Omega Speedmaster Apollo 11 45th Anniversary

Wszystko znajduje swój początek, kiedy Prezydent Stanów Zjednoczonych Ameryki Północnej John F. Kennedy postanowił zlecić Agencji Kosmicznej NASA, by ta zorganizowała wyprawę na księżyc. Ludzkość niedowierzała, że ekspedycja może zakończyć się powodzeniem. Jednak ku zaskoczeniu wszystkich 21 lipca 1969 roku Neil Armstrong i Buzz Aldrin jako pierwsi postawili stopę na księżycu.

Astronauci z NASA dokonali jednego z największych przełomów technologicznych w dziejach ludzkości. Po powrocie na Ziemię astronauci otwarcie przyznali, że powodzenie ekspedycji jest w dużej mierze zasługą najwyższej jakości sprzętu. W skład wyposażenia bohaterów wchodziły zegarki „Omega Speedmaster Professional”. Precyzja produktów oferowanych przez szwajcarską manufakturę wprawiła Neila Armstronga w tak duże zaskoczenie, że postanowił pozostawić swój egzemplarz w Module Księżycowym statku „Apollo 11” na wypadek, gdyby zawiodły przyrządy pomiarowe.

Po upływie 45 lat od historycznego dokonania firma postanowiła wypuścić na rynek model kolekcjonerski. Zegarek „Omega Speedmaster Professional Apollo 11 45th Anniversary Limited Edition” został skonstruowany w taki sposób, aby zaspokoić wymagania wszystkich miłośników zegarmistrzostwa, którzy również pasjonują się wyprawami w kosmos. Czasomierz jest wykonany z materiałów najwyższej jakości. Kolorystyka do złudzenia przypomina księżyc oraz statek „Apollo 11”. Bardzo innowacyjnie prezentuje się tarcza zegarka. Została pokryta powłoką PVD w kolorze czarnym. Znajdują się na niej prawdziwe liczniki. Pierwszy jest 12-godzinny, drugi 30-minutowy a trzeci pełni rolę „małego sekundnika”. Wszystkie liczniki oraz indeksy i logo marki zostały wykonane z najwyższą dbałością o detale. Władze manufaktury perfekcje zawdzięczają nowoczesnej technice laserowej.

Omega Speedmaster Professional Apollo 11 45th Anniversary Limited Edition

Podobnie strzałem w dziesiątkę okazało się wykorzystanie 18-karatowego złota, z którego są wykonane indeksy. Czasomierz posiada także złote wskazówki: godzinową, minutową i chronografu. Dodatkowo złotem została pokryta wskazówka tak zwanego „małego sekundnika”. Decyzja o takim posunięciu sprawiła, że tarcza jest bardzo elegancka a zarazem praktyczna. Pokrywająca wskazówki substancja super-luminova w ciemności emituje intensywny zielony kolor. Tarczę tradycyjnie chroni odporne na zarysowania szafirowe szkło. Jednak ciekawostką jest fakt, że zostało ono pokryte z dwóch stron powłoką antyrefleksyjną. Obudowa została wykonana ze szczotkowanego tytanu. Średnica tarczy liczy 42 milimetry. Ponadto czasomierz nie mógł zostać pozbawiony pierścienia, czyli najbardziej charakterystycznego elementu dla linii „Speedmaster”. Podobnie jak większość elementów został on wyprodukowany ze złota, którego blask podkreślają dodatkowe części wykonane z ceramiki zachowanej w ciemnej kolorystyce.

Niestety czasomierz nie zachwyca w każdym calu. Konstruktorzy skupieni w pracowniach szwajcarskiej firmy nie przyłożyli się do zaprojektowania dekla, który początkowo miał cechować się unikalnym wzornictwem. Podobnie jak w innych modelach z serii „Speedmaster” na deklu widnieje wypukły koń morski, czyli tak zwany „Seahorse”. Dookoła niego znajdują się następujące informacje: „FLIGHT QUALIFIED BY NASA FOR ALL MANNED SPACE MISSIONS”, „THE FIRST WATCH WORN ON THE MOON” i „APOLLO 11, 45TH ANNIVERSARY, LIMITED EDITION, 0000/1969”. W przeciwieństwie do pozbawionego kreatywności dekla rewelacyjnie prezentuje się pasek. Koperta modelu „Omega Speedmaster Professional Apollo 11 45th Anniversary Limited Edition” została zamocowana na syntetycznym pasku, którego styl jest uderzająco podobny do NATO.

Zegarek Omega jest napędzany mechanizmem z ręcznym naciągiem „1861”. Producent zagwarantował dwuletni okres gwarancyjny. Wodoszczelność zegarka wynosi 50 metrów. Kolekcjonerzy zgodnie przyznają, że to niewiele, ale należy zauważyć, że zegarek nie jest przeznaczony do nurkowania. Jak sama nazwa wskazuje zegarek został wyprodukowany w wersji limitowanej, która liczy 1969 egzemplarzy. Ilość jest nieprzypadkowa, ponieważ pokrywa się z rokiem, w którym odbyła się pierwsza podróż człowieka na księżyc.

„Omega Speedmaster Professional Apollo 11 45th Anniversary Limited Edition” będąca następcą niezwykle kultowego „Moonwatcha” z pewnością spotka się z aprobatą wszystkich wymagających kolekcjonerów. Szwajcarskie przedsiębiorstwo od ponad 150 lat słynie z produkcji zegarków najwyższej jakości. Model upamiętniający wyprawę na księżyc jest tylko podkreśleniem jednego z większych sukcesów marki. Zegarek prezentuje się rewelacyjnie. Z pewnością, kiedy został wprowadzony do sprzedaży to wielu ludzi zapragnęło wejść w jego posiadanie. Każdy chętny na zakup limitowanego modelu musi dysponować sporą ilością gotówki, ponieważ cena zegarka wynosi około 23,350.00 złotych (więcej >>>). Jednak należy pamiętać, że modele limitowane tak utytułowanej i szanowanej marki jak Omega są warte swojej ceny. Istnieje również duże prawdopodobieństwo, że z biegiem czasu ich wartość jeszcze wzrośnie. Jednak w chwili obecnej trudno określić ile będzie wynosiła cena jednego egzemplarza za dziesięć lat.