Jak dbasz, tak masz – to przysłowie słyszał chyba każdy. Jest to bardzo uniwersalna prawda, która tyczy się dosłownie wszystkiego, co nas otacza – zarówno nieruchomości, aut, odzieży, jak i zegarków. Gdy będziecie pielęgnować swoje mechanizmy, paski do zegarków i bransolety, nie tylko będą one dłużej funkcjonalne, ale również będą prezentować się w sposób elegancki – co powinno przełożyć się na zadowolenie z użytkowania.
Zajmijmy się kwestią czyszczenia i zabezpieczenia skórzanego paska. Jest to element potrafiący przysporzyć najwięcej problemów podczas codziennej konserwacji, ponieważ posiada kontakt z wilgocią, skórą, tarciem itp. Narażony jest na wiele uszkodzeń mechanicznych i utratę walorów estetycznych, więc należy zwracać na niego szczególną uwagę.
Jak dbać o pasek do zegarka? Regularne czyszczenie to podstawa
Chociaż producenci robią, co mogą, by zabezpieczyć paski (niezależnie, czy są one ze skóry naturalnej, czy ekologicznej), głównym problemem jest ich kontakt ze skórą podczas każdego użycia. Przez skórę każdego dnia wydobywa się m.in. pot, a wraz z nim sól i wiele innych związków, które nie mają pozytywnego wpływu na stan tworzywa. Podczas użytkowania dochodzi także do tarcia, przez które warstwa ochronnego lakieru ściera się w błyskawicznym tempie. Do wszystkiego należy doliczyć również bakterie i brud, z którym materiał będzie miał kontakt każdego dnia.
Codziennie staraj się przetrzeć pasek ściereczką z mikrofibry, by pozbyć się nagromadzonej ilości brudu, potu i bakterii. Raz na jakiś czas warto przemyć go za pomocą specjalnych preparatów lub przygotować je samodzielnie na bazie wody i sody oczyszczonej. Pamiętajcie, że w okresach letnich musicie wykonać tę czynność znacznie częściej.
Ostatnim etapem jest konserwacja i zabezpieczenie tej skórzanej części. Na tym etapie potrzebne są produkty dostępne w specjalistycznych sklepach, lecz nie należy się obawiać zakupu, ponieważ pielęgnacja paska do zegarka wymaga tej czynności raz na kilka miesięcy. Dalej skorzystajcie z instrukcji na preparatach – zapewni to maksymalny poziom bezpieczeństwa.
Skończyłeś użytkować? Zapnij pasek używając tego samego otworu
Gdy zapieliście pasek po raz pierwszy na swoim nadgarstku i użytkowaliście go przez kilka godzin, prawdopodobnie zdążył on rozciągnąć się i przybrać określony kształt. Ponowne wyprostowanie go, spowoduje marszczenie się skóry, a w konsekwencji powstanie przetarć, pęknięć i wielu innych mało atrakcyjnych zmian.
Gdy zdejmiecie czasomierz z nadgarstka (nieważne na jak długo), wystarczy zapiąć go na tym samym poziomie i odłożyć w bezpieczne miejsce.
Czego nie robić z paskiem?
Przede wszystkim należy unikać kontaktu z wodą. Wilgoć źle wpływa na skórę – zarówno naturalną, jak i ekologiczną. Za każdym razem, gdy myjecie ręce po skorzystaniu z toalety lub przed posiłkiem, lepiej zdjąć zegarek i schować do kieszeni koszuli.
Zwracajcie uwagę na kontakt z promieniami słonecznymi. Promieniowanie UV nie działa dobrze na lakier, farbę i same materiały. Oczywiście nie uda Wam się tego wykluczyć, lecz zminimalizowanie styczności pozytywnie wpłynie na żywotność paska.
W razie konieczności kup nowy
Skórzany pasek to newralgiczny element czasomierza. Pielęgnacja nie należy do skomplikowanych, lecz po pewnym czasie nawet staranna i regularna konserwacja nie pomoże odzyskać pełni blasku. Gdy Wasz zegarek jest modelem kolekcjonerskim lub ma dla Was dużą wartość sentymentalną, nie musicie pozbywać się go w całości lub wymieniać na inny – wystarczy szybka i prosta zmiana paska. Nie posiadacie stosownych umiejętności? Na pomoc powinien przyjść Wam zegarmistrz.