Jak dobrać odpowiedni pasek do zegarka?

Rodzajów pasków, które mocują czasomierze na naszych nadgarstkach jest co najmniej kilka. Skórzane, gumowe, materiałowe, karbonowe - to tylko niektóre z rodzajów, które obecnie stanowią ważny element codziennej stylizacji. Wszak to element stroju, mogąca sugerować otoczeniu nawet pasje właściciela. Zdarza nam się koncentrować wyłącznie na materiale, z jakiego wykonany jest pasek zapominając o tym, że kolor lub materiał to tak naprawdę wynikowa dokładnego researchu jaki musimy wykonać na samym wstępie. O jakim researchu mowa? Dokładne wyjaśnienie poniżej.

Krok pierwszy - mierzymy nadgarstek

Przede wszystkim najpierw należy skupić się na doborze odpowiednich długości oraz szerokości paska do zegarka. Tutaj z pomocą przychodzi nam najprostsza metoda, zwana metodą "na obwód nadgarstka". Kluczem w niej jest dobranie optymalnej długości paska tak, byśmy mogli zapiąć go na środkowej dziurce, zostawiając jednocześnie trochę długości paska. Jak zabrać się do mierzenia? Sprawa jest niezwykle prosta: wystarczy zmierzyć obwód nadgarstka okalając go sznureczkiem i do wyniku dodać ok. 20 mm, które będzie tzw. "buforem bezpieczeństwa". Następnie zmierzyć odległość pomiędzy mocowaniami zegarka. Następnie od obwodu nadgarstka odjąć tę drugą odległość i do wyniku, który otrzymasz wybrać długość paska z już uwzględnionym zapasem na zapięcie. Prawda, że proste?

Krok drugi - pasek a stylizacja

W następnym kroku należy skupić się na konkretnej stylizacji. Każda jest inna, w każdej dominować będą różne dodatki. Dlatego ważne przemyślenie tego, na co chcemy się zdecydować. I tak mamy do wyboru:

  • Paski skórzane, czyli najczęściej paski wykonane ze skóry naturalnej. Sytuuje się je w gronie dodatków eleganckich, ale przemawia też za nimi fantastyczna wygoda oraz komfort użytkowania. Zazwyczaj występują w dosyć konserwatywnej kolorystyce, czyli w brązie, czerni czy granacie, jednak coraz większą popularnością cieszą się także kolory niestandardowe jak czerwień czy fiolet. Takie paski sprawdzają się podczas bardziej formalnych spotkań. Trzeba mieć jednak na uwadze ich słabą odporność na wilgoć, która częstokroć powoduje nieestetyczne deformacje.

Zegarek Damski Timex Metropolitan TW2R36300

  • Paski materiałowe - będące o wiele bardziej wytrzymałą alternatywą do pasków skórzanych. Mimo, że najczęściej wykonywane są z bawełny, nylonu, z włókna naturalnego lub jego imitacji okazują się odporne na zabrudzenia oraz na działanie wody. Ostatnia kwestia jest warta rozpatrzenia, jeśli w grę wchodzi częste mycie rąk w ciągu dnia. Należy zaznaczyć, iż paski materiałowe nie będą pasowały do stylizacji przeznaczonych na bardziej formalne wyjścia, czego warto się trzymać.
  • Paski gumowe sprawdzają się zaś w sportowych modelach zegarków. Są bardzo lekkie, więc raczej nie odczujesz ich ciężaru na nadgarstku. Jednak są to zegarki pozbawione znamion elegancji, zdecydowanie proponujemy wybrać jako dodatek do codziennych, wakacyjnych stylizacji. Odporne na wilgoć, są bardzo łatwe w utrzymaniu ich w czystości.

 

Zegarek Ice Watch Ice Glam Glitter 015347

  • Na równi z popularnością pasków skórzanych idą również metalowe bransolety. Trwałe, w przypadku męskich dominują wielkością, tracąc ją już w modelach przeznaczonych dla kobiet. Wbrew pozorom - niestety nie pasują do stylizacji eleganckich i założenie ich do garnituru będzie ogromnym faux pas. Bransolety wykonane są zazwyczaj ze szlachetnej stali, a swoje kolory uzyskują się specjalnym, dedykowanym złoceniom.

Jak widać, dobór odpowiedniego paska do zegarka nie jest sprawą banalna, jednak wystarczy prosty benchmark i spis swoich oczekiwań, by dokonywać wyboru tego właściwego. Zalecamy to szczególnie jeśli stoimy przed wyborem swojego pierwszego zegarka.