Zegarki ze złota
tel. 753 753 300

Jaki kaliber ma mój zegarek?

26-03-2019

Kaliber kojarzy się większości osób z bronią lub popularnym zespołem muzycznym z lat 90-tych minionego tysiąclecia. Mało kto zdaje sobie sprawę z tego, że czasomierze również wykorzystują to oznaczenie, które jest w stanie ułatwić zarówno naprawy, jak i poszukiwanie części zamiennych przez zegarmistrza. 

Czym jest kaliber zegarka i jak go odczytać? Każdy z Was może sprawdzić, z jakich komponentów został zbudowany Wasz ulubiony czasomierz. Poniżej znajdziecie szereg przydatnych informacji, które odmienią Wasze postrzeganie mechanizmów. Zapraszamy do lektury!

Mechanizm zegarka jest jak silnik samochodu

Używając słowa kaliber w odniesieniu do zegarka, chodzi konkretnie o jego wielkość, czyli średnicę. Można wykorzystywać tego sformułowania niezależnie od rodzaju mechanizmu. 

Biorąc pod uwagę, że każdy producent silników samochodowych projektuje konstrukcje na swój indywidualny sposób, można podejrzewać, że marki zajmujące się tworzeniem zegarków naręcznych wykorzystują podobną technikę konstruowania. Kaliber zegarka określa więc również cechy danego mechanizmu lub specyfikację części wykorzystanych przy danym układzie. W ten sposób profesjonalni pasjonaci i zegarmistrze mogą znacznie szybciej dowiedzieć się, jakich konkretnie elementów będą potrzebować przy pracy. 

Załóżmy prosty scenariusz, w którym klient przynosi uszkodzony czasomierz do naprawy. Zegarmistrz znajduje przyczynę awarii i musi zamówić niezbędne komponenty. Oczywiście może szukać ich za pomocą modeli zegarków, lecz nawet największe firmy wykorzystują w wielu swoich produktach ten sam model mechanizmu. Byłoby to znaczące utrudnienie dla pracowników hurtowni, gdyż musieliby szukać wyposażenia na podstawie długiej listy – dodatkowo może dojść do sytuacji, w której klient dostarczy bardzo niszowy produkt od mało popularnej marki, której zabraknie w spisie. 

Kaliber zegarka udostępnia ciąg liter i cyfr, które zagwarantują Wam kompatybilność mechanizmu i zamawianych elementów. 

ATLANTIC 64651.44.21

Jak odczytać kaliber zegarka w profesjonalny i błyskawiczny sposób?

Jeśli pierwszy raz spotykacie się z takim oznaczeniem, nic dziwnego, że ciężko Wam je rozczytać. Można jednak znaleźć pewną analogię. 

  • Zenith 2572C posiada naciąg manualny i średnicę 25,6 mm
  • Zenith 2572P dysponuje naciągiem automatycznym i średnicą na poziomie 25,6 mm,
  • Zenith 2310 oferuje naciąg manualny i średnicę 23,4 mm,
  • Zenith 2522PC to mechanizm automatyczny o średnicy 25,6 mm.

Zenith to oczywiście nazwa producenta, a dwie pierwsze cyfry oznaczają średnicę – to łatwo dostrzec. Zauważyliście jednak, że litera P znajduje się jedynie przy mechanizmach automatycznych? Jeśli nie, to powinniście zwrócić na to uwagę. 

Czym zatem jest litera C, skoro w przypadku Zenith 2310 i 2572P jej brakuje? Otóż jest to kalendarz, czyli datownik. 

Co z dwiema pozostałymi liczbami? Definiują one konkretny kształt mechanizmu i układ komponentów. 

Jak sprawdzić kaliber zegarka?

Możliwości są dwie. Pierwsza wymaga dostępu do sieci, natomiast druga umiejętności manualnych i czasem specjalnych narzędzi. 

G-Shock GA110-1B GA-110-1BER

1. Odwiedź najpopularniejsze fora internetowe. Jeśli posiadasz popularny model czasomierza i lubianą markę, ktoś na pewno udzielił już informacji na temat mechanizmu jego kalibru. Dostępne są również strony internetowe, które udzielają takich informacji. Przykładem może być kaliber 5146, który wykorzystywany jest w modelu Casio G-Shock GA110-1B GA-110-1BER. Jeśli posiadacie go w swojej kolekcji, możecie już szukać niezbędnych części. 

2. Odkręcenie dekielka. Trzeba robić to umiejętnie i delikatnie, by nie uszkodzić lub nie zarysować swojego zegarka. Większość dekielków jest zamontowanych na docisk. Chcąc zdemontować taki element, wystarczy spróbować go podważyć. Kaliber w większości przypadków można znaleźć na najlepiej widocznych komponentach mechanizmu.