Historia marki Marc by Marc Jacobs

Marc Jacobs urodził się 9 kwietnia 1963 roku w Nowym Jorku. Amerykański projektant nie miał beztroskiego dzieciństwa. Kiedy miał 7 lat zmarł jego ojciec. Natomiast matka cierpiała na chorobę psychiczną i z tego powodu większość życia spędziła w szpitalu psychiatrycznym. Marc Jacobs był wychowywany przez babkę, która nauczyła go robić na drutach. To było początkiem jego fascynacji światem mody. Projektant w wielu 15 lat uczęszczał do High School of Art and Design w Nowym Jorku. Jednak trudna sytuacja rodzinna sprawiła, że musiał podjąć pracę w butiku Charivari. Dorywcza praca okazała się skarbnicą wiedzy o modzie. Kiedy Marc Jacobs skończył szkołę, postanowił nadal pielęgnować swoją pasję i dążył do tego, aby zostać projektantem.

Marc Jacobs zdobył popularność za sprawą konkursów, w których startował. Projektant wygrał Perry Ellis Gold Thimble Award, a także otrzymał Chester Weinberg Gold Thimble Award i Design Student of the Year Award. Prestiżowe wyróżnienia pozwoliły mu na zaprojektowanie i wprowadzenie do sprzedaży kolekcji swetrów robionych na drutach, a także na powołanie do życia firmy z Robertem Duffym, która została nazwana Jacobs Duffy Designs Inc. Pierwsze kolekcje sygnowane metką firmy spotkały się z bardzo dobrym przyjęciem modowych krytyków. Marc Jacobs, mając zaledwie 24 lata otrzymał nominację do bardzo prestiżowej nagrody The Council of Fashion Designers of America (CFDA) Perry Ellis Award for New Fashion Talent. Natomiast w 1992 roku organizacja The Council of Fashion Designers of America przyznała Jacobsowi nagrodę The Women's Designer of the Year Award. Ponadto projektant oprócz prowadzenia własnej działalności dodatkowo przez wiele lat obejmował wysokie stanowiska w takich firmach jak Perry Ellis i Louis Vuitton.

Talent i wiedza, którą Jacobs zdobył w najbardziej prestiżowych domach mody na świecie, sprawił, że postanowił spróbować swoich sił w dodatkach biżuteryjnych mających na celu uzupełniać ubiór. Niedługo później projektant postanowił pokazać światu swoją wizję zegarmistrzostwa. Pierwsza kolekcja zegarków zaprojektowanych przez Marca Jacobsa ujrzała światło dzienne w 2001 roku. Czasomierze były sprzedawane pod nazwą Marc by Marc Jacobs. Projektant zaskoczył wszystkich krytyków, ponieważ stworzył kolekcję, która nie nawiązywała do aktualnie panujących trendów. Zegarki charakteryzowały się unikalnym designem, dzięki czemu wyróżniały się na sklepowych półkach. Amerykański projektant wielokrotnie tłumaczył w wywiadach, że czasomierze zostały zaprojektowane z myślą o młodych ludziach mieszkających w dużych miastach, którzy cenią sobie unikalny design i dobrą jakość wykonania a przy tym nie pasjonują się sztuką zegarmistrzostwa. Pierwsi nabywcy szybko zauważyli, że noszone przez nich zegarki pozwalały im wyróżniać się w tłumie. Zatem można stwierdzić, że Marc Jacobs zrealizował swoje zamierzenie i czasomierze sygnowane jego nazwiskiem posiadały w sobie wartość dodaną.

Projektant postanowił kontynuować te działania. Kolejne czasomierze wchodzące w skład kolekcji również były awangardowe, przez co chętniej decydowali się na nie ludzie pewni siebie, którzy prowadzili aktywny tryb życia. Jednak projektant postanowił także zadbać o różnorodność swoich produktów. Zegarki posiadają stalowe koperty zazwyczaj zachowane w kolorze srebrnym, złotym bądź czarnym. Mocowane są na bransoletach, skórzanych i kauczukowych paskach. Niektóre czasomierze nawiązują do stylu vintage. Natomiast zdecydowana większość posiada nowoczesny design. Jacobs często projektuje zegarki, które posiadają dwukolorowe tarcze np. czarno-białe. Kolory są zestawione ze sobą w taki sposób, aby kontrastowały. Bardzo wiele modeli posiada na swoich tarczach charakterystyczny znak rozpoznawczy. Indeksy godzinowe od 12 do 3 zostały zastąpione literami, które układają się w wyraz „MARC”, czyli imię projektanta.

Zegarki napędzają precyzyjne mechanizmy zasilane baterią. Tarcze zazwyczaj chroni mineralne szkło odporne na zarysowania. Niektóre modele oprócz swojej podstawowej funkcji mierzenia czasu posiadają także datownik, chronograph lub tak zwany mały sekundnik ulokowany w okolicach indeksu z godziną „6”. Czasomierze także różnią się od siebie klasą szczelności. Najprostsze modele posiadają 3 ATM, a te bardziej zaawansowane aż 10 ATM.

Jedną z kluczowych kwestii odpowiedzialnych za sukces czasomierzy jest niska cena. Marc Jacobs jest obecnie jednym z najbardziej uznanych projektantów na świecie. Jego produkty można kupić niemal na każdym kontynencie. Czasomierze oferowane przez Jacobsa mogłyby kosztować niebotycznie duże pieniądze, a mimo to spoglądając na oferty innych projektantów, zauważa się, że Marc Jacobs oferuje swoje produkty dużo taniej, a przy tym są one dokładnie takiej samej jakości. Projektant, widząc zainteresowanie swoimi zegarkami, stworzył także linię skupiającą w sobie czasomierze ekskluzywne, które konkurują z niektórymi szwajcarskimi markami.

Zegarków zaprojektowanych przez Marca Jacobsa stale przybywa. Każdego roku na rynek trafiają nowe nietuzinkowe modele. Obecnie w ofercie projektanta każda młoda osoba niezależnie od upodobań, gustu i preferowanego stylu życia powinna znaleźć coś dla siebie. Istnieje duże prawdopodobieństwo, że projektant nie zaprzestanie na dwóch liniach i w kolejnych latach wprowadzi na rynek jeszcze bardziej niecodzienne i zaskakujące czasomierze.