Postanowiliśmy podzielić się dziś tą wiedzą i zdradzić Państwu zasady działania zegarmistrzowskiej aparatury. Za przykłady do omówienia mechanizmów zegarków posłużą nam czasomierze Citizen, zegarki Casio oraz zegarki Atlantic.
Zegarki mechaniczne
Zegarki mechaniczne to te czasomierze, które wymagają nakręcania co dzień lub półtora. Moc zegarka pochodzi tu ze sprężyny, która jest nakręcana za pomocą koronki. Wymaga serwisowania u zegarmistrza tylko raz na jakiś czas i może w zasadzie działać wiecznie, jeśli będziemy o niego dbać.
Przykładem zegarka z takim mechanizmem jest w Luxtime zegarek Atlantic 51651.45.25G.
Zegarki z mechanizmem automatycznym
Mechanizm automatyczny to forma pośrednia między zegarkiem mechanicznym a automatycznym. Działa w następujący sposób: na podstawie wahnika (znanego także jako rotor) jest naciągana sprężyna napędowa. Obraca się ona w czasie ruchu ręki. Taki mechanizm nazywany jest u nas najczęściej „automatycznym naciągiem”. Zegarek w niego wyposażony również ma długą żywotność.
Zegarkiem z takim mechanizmem jest w Luxtime zegarek Citizen 647564521.
Zegarki z mechanizmem kwarcowym
Mechanizm kwarcowy to najpopularniejsze i najtańsze rozwiązanie, także o wysokiej jakości i długiej żywotności. Jest układem, w którym do odliczania czasu wykorzystywane jest drganie kryształu kwarcu. Nazywa się go rezonatorem kwarcowym. Skąd bierze energię? Z wymienialnej baterii.
Zdecydowana większość naszych zegarków to mechanizmy kwarcowe. Za przykład niech posłuży jeden z najpopularniejszych: zegarek damski CASIO RETRO LLA670WEMB-1EF.
Jaki mechanizm zegarka będzie najlepszy?
To, który z dostępnych mechanizmów zegarka będzie dla nas najlepszy, zależy właściwie od tego, czego potrzebujemy. Czy stawiamy na niską cenę, czy może długowieczność? (Co wcale nie musi się wykluczać). Wolimy zegarki, które wymagają nakręcania, czy może nie chcemy tracić czasu na... regulowanie jego odliczania? Na szczęście wśród dostępnych modeli można przebierać i każdy znajdzie coś dla siebie.
Podsumowanie
Zróżnicowane mechanizmy zegarków wpływają na cenę czasomierzy, na ich żywotność oraz częstotliwość serwisowania. Bywa tak, że obecność konkretnego mechanizmu przesądza o zakupie albo zniechęca do niego klienta. Dlatego, aby dostarczyć Państwu wszelkich koniecznych informacji na temat naszych zegarków, informujemy nie tylko o tym, czy zegarek należy do jednego z trzech omówionych wyżej typów, ale i podajemy dokładną specyfikację mechanizmu, jeśli dany producent konstruuje konkretny mechanizm na swój własny sposób i nadaje mu swój znak towarowy. Wierzymy, że dzięki temu przyczynimy się do większego zadowolenia z zakupów.