W jaki sposób dobrać kolor tarczy zegarka?

Jak nakazuje dress code, skórzany pasek zegarka dopasowujemy do skórzanych dodatków, a bransoletki do metalowym i trudno popełnić tutaj jakikolwiek błąd, zdarzają się jednak wyjątki. Dlaczego jednak prawie w ogóle nie mówi się o znaczeniu koloru tarczy zegarka w stylizacji męskiej i damskiej? Wybór jest coraz większy, już nie tylko czerń i biel rywalizują o miejsce lidera, ale mają znacznie szersze grono rywali. Granatowy, szary, zielony, a nawet czerwony i różowy… kiedy i komu wypada wybrać mocniejszy kolor tarczy?


Czarno-białe zasady doboru koloru tarczy zegarka


Przy wyborze zegarka, pomimo że dress code faworyzuje paski zegarków, a tarcze pozostają z ich cieniu, bardzo często nieświadomie w pierwszej kolejności zwracamy uwagę jednak na kolor i wygląd tarczy. Przyglądając się dostępnym modelom i propozycjom producentów, dostrzegamy pewną zależność – sportowe zegarki w przeważającej większości mają tarcze w kolorze czarnym, z kolei eleganckie białe, dotyczy to zarówno modeli męskich, jak też damskich. Biel, ecru, kolor kremowy utożsamiane są z elegancją i klasyką. Udowadnia to damski zegarek Lacoste Kea i męski Seiko Premier.

Seiko Premier SKP398P1Jasne kolory rzadziej występują w zegarkach sportowych, szczególnie męskich. Dominuje w nich czerń i coraz odważniej zaznaczające swoją obecność odcienie szarości i granatu. Z kolei w damskich modelach sportowych mamy znacznie większą różnorodność, co idealnie prezentuje model Casio G-Shock Step Tracker. Ciemne kolory tarczy w zegarkach sportowych nie są przypadkiem. Nie odbijają tam mocno światła, jak jasne i tym samym zapewniają komfort podczas ćwiczeń na świeżym powietrzu. To by miało sens…


Zasady są po to, żeby je łamać


Byłoby nudno, gdyby zawsze było tak samo. Już dawno przekroczyliśmy próg ery wolności w modzie i swobody w komponowaniu stylizacji. Obok eleganckich zegarków z białą tarczą pojawiły się męskie z tarczą czarną, a nawet brązową i trzeba przyznać, że są to modele z klasą, o czym łatwo się można przekonać, przyglądając się bliżej zegarkowi Lorus Urban. W ofercie zegarków damskich dzieje się jeszcze więcej. Elegancją hipnotyzują zegarki ze złotą tarczą, którą tak bardzo upodobali sobie projektanci z Lacoste. Również w sportowych odsłonach znajdziemy wyjątki od reguły – niebieska tarcza w męskim zegarku Vostok Europe i biała w Doxa Grancircuit. Oba kolory doskonale wpisują się w sportowy charakter i mają rzeszę wiernych zwolenników.

Doxa Grandcircoit 1409020103


Żeby stylizacja była udana…


Zegarek nie jest już tylko czasomierzem, a dodatkiem do stylizacji, biżuterią uzupełniającą codzienny, biznesowych, elegancki oraz sportowy outfit. Jaki kolor tarczy zegarka wybrać, aby współgrała idealnie z wybranym zestawem?

Spójność kolorów to podstawa. Przy eleganckich biznesowych uniformach męskich i damskich najlepiej postawić na biel lub czerń. Na więcej pozwolić sobie możesz, zakładając jeansy, chinosy, letnią sukienkę, T-shirt, bomberkę…czyli wszystko to, co nosisz na co dzień. Wśród damskich i męskich zegarków są modele z tarczą zieloną, złotą, różową, błękitną i czerwoną. Pamiętaj jednak, że zegarek jest dodatkiem, może być wyrazistym akcentem stylizacji, ale nie może jej zdominować. Mocny kolor tarczy powinien mieć równie mocnego partnera, np. w formie torebki, butów, paska przy spodniach, kolczyków, okularów przeciwsłonecznych czy po prostu guzików przy koszulce lub zamka błyskawicznego przy kurtce. Tarcza zegarka nie jest mniej ważna niż jego pasek, o czym wiem i bardzo często instynktownie wykorzystujemy. Nie zawsze musisz stosować się do zasad, warto czasem poeksperymentować, moda ma jednak pewne granice, a ich przekroczenie jest zbrodnią modową.