Historia zegarków IWC
International Watch Company to producent wysokiej klasy szwajcarskich zegarków. Założycielem przedsiębiorstwa jest Florentine Ariosto Jones. Amerykański biznesmen związany z branżą zegarkową postanowił wykorzystać doświadczenie nabyte w Stanach Zjednoczonych, a następnie połączyć je z kunsztem szwajcarskiej precyzji. Amerykanin osiedlił się w pasterskim miasteczku Schaffhausen położonym we wschodniej części Szwajcarii. Początkowo otwarcie manufaktury w tej części kraju wzbudzało zdziwienie, ponieważ wszystkie popularne przedsiębiorstwa mają swoje siedziby w zachodniej części kraju. Florentine Ariosto Jones długo szukał wspólników aż trafił na Johanna Heinricha Mosera, który okazał się nie tylko zegarmistrzem, ale także konstruktorem elektrowni wodnej na Renie. Szwajcar zaoferował pomoc i tani prąd, dzięki któremu można było wprawić w ruch maszyny pozwalające na rozpoczęcie produkcji masowej. Manufaktura została założona w 1868 roku a zatrudnieni w niej pracownicy mieli produkować zegarki przeciętnej jakości w przystępnych cenach. Nazwa nowopowstałego zakładu miała angielski wydźwięk. Jednak nie była ona przypadkowa, ponieważ większość produkowanych zegarków miała być eksportowana do Stanów Zjednoczonych.
Założyciel zakładu zegarmistrzowskiego wychodził z założenia, że najtrudniej jest skonstruować mechanizm. Zatem produkcja była podzielona. W Szwajcarii wytwarzano werki, które następnie wysyłano do Stanów Zjednoczonych, gdzie były oprawiane. Po kilku latach działalności IWC napotkało na pierwsze kłopoty. Amerykański rząd wprowadził nowe przepisy podnoszące cło na towary pochodzenia europejskiego. W 1876 roku manufakturę zajął bank oraz Amerykanin Frederick F. Seeland. Polityka firmy została całkowicie zmieniona. Drastycznie zmniejszono roczną produkcję zegarków, która wynosiła wtedy około 400 tysięcy sztuk. Nowe władze przedsiębiorstwa postanowiły wytwarzać zegarki ekskluzywne i charakteryzujące się najwyższą jakością. Pierwszy innowacyjny czasomierz noszący logo marki został zaprezentowany w 1885 roku. Zegarek nie posiadał wskazówek. Aktualny czas był pokazywany w dwóch okienkach. Czasomierz był awangardowy jak na tamte czasy, ale konstruktorzy IWC na tym nie poprzestali i w 1890 roku stworzyli zegarek napędzany przez mechanizm składający się z 1000 elementów.
IWC zażegnało problemy związane z bankructwem. Jednak firma miała co kilka lat nowego właściciela i nową nazwę. W czasie, gdy na czele przedsiębiorstwa stał Johann Rauschenbach w strukturach manufaktury zapanowała stabilizacja będąca dobrym fundamentem dla rozwoju. Niestety, właściciel zmarł po roku od chwili objęcia władzy, ale przedsiębiorstwo pozostawił swojemu synowi, który kierował losami firmy do 2 marca 1905 roku. Przez ten czas manufaktura wprowadziła wiele innowacyjnych rozwiązań w sztuce zegarmistrzostwa. Następnie w latach 1930 – 1940 konstruktorzy zrzeszeni w fabryce IWC pracowali nad zegarkiem przeznaczonym dla pilotów. Prace nad czasomierzem zakończyły się sukcesem. Model nosił nazwę „Mark IX”. Zegarek napędzał kaliber „83”, który zabezpieczała podwójna stalowa koperta odpowiedzialna za tłumienie wibracji, regulacje różnic temperatury i pola magnetycznego. Następnie do władz IWC zwrócili się z prośbą portugalscy handlowcy. Panowie Rodriques i Teixier zlecili firmie wykonanie naręcznego zegarka ze stali, ale o wytrzymałości morskich chronometrów. Firma podjęła się trudnego zadania i wykonała je perfekcyjnie. Czasomierz do dzisiaj jest postrzegany jako arcydzieło zegarmistrzostwa.
Kolejny kryzys IWC przeżyło 1 kwietnia 1944 roku, kiedy amerykańskie samoloty przez pomyłkę zbombardowały Schaffhausen. W wyniku prowadzonych działań wojennych w pewnym stopniu ucierpiała siedziba przedsiębiorstwa. Jednak nie zachwiało to w znaczącym stopniu produkcją czasomierzy. W kolejnych latach powstawały znakomite linie zegarków. Do najsławniejszych można zaliczyć linię „Aquatimer” oraz „Ingenieur”. Pierwsza jest dedykowana nurkom oraz wszystkim pasjonatom sportów wodnych. Czasomierze wchodzące w skład serii charakteryzują się wodoszczelnością nawet do 2000 metrów. Druga skupia w sobie zegarki cechujące się odpornością na zmiany temperatur. Jeden model z tej serii towarzyszył Edmundowi Hillaryemu, który w 1953 roku jako pierwszy człowiek na świecie zdobył Mount Everest. Następnie w 1969 roku podczas targów w Bazylei IWC zaprezentowało model „Beta 21” będący pierwszym zegarkiem opatrzonym logiem marki, który był wyposażony w mechanizm zasilany baterią. Era zegarków kwarcowych przysporzyła IWC sporo problemów, przez co władze firmy musiały dokonać zmian w strukturach. Nowym szefem przedsiębiorstwa został Otto Heller. Ponadto w 1978 roku podjęto decyzję o powróceniu do pierwszej nazwy manufaktury. Wprowadzono także nowy system udoskonalający proces produkcji. Wszystkie te czynniki sprawiły, że w 1980 roku IWC jako pierwsza firma na świecie stworzyła zegarek wykonany z tytanu.
Jedno z najważniejszych wydarzeń w historii firmy przypada na rok 1985, kiedy światło dzienne ujrzał słynny model „DaVinci”. Czasomierz do dzisiaj jest postrzegany za jeden z najlepszych na świecie. Posiada wieczny kalendarz niewymagający regulacji przez 500 lat. Ponadto zegarek został wyposażony w funkcję wskazującą fazy księżyca oraz stoper mierzący czas z dokładnością do 1/8 sekundy. Zegarek można kupić w różnych wersjach. Najpopularniejszymi są mechaniczna oraz hybrydowa. Oprócz modelu „DaVinci” marka może się także pochwalić linią „Grande Complication” skupiającą w sobie zegarki wyposażone w niezwykle skomplikowane mechanizmy. Niektóre z nich składają się z 600 elementów oraz 71 łożysk wysadzanych kamieniami szlachetnymi. Ponadto na kopertach widnieje inskrypcja „Probus Scafusia” znacząca „Duma Z Jakości Wykonania”. Na 125 lecie istnienia firmy został przygotowany model „Destriero Scafusia” w ilości 125 egzemplarzy. Jeden z czasomierzy został sprzedany z 5 milionów dolarów. Od 2000 roku IWC jest członkiem grupy Richemont. W styczniu 2002 roku szefem przedsiębiorstwa został Georges A. Kern. Obecnie IWC uchodzi za jedną z najbardziej prestiżowych manufaktur na świecie. Zegarki z Schaffhausen nosi wiele znanych osobistości. Firma cały czas zaskakuje innowacjami, dzięki czemu znajduje się w ścisłej czołówce piramidy prestiżu.