Historia zegarków Skagen

Historia przedsiębiorstwa Skagen słynącego z produkcji zegarków sięga 1989 roku. Założycielami są Henrik i Charlotte Jorst. Duńskie małżeństwo wyemigrowało z rodzinnego kraju do Stanów Zjednoczonych w 1986 roku. Powodem wyjazdu była nowa posada Henrika, który został kierownikiem sprzedaży duńskiego piwa Carlsberg na rynku amerykańskim. Po kilku latach małżeństwo postanowiło spróbować własnych sił w biznesie i założyło przedsiębiorstwo, które figurowało w Stanach Zjednoczonych jako filia duńskich zegarków Jacob Jensen. Następnie założyciele nawiązali współpracę z przedsiębiorstwem Comtech, które zaproponowało im produkcję czasomierzy w Hong Kongu. Takie rozwiązanie prowadziło do większego usamodzielnienia i zmniejszenia kosztów produkcji. Zatem Henrik i Charlotte Jorst przystali na tę propozycję i zaczęli projektować własne czasomierze.

W 1992 roku małżeństwo Jorstów oficjalnie rozpoczęło produkcję własnych czasomierzy. Zegarki Skagen spotkały się z dobrym przyjęciem przez pasjonatów zegarmistrzostwa w Stanach Zjednoczonych. W ciągu roku doczekały się wystawy na prestiżowych targach w Nowym Jorku i przyniosły dochód w wysokości ośmiuset tysięcy dolarów. Po owocnym roku założyciele postanawiają opuścić Nowy Jork i udać się do Nevady. Powodem przeprowadzki okazały się wysokie podatki, których małżeństwo chciało uniknąć. Następnie w 1995 roku firma Skagen nawiązała współpracę z domem towarowym Bloomingdale. Władze Bloomingdale były bardzo ostrożne podczas podpisywania umowy z Duńczykami. Zgodzili się wprowadzić oferowane przez nich zegarki do sprzedaży, ale na okres próbny, od którego miała zależeć stała współpraca. Czasomierze kolejny raz spotkały się z uznaniem klientów i bardzo szybko wzrastało na nie zapotrzebowanie. Zatem zegarki sygnowane nazwą duńskiego półwyspu, na stałe zagościły na półkach amerykańskiego domu towarowego.

Przełomem dla firmy okazał się rok 1998. Systematyczna i sumienna praca założycieli niespodziewanie zaprocentowała. Przedsiębiorstwo Skagen znalazło się na liście 250 najszybciej rozwijających się firm prywatnych z siedzibą w Stanach Zjednoczonych. Założyciele wiedzieli, że koniecznie muszą wykorzystać swoją szansę, dlatego postanowili zainwestować w jeszcze większe działania rozwojowe. Zatem wrócili do rodzinnego kraju, w którym otworzyli europejskie biuro dystrybucji i 80 sklepów ze swoimi produktami. Rok później zegarki podbiły Wielką Brytanię, co sprawiło, że na stałe zagościły na nadgarstkach wielu Europejczyków.

Skagen w nowe tysiąclecie wkroczył z wielkimi planami. W 2000 roku firma otworzyła swoje zakłady produkcyjne w Niemczech i Holandii. Dwa lata później była znaną i cenioną marką w całej Europie i poszczególnych krajach Bliskiego Wschodu. W 2005 roku założyciele mianowali szefem firmy Scotta Szybale. Dzięki temu mogli w całości poświęcić się projektowaniu zegarków. Nieustannie rozwijali swoje produkty. Ich praca została bardzo szybko zauważona i doceniona - w tym samym roku przedsiębiorstwo zarobiło 70 milionów dolarów. Marka dysponując takim kapitałem, postanowiła zainwestować i spróbowała swoich sił na rynku azjatyckim. Wynikiem tych działań było otwarcie pierwszych biur w Hong Kongu. W 2009 roku obroty firmy wzrosły, a Azjaci zaczęli darzyć zaufaniem duńskie przedsiębiorstwo. W efekcie Steen Albrechtslund odpowiedzialny za sprzedaż w krajach azjatyckich został kierownikiem sprzedaży we wszystkich krajach, w których obecna była firma.

Rok 2010 okazał się kolejnym ważnym przełomem dla firmy. Klienci mieszkający w Stanach Zjednoczonych bądź Europie otrzymali możliwość nabycia produktów marki Skagen za pośrednictwem internetu. Rok później czasomierze można było kupić przez sieć także w Australii, Hong Kongu i Singapurze. Marka stała się obecna niemal na całym świecie i cieszy się dużą popularnością. Niebanalny design produktów oraz dobra jakość wykonania i atrakcyjne ceny to główne powody skłaniające klientów do zakupu. Duńskie zegarki przewyższają jakością nawet czasomierze oferowane przez niektórych europejskich i azjatyckich producentów.

W 2012 roku amerykańskie przedsiębiorstwo Fossil złożyło Duńczykom propozycję kupna marki Skagen i niektórych firm będących jej partnerami biznesowymi. Negocjacje stały się owocne dla wszystkich stron. W efekcie Fossil będący właścicielem większości marek zegarkowych uchodzących za modowe stał się także właścicielem duńskiej firmy. Od 2012 roku marka pod kierownictwem nowych właściciel nadal się rozwija i wprowadza na rynek nowe ulepszone produkty. Firma jest także obecna w Polsce. Zdecydowana większość pasjonatów zegarmistrzostwa uważa, że Skagen to młoda dobrze prosperująca firma, która w najbliższych latach może jeszcze bardzo wiele osiągnąć. Oczywiście władze marki dążą do osiągnięcia perfekcji w dziedzinie zegarmistrzostwa. Jednak aby doścignąć czołowe szwajcarskie manufaktury, będą musiały uzbroić się w cierpliwość. Obecnie firma oprócz zegarków produkuje także torebki i biżuterie. Jednym z największych osiągnięć marki w dziedzinie zegarmistrzostwa jest skonstruowanie zegarka zasilanego baterią, który posiada tylko jedną wskazówkę odpowiedzialną za wskazania czasu.