Historia zegarków Omega

Początki marki Omega datuje się na 1848 rok co sprawia, że firma jest zaliczana do wąskiego grona najstarszych manufaktur. Przedsiębiorstwo zostało założone w szwajcarskim mieście La Chaux-de-Fonds przez Louisa Brandta. Od pierwszych dni działalności firma funkcjonowała w oparciu o wcześniej opracowaną strukturę. Podczas zimy założyciel składał zamówienia na części, z których następnie konstruował pierwsze zegarki kieszonkowe. W miesiącach letnich podróżował po całej Europie sprzedając swoje produkty. Przyjęty schemat postępowania sprawił, że manufaktura w krótkim czasie zaczęła być rozpoznawalna w krajach europejskich.

Wysoka jakość zegarków sprawiła, że Omega stała się firmą o ugruntowanej pozycji na rynku. W 1879 roku zmarł Louis Brandt pozostawiając cały dorobek życia swoim synom Louisowi Paulowi i Cesarowi. Spadkobiercy postanowili usprawnić działanie firmy. Rok po śmierci ojca przenieśli siedzibę do Bienne co przełożyło się na lepsze warunki pracy oraz szybki rozwój przedsiębiorstwa. Początkowo manufaktura znajdowała się na jednym z pięter małej fabryki. Po niespełna roku bracia postanowili wejść w posiadanie całego budynku. Jednak po dwóch latach manufaktura została ostatecznie przeniesiona do Gurzelen położonym w dystrykcie Bienne. 

Rozpoczęcie produkcji seryjnej doprowadziło firmę do pierwszego znaczącego sukcesu. Pierwszymi modelami pożądanymi przez klientów były „Labrador” i „Gurzelen”. W niedługim czasie dołączył do nich niezwykle popularny „Omega Kaliber 1894”. Czasomierz został zaprojektowany przez Francoisco Chevillata. Produkcja zegarka była możliwa dzięki mechanicznemu systemowi podzielonego montażu. Wysoka jakość materiałów, precyzja odmierzania czasu oraz przystępna cena sprawiły, że model „Omega Kaliber 1894” stał się jednym z najbardziej pożądanych zegarków w Szwajcarii. Władze firmy widząc olbrzymie zainteresowanie postanowiły w 1894 roku oficjalnie nadać manufakturze nazwę Omega. Powyższe czasomierze zapoczątkowały niekończące się pasmo sukcesów. W 1900 roku przedsiębiorstwo otrzymało prestiżową nagrodę Grand Prix podczas Światowej Wystawy w Paryżu za stworzenie zegarka kieszonkowego „Greek Temple”. Niestety, trzy lata po otrzymaniu wyróżnienia zmarli synowie założyciela manufaktury pozostawiając rodzinną firmę swoim dzieciom. Wszyscy pasjonaci zegarków zaczęli śledzić poczynania Omegi, ponieważ na czele przedsiębiorstwa zatrudniającego 800 pracowników, którzy wytwarzali 240 000 zegarków rocznie stanęły cztery bardzo młode i niedoświadczone osoby. Najstarszym z właścicieli był Paul-Emile Brandt. Szwajcar miał zaledwie 23 lata, ale młody wiek nie stanął na przeszkodzie w umiejętnym prowadzeniu rodzinnego interesu. Omega zaczęła odnosić jeszcze większe sukcesy. W roku 1906 marka po raz kolejny otrzymała nagrodę Grand Prix, ale tym razem na Światowej Wystawie w Mediolanie za stworzenie modelu „Art Nouveau Design”. Wnuk założyciela okazał się człowiekiem prowadzącym Omegę na szczyt piramidy prestiżu, przez co został okrzyknięty „wielkim architektem Omegi”.

Wybuch I Wojny Światowej przysporzył firmie wielu problemów natury ekonomicznej. Władze przedsiębiorstwa zostały zmuszone do podjęcia radykalnych kroków aby utrzymać pozycję wypracowaną przez dziesiątki lat. W 1925 roku Omega weszła w fuzję z przedsiębiorstwem Tissot, które także zajmuje się produkcją szwajcarskich czasomierzy. W 1929 roku Gustave Brandt będący jedną z najważniejszych postaci w historii Omegi zasiadł w jury Grand Prix podczas Światowej Wystawy odbywającej się w Barcelonie. Rok później firma stała się częścią grupy SSIH z siedzibą w Genewie. Kolejne ważne wydarzenia w historii firmy przypadły na rok 1932, kiedy w pracowniach Omegi skonstruowano wodoszczelny model „Marine”. Ponadto przedsiębiorstwo otrzymało zaszczytne miano firmy mierzącej czas wszystkich dyscyplin sportowych wchodzących w skład Olimpiady w Los Angeles. Następnie w 1936 roku obserwatorium Kew-Teddington w Londynie zorganizowało konkurs mający na celu zbadać precyzję odmierzania czasu. Omega uzyskała rekordowy wynik 97.8 punktu na 100. Dwa lata później Henri Kneuss stworzył naręczny model wyposażony w kaliber 30 mm, a gdy nastał rok 1939 przedsiębiorstwo reprezentowało szwajcarski przemysł zegarkowy na Światowej Wystawie w Nowym Jorku.

Brandt i Joseph Reiserowie stojący na czele grupy SSIH postanowili wchłaniać kolejne manufaktury. Zabieg miał na celu doprowadzić do zbudowania potęgi w branży zegarkowej. W roku 1952 związany z Omegą Charles Sickert odebrał Olimpijski Krzyż Zasługi. Od tego czasu firma opracowała i wprowadziła jeszcze większą ilość innowacyjnych rozwiązań mających udoskonalić mierzenie czasu podczas rozgrywania zawodów sportowych wchodzących w skład Olimpiad. W roku 1957 na rynku pojawił się następca modelu „Marine”, czyli „Seamaster 300” posiadający obrotowy pierścień. Czasomierz sprawił, że wytwarzane przez Omegę zegarki typu „diver” brały udział w wielu misjach badawczych. Najsławniejszą z nich jest „Operacja Janus”. 

Następnie po przejściu wielu testów i pokonaniu konkurencji model „Speedmaster Professional” potocznie nazywany „Moonwatch” był pierwszym zegarkiem, który wziął udział w misji kosmicznej. 20 lipca 1969 roku Buzz Aldrin wyposażony w powyższy model wylądował na księżycu. Dzień później Edward White z takim samym modelem odbył spacer kosmiczny. Omega jest postrzegana jako firma, która uratowała misję kosmiczną „Apollo 13”, ponieważ zegarek zastąpił uszkodzone urządzenie wskazujące czas do odpalenia rakiet, dzięki którym statek powrócił na orbitę okołoziemską. NASA uznało Omegę „Speedmaster Professional” za oficjalny czasomierz przeznaczony do misji kosmicznych. Po przejściu kolejnych certyfikacji w 1972 oraz 1978 roku zegarki z linii „Speedmaster” wzięły udział w misjach wahadłowych.

W 1984 roku przedsiębiorstwo zaprezentowało „Rose des Temps”, czyli najbardziej skomplikowany zegar tablicowy na świecie. Zegar posiada 32 funkcje, składa się z 9000 elementów, pracuje przez 10 000 godzin i kosztuje 4.2 miliona franków szwajcarskich. Od 1995 roku zegarki Omega są wykorzystywane w filmach obrazujących przygody szpiega Jamesa Bonda. Przedsiębiorstwo wypuściło wiele limitowanych serii nawiązujących do „Agenta 007”. Zegarki sygnowane logiem Omega stały się popularne do tego stopnia, że według najnowszych badań firmę zna 70% populacji. Jednak obecne władze przedsiębiorstwa na tym nie poprzestały i chcąc jeszcze bardziej rozsławić markę zlecili konstruktorom stworzenie wychwytu współosiowego i zastosowania go w zegarku. Niezwykle trudne zadanie zakończyło się powodzeniem. Zwieńczeniem prac jest model „De Ville Co-Axial”. Obecnie firma zalicza się do wąskiego grona najbardziej poważanych na świecie.