tel. 753 753 300

Chiny nową potęgą w branży zegarkowej?

04-04-2016

W branży zegarkowej najprężniej działają przedsiębiorstwa, które zostały założone w Szwajcarii, Niemczech, Rosji, Stanach Zjednoczonych i Japonii. Jednak w ostatnich latach zauważa się, że zegarmistrzostwem bardzo poważnie zainteresowali się również Chińczycy. Istnieje duże prawdopodobieństwo, że dynamika rozwoju azjatyckiego zegarmistrzostwa sprawi, że w niedługim czasie stanie się ono poważnym konkurentem dla krajów, które zdominowały branżę.

Z tradycyjnym zegarmistrzostwem Chiny obcują od wielu lat. Wprawdzie najbardziej zaludniony kraj świata nie może się pochwalić tak prestiżowymi manufakturami jak np. Szwajcarzy, ale jest to jeden z największych producentów części do zegarków na świecie. Najzwyczajniej mniej prestiżowe manufaktury z różnych krajów oprócz Szwajcarii celem optymalizacji kosztów zlecają produkcje poszczególnych części czasomierzy Chińczykom. Zatem Azjaci od lat szlifują swoje umiejętności w produkcji kopert, pasków, bransolet, a nawet mechanizmów.

W efekcie na rynku pojawiło się kilku producentów działających w różnych segmentach cenowych, którzy zaczęli konkurować nawet ze szwajcarskimi manufakturami. Za doskonały przykład może posłużyć marka Fiyta, która posiada rozbudowaną ofertę czasomierzy luksusowych. Osoba zainteresowana nabyciem chińskiego zegarka może wybrać jeden z modeli, który wchodzi w skład linii czasomierzy skonstruowanych z trudno dostępnych materiałów bądź zegarek, którego obudowa jest wykonana z metali szlachetnych np. platyny lub 18-karatowego złota i dodatkowo dekorowana diamentami i brylantami.

Skupiając się na produktach budżetowych w pierwszej kolejności należy zwrócić uwagę na przedsiębiorstwo Tianjin Seagull Watch Group. Firma może pochwalić się bardzo ciekawą historią, gdyż została powołana do życia w 1955 roku i od tamtej pory prężnie się rozwija. Początkowo manufaktura funkcjonowała pod nazwą Tianjin Watch Factory, ale z biegiem lat nazwa była kilkukrotnie zmieniana. Firma od chwili swojego powstania słynie z produkcji czasomierzy. Władze marki nie bały się eksperymentować i co pewien czas wprowadzały pewnie zmiany w ofercie produktowej. Na początku klienci firmy mogli nabyć tylko zegarek mechanicznym. Jednak w 1992 roku manufaktura skupiła się na produkcji zegarków zasilanych baterią. Okazało się jednak, że obrany kierunek w tym przypadku nie jest tak rozwojowy, jak się tego spodziewano i po pięciu latach w 1997 roku firma ponownie położyła nacisk na produkcję zegarków mechanicznych. Oprócz tego marka produkuje czasomierze i różnego rodzaju podzespoły dla amerykańskiej marki zegarkowej Armitron.

Chińskie przedsiębiorstwo obecnie zatrudnia około 3 tysiące pracowników oraz posiada najwyższej klasy sprzęt potrzebny do produkcji precyzyjnych urządzeń. Marka w całej swojej historii wytwarzała zegarki pod różnymi nazwami. Produkcja danej serii trwała przeważnie około 10 lat. Do najpopularniejszych należy zaliczyć: Wu Xing, Wu Yi, Dong Feng. Jednak najbardziej zasłynęła czasomierzami opatrzonymi nazwą Sea-Gull, których produkcja rozpoczęła się w 1974 roku i trwa aż do dziś. Czasomierze charakteryzują się bardzo dobrą jakością wykonania i przyzwoitą precyzją pomiaru czasu. Ponadto ich design wcale nie odbiega od zegarków oferowanych przez Niemieckich czy Szwajcarskich producentów. Ceny są bardzo zróżnicowane, ponieważ marka posiada w swoich kolekcjach zegarki dla osób charakteryzujących się różnym statusem społecznym. W ostatnich latach Chińskie czasomierze stają się coraz bardziej popularne w Europie.

Odnosząc się do nowoczesnego zegarmistrzostwa, sytuacja wygląda bardzo podobnie. Chińskie przedsiębiorstwa elektroniczne szybko zauważyły, że w ich kraju dużą popularnością cieszą się inteligentne zegarki. Smartwatch wyprodukowany przez Apple w kilka miesięcy kupiło ponad milion obywateli Kraju Środka. W efekcie na rynku pojawiły się pierwsze smartwatche chińskiej produkcji. Do najpopularniejszych należy zaliczyć smartwatch „A9”, który wprawdzie trochę odbiega jakością od urządzeń oferowanych przez takich gigantów jak Apple czy Samsung, ale cena, jaką należy zapłacić za czasomierz jest bardzo przyzwoita. Innymi godnymi polecania chińskimi smartwatchami są ELE Watch, który jest wyposażony w system operacyjny Android Wear oraz produkt zaproponowany przez firmę ZTE, czyli Axon Watch, który posiada okrągły wyświetlacz Amoled o przekątnej 1,4 cala, procesor Qualcomm APQ8026 1.2 GHz, pół gigabajta pamięci RAM i dysk o pojemności 4 gigabajtów. To obecnie przeciętne parametry, ale chińskie produkty podobnie jak amerykańskie są cały czas udoskonalane.

Chińczycy po wyprodukowaniu produktu przeważnie wprowadzają go na rynek lokalny. Chińskie społeczeństwo z uwagi na swoją liczebność jest znakomitą grupą, która dokładnie testuje produkt. Jeśli ten spełnia oczekiwania, to otrzymuje pochlebne recenzje i dzięki temu dowiadują się o jego istnieniu osoby zamieszkujące inne kraje. W efekcie rozpoczyna się eksport. Obecnie coraz większa grupa Amerykanów i Europejczyków chętnie korzysta z chińskich zegarków i smartwatchy. Zdecydowana większość z nich uważa, że chińskie produkty są dobrej jakości. Zatem w krótkim czasie mogą one zacząć konkurować z czasomierzami oferowanymi przez producentów z innych krajów.