Clock Simulator

Zegarmistrzostwo towarzyszy ludzkości od wielu wieków. Jednak dopiero teraz zauważa się, że przenika do różnych aspektów ludzkiego życia. Dotychczas zegarki spełniały swoją praktyczną funkcję i odmierzały ludziom czas, również były dla nich dodatkiem uzupełniającym ubiór. Następnie jednym z ich zadań stało się zdradzanie statusu społecznego właściciela bądź jego zainteresowań czy poszczególnych cech charakteru. Jednak w ostatnim okresie grupa kreatywnych osób postanowiła wykorzystać zegarek do zupełnie nowego celu. Mianowicie stworzyli grę o nazwie Clock Simulator. Jak sama nazwa wskazuje, głównym zadaniem gracza jest wcielenie się w zegarek i poprawne odmierzanie czasu.

Wraz z postępem technologicznym rynek gier ewoluował. Starsi gracze przeszli drogę od gier karcianych i planszowych przez gry wideo dedykowane na komputery i konsole aż po te stworzone na komórki i smartfony. Jednak stale rosnąca liczba tytułów wcale nie napawa graczy entuzjazmem. Na forach internetowych oraz portalach tematycznych zarzucają twórcom gier brak kreatywności. Wprawdzie nowe gry cechują się dobrą szatą graficzną, ale zdaniem wielu recenzentów w wielu tytułach brakuje elementu zaskoczenia. Odpowiedzią na tę sytuację jest Clock Simulator. Gra dedykowana na smartfony, która w pewnym sensie została stworzona wbrew powszechnie obowiązującym standardom.

Clock Simulator to gra przede wszystkim charakteryzująca się minimalizmem. Grafika jest dopracowana, aczkolwiek bardzo prosta. Podobnie jest z dźwiękiem, który nie zachwyca, ale też nie odstrasza. Clock Simulator na pierwszy rzut oka przypomina gry opracowane na pierwsze komputery. Jednak zdecydowana większość graczy, która pochyliła się nad opisywanym tytułem zaledwie kilka minut, zgodnie przyznaje, że w nietypowej grze drzemie duży potencjał i ma ona do zaoferowania znacznie więcej niż niektóre topowe tytuły. Pomysłodawcami i twórcami Clock Simulator są specjaliści z polskiego studia Kool2Play. Firma dotychczas słynęła z wypuszczenia na rynek takich tytułów jak Messy Bird czy Hyperide. Jednak te pozycje znacznie różniły się od Clock Simulator. Najnowszy owoc pracy Polaków został przygotowany dla graczy posiadających smartfony pracujące na systemie Android i IOS. Gracz po włączeniu Clock Simulator niemal od razu wciela się w czasomierz a konkretnie w sekundnik. Jego zadaniem jest poprawne odmierzanie czasu. Z dużą dozą staranności musi równo co sekundę uderzać w ekran swojego telefonu, aby wywołać efekt przesuwania się sekundnika. Gracz najzwyczajniej wybija czas. Jeśli się pomyli, to wskazówka sekundnika zostanie skrócona. Koniec gry następuje, kiedy gracz pomyli się określoną ilość razy i wskazówka całkowicie zniknie z tarczy czasomierza.

Prosty zamysł koncepcji gry i minimalistyczna szata graficzna mogą wywierać w graczu przeświadczenie, że gra przysporzy rozrywki tylko na krótką chwilę. Nic z tych rzeczy. Twórcy gry zadbali o jej jak największe zróżnicowanie. Gracz zalicza kolejne poziomy. Każdy z nich charakteryzuje się nowym wyglądem tarczy i większym poziomem trudności. Zatem osoba wcielająca się w sekundnik będzie pracować w różnych typach czasomierzy. Do najpopularniejszych można zaliczyć zegar słoneczny, wiszący czy elektroniczny. Zastosowanie takiego rozwiązania sprawia, że polska gra angażuje znacznie bardziej, niż mogłoby się to wydawać przed rozpoczęciem rozgrywki. Nie zabrakło także dodatkowych atrakcji. Poprawne odmierzanie czasu zazwyczaj ma jakiś konkretny cel. Ukończenie poszczególnych poziomów skutkuje wywołaniem ducha bądź pojawieniem się świnki na ekranie smartfona.

Clock Simulator zyskał sobie przychylność graczy. Gra ma wiele zalet. Do najważniejszych można zaliczyć to, że owoc pracy polskiego studia jest darmowy. Istotnym aspektem jest także fakt, że gra jest symulatorem, którego dotychczas nie było na światowym rynku, a jak wiadomo, nowości są znacznie bardziej doceniane przez graczy od odgrzewanych kotletów. Jednak recenzenci piszący dla szanowanych portali zajmujących się tematyką szeroko rozumianych gier dopatrzyli się w grze także wad. Niemal wszyscy zgodnie stwierdzają, że Colck Simulator ma bardzo proste założenia rozgrywki, przez co może nie spełniać wymagań wybrednych graczy. Kolejną kwestią pozostawiającą wiele do życzenia jest przewidywalność gry oraz brak dynamizmu podczas grania. Niestety każdy etap polega na odmierzaniu sekund, co może niektórych szybko wprawiać w znużenie.

Polskie studio Kool2Play wypuszczając na rynek tak nietypowy produkt, wykazało się sporą dozą odwagi. Jednak dzisiaj, żeby coś osiągnąć trzeba wyłamać się poza powszechnie obowiązujący schemat. Clock Simulator znacznie różni się od innych gier i właśnie to jest największą zaletą. Zatem można stwierdzić, że wszelkie nietypowe pomysły, które mogą zostać dobrze przyjęte przez graczy trzeba realizować. Ponadto Clock Simulator jest grą, która w pewnym sensie przyczynia się do propagowania sztuki zegarmistrzostwa. Istnieje pewne prawdopodobieństwo, że gra dotrze do władz jakiejś popularnej manufaktury, którzy podzielą się z twórcami swoją wiedzą dotyczącą zegarmistrzostwa i w efekcie powstanie kolejna część Clock Simulator, która będzie jeszcze bardziej niestandardowa i dopracowana.