Jak dobrać kształt i kolor koperty zegarka?

Przy doborze koloru paska do zegarka istotne jest by zapięcie i kolor koperty pozostawały ze sobą w harmonii. Czym natomiast sugerować się w doborze kształtu oraz kolorystyki samej koperty? Na co postawić, czy istnieje w ogóle jakikolwiek elementarz wyjaśniający te kwestie? Nie mogliście trafić lepiej - w poniższym artykule wyjaśniamy te kwestie.

Kształt koperty zegarka

Koperta to inaczej zewnętrzna obudowa, ale i "kręgosłup" zegarka, który ma chronić mechanizm przed uszkodzeniami. Jeśli należymy do grona osób, które lubują się w zegarkach, a garderoba posiada niezliczone ich ilości mogą przebierać jak w ulęgałkach i dobierać je stosownie do założonej stylizacji. Sprawa nieco komplikuje się, gdy chcemy wybrać ten jeden, wymarzony model, a jednocześnie nie mieć poczucia faux pas i zawsze mieć pewność, iż nawet tak dyskretny dodatek będzie wyglądał dobrze i stosownie do sytuacji.

Uniwersalnym kształtem koperty zegarka jest okrąg. Jednocześnie to najczęściej spotykany kształt ze względu na jej funkcjonalność. Jak żaden inny nie będzie tak szczelny i odporny na wodę, ale i najbardziej praktyczny. Wszak to właśnie okrągłe zegarki wiodą prym w kontekście elegancji czy tzw. wielkich wyjść. Okrągła koperta będzie więc idealna w sytuacjach formalnych.

Ice Watch Ice City Sparkling 015080


Prostokątne i kwadratowe koperty uznawane są już za bardziej nowoczesne. Niemniej będą też świetnym rozwiązaniem na spotkania biznesowe czy oficjalne uroczystości. Oczywiście pod warunkiem, iż koperta nie będzie rzucać się w oczy, a dodatek w postaci paska wybierzemy w stonowanym kolorze.

DKNY cityspire Ny2644


Panie zwłaszcza chętnie przekonają się też do kopert podłużnych, czyli tzw. tonneau. Zawdzięczać im będą niezwykłą funkcjonalność, ponieważ kształt ten pasuje zarówno do stylizacji codziennych, jak i bardziej uroczystych.

Jak dobrać kolor koperty zegarka?

Elementarz klasycznych zasad mówi, iż kolor koperty zegarka zawsze należy dobierać do pozostałych elementów garderoby, zwłaszcza biżuterii. Mamy tu na myśli m.in.spinki do mankietów i krawatów, ozdoby takie jak pierścionki i obrączki, a nawet klamry pasków spodni. Dodatkowo jeśli jesteśmy posiadaczami gadżetów o charakterze biżuteryjnym takich jak chociażby artykuły piśmiennicze, również powinniśmy zadbać o to, by kolor koperty zegarka był do nich odpowiednio przystosowany. Słowem: złoto powinno pasować do złota, srebro do srebra, i tak dalej. Najczęściej spotyka się koperty klasyczne właśnie w tych barwach, z kolei czerń czy bardziej agresywne kolory znajdziemy w zegarkach sportowych. Kolory zdecydowanie odbiegające od standardów (jaskrawości) znajdziemy zaś w zegarkach dzieci i młodzieży.

Citizen BJ6501-10L

Popularnymi materiałami wykorzystywanymi do zdobienia kopert są zazwyczaj popularne metale (stal, mosiądz, aluminium, tytan), jak i metale szlachetne (wspomniane już złoto oraz srebro, a także platyna i pallad). Imitacje w postaci struktur skał, mosiądzu czy ceramiki również wchodzą w grę lecz tutaj wyjściową powinien być już nasz własny gust. Koperty, jak każda biżuteria mają także swoje specyficzne właściwości, a ich wykończenie może się różnić w zależności od tego, czy decydujemy się na kopertę polerowaną czy też matowioną. Tutaj również należy zdać się na własny upodobania.

Jak widać - w kontekście koloru oraz kształtu koperty zegarka ich odpowiedni dobór determinują sytuacja oraz strój, do których dobieramy wszystkie dodatki. To ona powinna rozwiać wszelkie wątpliwości, a jednocześnie pomóc nam w podjęciu odpowiedniej decyzji. Wszak zegarek obecnie to coś więcej niż tylko dodatek.