Jakie naciągi są w zegarkach?

Gdy jesteście kolekcjonerami lub użytkownikami o wysokich wymaganiach, zawsze zależy Wam na tym, by dysponować asortymentem z najwyższej półki. Produkty powinny charakteryzować się precyzją, niezawodnością i przede wszystkim jakością (zarówno materiałów, jak i wykonania). Nic dziwnego, że zegarki mechaniczne cieszą się w dalszym ciągu popularnością, mimo obecności na rynku prostszych i tańszych rozwiązań.

Naciąg manualny i automatyczny są chętnie wybieranymi propozycjami przez klientów. Czym różnią się od siebie i jak o nie dbać, by oferowały perfekcyjną pracę przez jak najdłuższy okres? Z przyjemnością odpowiemy na wszystkie Wasze pytania, dzięki czemu kolejna inwestycja nie powinna stanowić dla Was problemu.

Jakie rodzaje naciągu w zegarku wyróżniamy i czym różnią się one od siebie?

Naciągi w zegarkach dzielimy na manualne i automatyczne.

Pierwsza grupa jest napędzana za pomocą obrotów koronki. Czasomierz po pewnym czasie informuje Was o tym, że rezerwa chodu zaczyna spadać do niskich wartości i należy niezwłocznie go nakręcić. Zazwyczaj jest to przeskakiwania wskazówki sekundnika o dwie sekundy zamiast jednej, lecz każdy producent może zastosować innym system.

zegarek z manualnym naciągiem

Drugi rodzaj mechanizmów działa dzięki rotatorom, które napędzają sprężynę. One zaś generują energię podczas ruchu. Regularnie użytkując czasomierz, nie musicie obawiać się, że przestanie on sprawować swoją podstawową funkcję.

Który z nich jest lepszą propozycją? Każda konstrukcja posiada swoje wady i zalety, a indywidualne oczekiwania powinny być rozpatrywane przez każdego z osobna. Zachęcamy więc do materiału, w którym przedstawimy różnicę obydwu rozwiązań.

Różnice w działaniu mechanizmów

Gdy obracacie koronkę i nakręcacie swój zegarek mechaniczny z mechanizmem manualnym, dochodzi do naciągnięcia sprężyny. To ona jest odpowiedzialna za ruch wskazówek czasomierza. Dziś może taka konstrukcja nie jest niczym imponującym, ponieważ większość produkcji jest zautomatyzowana przy pomocy maszyn, lecz kilkaset lat temu stworzenie perfekcyjnej sprężyny o niewielkich rozmiarach, wymagało niebywałej precyzji i skupienia od zegarmistrza.

Zegarek automatyczny wyposażony jest w rotatory (często spotykane pod nazwą wahnik). Obracają się one podczas ruchów ręki, naciągając tym samym sprężynę. Jeżeli codziennie będzie nosić swój zegarek przez kilka lub kilkanaście godzin, nie trzeba obawiać się o przerwanie jego pracy – czasem wymagać może jedynie pewnej korekty lub w przypadku mniej aktywnych okresów kilku przekręceń koronką, lecz zazwyczaj jest to asortyment bezobsługowy.

zegarek z automatycznym naciągiem

Co zrobić, gdy naciąg automatyczny się zatrzyma? Wystarczy nakręcić go od nowa. Jeśli chcecie tego uniknąć, warto nabyć rotomaty, które są podstawowym akcesorium każdego pasjonata naręcznych czasomierzy automatycznych.

Ciekawostka: Naciąg automatyczny został wynaleziony przez Abrahama Louisa-Perreleta w roku 1770. Dopiero 153 lata później powstał pierwszy prototyp czasomierza automatycznego, skonstruowany przez Johna Harwooda. Masowa produkcja ruszyła w roku 1926 i do dziś cieszy się ogromną popularnością w branży zegarmistrzów i kolekcjonerów.

Jak wybrać najlepszy mechanizm?

Nie można jednoznacznie określić, że któryś naciąg w zegarku jest lepszy. Obydwa posiadają swoje zalety i wady.

Naciąg manualny:

  • prosta, klasyczna, a wręcz tradycyjna konstrukcja posiadająca ducha zegarmistrzostwa,
  • mało skomplikowany mechanizm,
  • pełna kontrola nad zużyciem sprężyny,
  • widoczny mechanizm dodający zegarkowi charakteru.

Naciąg automatyczny:

  • bezobsługowość,
  • precyzja,
  • imponująco zaawansowana konstrukcja,
  • elegancja i symbol innowacji technologicznych w świecie zegarmistrzostwa.

Chcielibyśmy zapytać Was o to, co Wy najchętniej wybieracie dla siebie lub swoich bliskich?