Już w ofercie - Zegarki Jacob Jensen

Jacob Jensen urodził się w 1926 roku w Kopenhadze. Początkowo Duńczyk chciał pójść w ślady swojego ojca i zostać tapicerem, ale w wieku 13 lat porzucił szkołę. Zamiłowanie do rysunku oraz brak gwarancji stabilnej przyszłości sprawiły, że postanowił wznowić edukację. W 1948 roku wraz z takimi osobistościami jak Kaare Klint, Hans Wegner i Jorn Utzon rozpoczął studia w Szkole Sztuki i Rzemiosła na eksperymentalnym kierunku wzornictwo przemysłowe. Następnie w 1952 roku będąc w trakcie nauki znalazł zatrudnienie w firmie Bernadotte i Bjorn, która była jednym z pierwszych i najważniejszych biur rysunku przemysłowego w Skandynawii. Młody projektant po ukończeniu studiów i zdobyciu cennego doświadczenia zawodowego w 1958 roku postanowił rozwiązać umowę z dotychczasowym pracodawcą i otworzyć własne przedsiębiorstwo, które nazwał Jacob Jensen Design. Od tamtej pory przez wiele lat projektant prowadził własną firmę jednocześnie przyjmując zlecenia od innych celem pozyskania funduszy na rozwój.

GALERIA - JACOB JENSEN

OFERTA - JACOB JENSEN

Pierwszą rzeczą zaprojektowaną w firmie Jacoba Jensena był zegarek naręczny. Nikt wtedy nie przypuszczał, że to właśnie czasomierze staną się szlagierowym produktem oferowanym przez przedsiębiorstwo. Fenomen duńskiego projektanta polega na łączeniu dwóch głównych nurtów konstrukcyjnych XX wieku. Pierwszym jest wywodząca się z Niemiec szkoła „Bauhas” mająca na względzie łącznie techniki ze sztuką ubarwioną minimalistycznym wzornictwem. Drugi nurt jest zapoczątkowany przez Raymonda Loewyego. Amerykanin jest jednym z najwybitniejszych na świecie specjalistów z zakresu wzornictwa. Umiejętne połącznie obu nurtów sprawiło, że Jacob Jensen przyjął zasadę „Most Advanced Yet Acceptable”, która wskazuje na progresywność nieprzekraczającą granic przesady. Niezwykle rzadkie i pożądane przez klientele zegarki stały się znakiem rozpoznawczym marki.

W 1962 roku Jacobowi Jensenowi urodził się syn Timothy, który postanowił kontynuować tradycję zapoczątkowaną przez ojca. Szybko nabył potrzebną wiedzę do wkroczenia w świat projektowania i zegarmistrzostwa. Następnie otworzył w Kopenhadze własną firmę. Niestety, po trzech latach niesprzyjających warunków pracy Timothy podjął bolesną decyzję o zamknięciu dobrze prosperującego zakładu. W kolejnych latach pracował we Włoszech i Australii skąd przywiózł wiele nowych doświadczeń mogących usprawnić przedsiębiorstwo należące do jego ojca. W tym samym czasie Jacob Jensen mając za sobą wiele lat sumiennej pracy i mnóstwo udanych projektów wprawiających w zachwyt pasjonatów zegarmistrzostwa został okrzyknięty mistrzem nowoczesnego wzornictwa. Rodzinny interes stał się znaną i cenioną na świecie marką przynoszącą olbrzymie dochody.

Niezwykle znaczącą datą w historii firmy jest rok 1986, kiedy firma dostąpiła największego zaszczytu otrzymując nagrodę międzynarodową za niepowtarzalny wygląd czasomierzy. Poszczególne modele trafiły do Muzeum Sztuki Nowoczesnej (MoMA) znajdującym się w Nowym Jorku. Ponadto inne projekty produktów oferowanych przez Jacob Jensen Design zostały wystawione w Muzeum Sztuki Dekoracyjnej w Paryżu, Muzeum Sztuki i Wzornictwa w Kopenhadze i Muzeum Sztuki Stosowanej we Frankfurcie.

W 1990 roku syn Jacoba Jensena objął funkcję dyrektora przedsiębiorstwa. Przez następnych dziewięć lat sukcesywnie rozbudowywał firmę. Jego pierwszym zrealizowanym zamierzeniem była rozbudowa głównej siedziby mieszczącej się w Hejlskov w Kopenhadze. Obecnie budynek liczy 1100 metrów kwadratowych. Kolejnym ważnym aspektem było zwiększenie liczby pracowników. Gdy firma rozrosła się do rozmiarów oczekiwanych przez nowego zarządcę stała się jeszcze bardziej popularna nie tylko wśród pasjonatów zegarmistrzostwa, ponieważ intensywnie prosperowała także w innych branżach. Dwie ostatnie dekady to szczególny nacisk na „język formy” stworzony w pracowniach firmy. Dzieli się on na trzy główne kategorie i ma na celu odnosić się do elegancji zachowanej w srebrnej i czarnej kolorystyce. Pierwszą kategorią jest „odległość”, czyli stosowanie wzornictwa, które zostanie uznane przez ludzi w najodleglejszych zakątkach świata niezależnie od uwarunkowań kulturowych, z którymi się utożsamiają. Drugą kategorią jest „bliskość”, która wskazuje na szczegóły estetyczne nadające czasomierzom, jak również innym produktom niepowtarzalny i przemyślany wygląd. Ostatnią kategorię nazwano „dotknij”. Jest ona o tyle ciekawa, że występuje dopiero w chwili zetknięcia się potencjalnego klienta z produktem. Najwyższej jakości materiały oraz ich perfekcyjne dopasowanie mają wytworzyć pomiędzy interesantem a produktem pewien rodzaj więzi, który ma spowodować nieodpartą chęć zakupu produktu.

Duńskie przedsiębiorstwo Jacob Jensen Design od ponad pół wieku projektuje i produkuje zegarki najwyższej klasy. Podstawowymi modelami sprzedawanymi od lat są „510” i „520” co świadczy o ponadczasowości ich wyglądu. Skandynawskie wzornictwo w połączeniu z niebywałą precyzją to idealne połączenie, które powinno zadowolić wszystkich kolekcjonerów czasomierzy. Dodatkowym i być może podstawowym autem marki są relatywnie niskie ceny w porównaniu z wysoką jakością zegarków, dzięki czemu wiele osób może sobie pozwolić na elegancki i pełnowartościowy czasomierz.

Historia Jacob Jensen