Konserwacja i dbanie o zegarek - przedłuż jego żywotność

Na żywotność czasomierza wpływa wiele czynników i nie tylko są to parametry oraz wykorzystane materiały. Oczywiście stal nierdzewna odporna na korozję i szafirowe szkiełko, które wyklucza powstawanie zarysowań lub przebarwień, ma ogromne znaczenie dla produktu, jednak każdy powinien zainteresować się informacjami, jak obchodzić się z danym asortymentem. Zapoznanie się z metodami, które zakonserwują czasomierz, przedłużając jego prawidłową pracę i niezawodność, jest niemal koniecznością dla wszystkich kolekcjonerów.

Każdy mechanizm potrzebuje konserwacji, przeglądów i okresowych wymian elementów eksploatacyjnych – w przypadku samochodów, będzie to olej, a dla zegarków z mechanizmem kwarcowym, po prostu bateria lub uszczelki. Zastanówmy się nad tym, co warto jeszcze zrobić, by cieszyć się maksymalnie sprawnym wyposażeniem przez długie lata.

Dostosuj pracę do materiałów

Chociaż nie wszystkie czynności jesteśmy w stanie wykonać samodzielnie, to posiadamy możliwość codziennej pielęgnacji, która wpłynie na spowolnienie procesu niszczenia. Skórzane paski wymagają więcej czasu i środków, niż bransoleta wykonana ze stali nierdzewnej, ponieważ należy konserwować ją za pomocą specjalnych preparatów, które dostępne są w większości sklepów tematycznych. Czyszczenie również nie powinno odbywać się za pomocą zwykłej wody i mydła, gdyż może dojść do trwałego uszkodzenia tego delikatnego i wrażliwego materiału.

Tissot T-classic T070.405.16.411.00

Bransoletę powinniśmy codziennie czyścić za pomocą specjalnej szmatki, ponieważ oprócz kontaktu z wilgocią i wodą (np. podczas mycia rąk), posiada ona kontakt ze skórą i potem, które potrafi szybko wpłynąć na powstawanie korozji – oczywiście koperta także nie może zostać pominięta. Pielęgnacja bransolety wymaga dużej dokładności, ponieważ drobinki potu i bakterii mogą dostawać się pomiędzy łączenia, które często pomijane są przez osoby początkujące – jest to ogromny błąd, przez który zegarek traci swój blask.

Czego nie robić z zegarkiem

Przejdźmy może do listy rzeczy, których użytkownicy nie powinni robić ze swoimi czasomierzami, jeśli chcą cieszyć się ich pracą i wyglądem przez długi okres. Zacznijmy od stosowania się do zaleceń producenta. Jeśli pojawia się informacja o 30m wodoszczelności, to nie sprawdzajmy jego rzeczywistej wytrzymałości – jeśli już czasomierz znajduje się pod wodą, nie należy manipulować koronką lub korzystać z dostępnych przycisków, ponieważ są to elementy ruchome. Słona woda jest bardzo poważnym zagrożeniem dla stanu skóry lub powłoki bransolety, dlatego zamoczony zegarek warto przemyć niemal od razu wodą niezasoloną i wytrzeć suchą szmatką lub chusteczką.

Zagrożeniem dla pracy mechanizmu mogą być również pola magnetyczne i silny sprzęt elektroniczny (np. głośniki wyposażone w silny magnes). Obwody wewnętrzne znajdujące się w zegarkach, są czułe na elektryczność statyczną, dlatego kontakt z silnymi impulsami może zakłócić proces ich pracy. Oczywiście należy unikać kontaktu zegarka z piaskiem, ziemią, mocnymi wstrząsami, a nawet z bardzo wysokimi lub niskimi temperaturami (mechanizm również może zostać uszkodzony z powodu szoku termicznego). Jeśli użytkownik ma świadomość, że jego tryb życia jest dynamiczny i nie zawsze wszystko może zaplanować, to warto wybrać produkt, który został dostosowany do trudnych warunków, np. Casio G-Shock.

Casio G-shock GWG100-1A

Gdzie oddać zegarek do konserwacji i przeglądu

Oddając sprzęt do regularnego przeglądu, wymiany uszczelek i konserwacji, należy każdorazowo wybierać profesjonalne zakłady specjalistyczne – doskonałym wyborem są placówki rekomendowane przez producentów, ponieważ wystawią one gwarancję na swoje usługi. Decydując się na budżetową ofertę przysłowiowego "dorabiacza kluczy", możesz narazić swój zegarek na niedokładne zamknięcie koperty lub uszkodzenie uszczelki.