tel. 753 753 300

Jak rozpoznać podróbkę zegarka?

12-04-2018

Człowiek jest składnikiem natury i dopóki żył z nią w symbiozie, za miernik czasu wystarczały mu wschody i zachody słońca i zmieniające się pory roku. Nie po to jednak zostaliśmy obdarzeni rozumem, byśmy nie dążyli do udoskonalania otaczającej nas rzeczywistości. I tak przez wieki człowiek coś tworzył, doskonalił, zmieniał i tracił łączność z przyrodą. W pewnym momencie zaczął inaczej postrzegać czas i przestały mu wystarczać wskazania natury. Wymyślił więc urządzenie do jego mierzenia. Skomplikowany mechanizm zegarkowy pojawił się w XIII wieku w zegarach wieżowych i wreszcie w XIX skonstruowano zegarek na rękę. Dzisiaj świat bez kontrolowania czasu pogrążyłby się w chaosie. Tradycyjny zegarek przestał być jedynym urządzeniem odmierzającym godziny i być może odszedłby w zapomnienie, gdyby nie jego wielbiciele ceniący sobie zegarmistrzowskie tradycje i prestiż, wynikający z posiadania markowego "cacka".

Zegarki

Jak rozpoznać podróbkę zegarka?

Prawdziwy znawca i koneser, nie będzie miał kłopotu z wyborem właściwego i nie da się nabrać na imitujące marki, zegarkowe podróbki. Niestety nie brakuje nieuczciwych producentów i sprzedawców, liczących na naiwność klientów i szybki zysk. Jak nie dać się oszukać, kupując wymarzony model? Po pierwsze przejrzeć oferty innych sprzedawców. Jeśli jest kolosalna różnica w cenie, to ten tani, nie jest oryginałem. Trudno uwierzyć, że ktoś chce sprzedać zegarek wart kilka tysięcy, za parę złotych. Albo pochodzi on z kradzieży, albo jest falsyfikatem. Kupno takiego produktu może nas narazić na kłopoty z prawem. Sprytny, nieuczciwy handlarz, może nam wciskać drogą podróbkę zegarka, dlatego upewnijmy się, jak wygląda markowa wersja oferowana bezpośrednio u producenta lub autoryzowanego sprzedawcy i poprośmy o wyraźne zdjęcie produktu, by mieć możliwość porównania. Nie dajmy sobie wcisnąć skopiowanej fotografii, ale domagajmy się własnoręcznie wykonanej, ukazującej najważniejsze elementy zegarka, łącznie z jego mechanizmem. Tarcza, dekiel, mechanizm i oznaczenia na kopercie – musimy je dokładnie obejrzeć

omega

Czym różnią się markowe zegarki od podróbek?

Zwróćmy uwagę na nazwę marki i logo. Czasem jest to inna litera lub niestaranny, nieczytelny grawer, co nie ma prawa zdarzyć się w autentykach. Mechanizmy markowych zegarków przeważnie posiadają precyzyjne zdobienia w postaci grawerów i szlifów. Poszukaj opisu charakterystycznych cech danego modelu i porównaj z oferowanym tobie. Nawet najmniejsze odchylenie powinno niepokoić. Dobry zegarek jest inwestycją, więc nie wahajmy się skrupulatnie przeanalizować informacji. Sprawdźmy, czy posiada wymagane funkcje, może się okazać, że napisy na tarczy tylko imitują możliwości zegarka. Jeżeli widzisz jakieś niedoskonałości na tarczy bądź kopercie, to nijak to się ma do oryginalności. Markowe zegarki wykonane są ze stali a nie chromu więc mają swój ciężar, ale są znacznie cieńsze od falsyfikatów. Nie daj się skusić naciąganymi opowieściami o pochodzeniu interesującego cię egzemplarza. Jeśli sprzedawcę denerwuje twoja dociekliwość lub wymiguje się od twoich pytań, zrezygnuj z zakupu. Jeśli sam nie jesteś w stanie ocenić autentyczności zegarka, warto o pomoc poprosić fachowca – zegarmistrza. Ten na pewno nie będzie miał problemu, bo wie, gdzie i czego szukać. 

Jaki wniosek płynie z naszego poradnika? Nie kupujmy zegarka u niesprawdzonych sprzedawców, lepiej czasem wydać parę złotych więcej, ale mieć gwarancję, że oferowany produkt nie jest marną podróbką. A jeśli świadomie sięgamy po falsyfikaty, to niech nas nie dziwi później, że rynek zalewają buble, a prawdziwe rzemiosło odchodzi do lamusa.