nazwiskiem założyciela. Obecnie są to unikaty osiągające na aukcjach zawrotne ceny. Każdy z nich jest uważany za model kolekcjonerski i każdy byłby prawdziwą perłą w zbiorze nawet najbardziej wybrednego miłośnika sztuki zegarmistrzostwa. Pewnego wieczoru po skończonej pracy Georges Favre-Jacot wybrał się na spacer. Spojrzawszy na rozgwieżdżone niebo zauważył Gwiazdę Polarną co wywołało w nim skojarzenie z niezwykle precyzyjnym kalibrem. Wydarzenie sprawiło, że młody przedsiębiorca postanowił zmienić nazwę manufaktury na Zenith a w logotypie umieścić gwiazdę, która miała przynieść marce nieustanny rozwój.

Marka rozwijała się bardzo szybko. Prawdziwy sukces osiągnęła wraz z nadejściem XX wieku. Z biegiem czasu zmieniali się ludzie kierujący manufakturą. Jednak każdy nowy właściciel uważał, że najważniejszy jest rozwój w połączeniu z precyzją i elegancją. Produkty oferowane przez przedsiębiorstwo wkroczyły na arenę międzynarodową i szybko zaczęły cieszyć się uznaniem. Firma chcąc zaistnieć na rynkach w wielu krajach postanowiła otworzyć butiki w Nowym Jorku, Moskwie, Genewie, Wiedniu, Londynie i Paryżu. Posunięcie sprawiło, że czasomierze jeszcze bardziej zyskały na popularności. Manufaktura była wielokrotnie nagradzana. Ciekawostką jest fakt, że od chwili powstania otrzymała 2333 nagrody. W swoim dorobku zgromadziła 50 niezwykle innowacyjnych mechanizmów, które są dziełem ponad 1000 wybitnych znawców rzemiosła.

Najbardziej popularnym kalibrem stworzonym przez markę jest „El Primero”. Mechanizm został skonstruowany w 1969 roku. Posiadał zintegrowany system, dzięki któremu sam się nakręcał. Urządzenie było innowacją, która w pewnym stopniu zrewolucjonizowała sztukę zegarmistrzostwa. Istotnym jest także fakt, że koło balansowe pracowało z częstotliwością 36 tysięcy drgań na godzinę. Osiągnięcie takiego wyniku sprawiło, że czasomierze wyposażone w nowoczesny i unikatowy mechanizm charakteryzowały się precyzją pomiaru czasu do 1/10 sekundy. Ponadto niezwykle imponująco prezentuje się historia powstania największego osiągnięcia marki. Nie wiadomo, ile czasu zajęło konstruktorom opracowanie mechanizmu. Jednak jego wyprodukowanie zajmuje 9 miesięcy. W procesie bierze udział 20 zegarmistrzów, którzy aby zakończyć pracę sukcesem muszą wykonać pięć i pół tysiąca operacji.

Innym wielkim osiągnięciem manufaktury jest czasomierz „Christophe Colomb”, który został zaprezentowany światu w 2010 roku. Zegarek jest limitowany do 25 sztuk i pracuje w oparciu o mechanizm „Academy 8804” charakteryzujący się ręcznym naciągiem. Ponadto werk posiada imponującą rezerwę chodu, która wynosi aż 50 godzin. Kaliber został opracowany przez Yvesa Corthesy, który w przedsiębiorstwie pełnił rolę szefa rozwoju. Wybitnemu konstruktorowi stworzenie innowacyjnego urządzenia zajęło pięć lat. Ciekawym rozwiązaniem jest fakt, że wychwyt zawsze znajduje się w poziomie. Sercem werku jest klatka żyroskopu, która składa się ze 166 części. Zegarek cechuje się unikatowym wzornictwem i jest wykonany z najwyższej jakości materiałów. Manufaktura oznajmiła, że jest w stanie wyprodukować jeden egzemplarz miesięcznie. Cena czasomierza wynosi około 730 tysięcy złotych.

W ostatnich latach inżynierowie skupieni w pracowniach przedsiębiorstwa ukończyli prace nad kalibrem o nazwie „Elite”. Wszyscy miłośnicy sztuki zegarmistrzostwa są zaskoczeni rozmiarem nowoczesnego mechanizmu, który wynosi 3,38 milimetra. Tak cienki mechanizm wprowadził zegarmistrzostwo w zupełnie nowy wymiar. Nowego znaczenia nabrała także elegancja.

Zenith to przedsiębiorstwo, które nie zabiega o poklask. Firma nie prowadzi działań marketingowych zakrojonych na szeroką skalę. Zamiast tego woli się skupiać na produkcji coraz lepszych i precyzyjnych mechanizmów. Od chwili swojego powstanie nieustannie kontynuuje wizję założyciela. Jednak w ostatnich latach zostało zorganizowane wydarzenie, w którym Zenith wziął udział. Mianowicie chodzi o projekt „Red Bull Stratos”. Felix Baumgartner wykonał skok ze stratosfery. Pochodzący z Austrii śmiałek ustanowił trzy rekordy. Najwyższego załogowego lotu balonem, skoku spadochronowego z największej wysokości oraz największej prędkości podczas swobodnego spadania. Felix Baumgartner skoczył z wysokości 39 tysięcy metrów i spadał z prędkością 1137 kilometrów na godzinę. Śmiałek podczas skoku był wyposażony w czasomierz „Zenith El Primero Stratos Flyback Striking 10th”, który nie zawiódł w tak ekstremalnych warunkach.

Dążenie do doskonałości inżynierów skupionych w pracowniach przedsiębiorstwa Zenith zaowocowało zaufaniem wybitnych osobistości. Zegarek z „Gwiazdą Polarną” można zobaczyć na nadgarstku prezydenta Stanów Zjednoczonych Baracka Obamy oraz takich ikon kina jak Sean Connery czy Jessica Alba. Jednak władze manufaktury najbardziej są dumne z faktu, że ich czasomierz nosił Mahatma Gandhi.

Komentarze do wpisu (3)

28 lutego 2016

Zenith to bez wątpienia gigant wśród zegarków. Czy jest ktoś, kto nie chciałby mieć chociażby najgorszego z modeli??? Wątpię. Ja nie miałem przyjemności chociażby na moment założyć Zenitha, za to...mój dziadek owszem. To był zdobyczny zegarek ze uszkodzonym szkiełkiem. I choć zegarek szwajcarski to zdobyty wskutek hazardu z rosyjskim sołdatem pod koniec II wojny światowej:) Nie mam bladego pojęcia co się z nim stało, a wszyscy, których kiedyś pytałem o niego dziwnym trafem nabierają wody w usta :/ Trudno pozostaną tylko wspomnienia :(

3 marca 2016

Wspaniała historia, choć luksusowa marka warto dowiedzieć się nawet o takiej ciekawostce.

13 marca 2016

Wyjątkowa marka, wyjątkowe zegarki, które rodzą podziw sięgający... zenitu! Tak jak napisaliście, w dużej mierze to okazy kolekcjonerskie, ich sumy przyprawiają o zawrót głowy i nie są przeznaczone dla zwykłego szaraka. Z pewnością są świetną inwestycją i prestiżową lokatą dla możnych tego świata. Cieszę się, że mogłam poznać ich historię razem z Wami :)

Blog - Kategorie
Blog - Wybrane Wpisy
Historia zegarków Zenith
Jaki zegarek do biegania?

Monitorowanie osiągów podczas biegania to istotna kwestia dla każdego miłośnika joggingu. Żeby robić to skutecznie, należy wyposażyć się w odpowiedni sprzęt - zegarek lub smartwatch, który będzie mierzył wyniki. Dzisiaj podpowiadamy, na co zwrócić uwagę podczas wyboru czasomierza do biegania.

Archiwum
nie pon wto śro czw pią sob
1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30
31
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy od home.pl