tel. 753 753 300

Jak dbać o zegarek?

07-08-2016

Zegarek jest jednym z nielicznych przedmiotów, który może towarzyszyć właścicielowi przez większość życia, a kiedy ten odchodzi z tego świata, zostaje przekazany kolejnym pokoleniom. Czasomierz jest przedmiotem niezwykle skomplikowanym, przez co często jest narażony na różne uszkodzenia. Jednak istnieje możliwość, żeby prawidłowo odmierzał czas przez wiele dekad. Wystarczy o niego umiejętnie zadbać. Kiedy osoba wejdzie w posiadanie zegarka, który był noszony na nadgarstku przez ojca, a jeszcze wcześniej przez dziadka, to staje się czymś więcej niż tylko praktycznym przedmiotem codziennego użytku. Nabiera wartości sentymentalnej i nierzadko materialnej. Wiele manufaktur przyjęło taką strategię, aby ich produkty z biegiem lat zyskiwały na wartości. Zatem jak dbać o zegarek?

W pierwszej kolejności należy pamiętać o tym, że zegarek nie jest przedmiotem niezniszczalnym. Dlatego, aby utrzymać przez długie lata jego przyzwoity wygląd, nie powinno się go nosić na nadgarstku w każdej sytuacji. W przypadku ciężkich prac fizycznych na przykład podczas uprawiania ogródka bądź murowania domu zaleca się zdjęcie czasomierza z nadgarstka i odłożenie go w czyste miejsce. Stal można zarysować ostrym narzędziem. Podobnie jest ze szkłem. Szczególną ostrożność należy zachować, gdy zegarek posiada szkło mineralne, ponieważ wbrew pozorom jest długa lista materiałów, którymi można je zarysować. Analogiczna sytuacja występuje w przypadku czasomierza, którego tarczę chroni szkło szafirowe. Wprawdzie jest dużo bardziej odporne na zarysowania, ale szafir można nadpęknąć. Na forach internetowych poświęconych tematyce zegarków często pojawiają się dyskusje poświęcone tego typu problemom. Naturalnie uszkodzone szkło można wymienić na nowe, ale producenci nie zawsze oferują części zamienne, a zegarmistrzowie często mają problemy z dopasowaniem odpowiedniego. Ponadto w wielu sytuacjach zdarza się, że kiedy szkło zostanie wymienione, to czasomierz traci swoją szczelność, przez co należy na niego uważać bardziej niż dotychczas i także jest narażony na dostanie się pyłu i różnego rodzaju okruchów pod szkło. Kiedy wskazówki wędrujące po tarczy napotkają na swojej drodze coś, co stawi im opór, to istnieje pewne prawdopodobieństwo, że czasomierz może się zatrzymywać bądź niepoprawnie odmierzać czas.

Drugim bardzo ważnym aspektem jest fakt, że czasomierz jest jak samochód, czyli w miarę upływu lat zużywa się, przez co potrzebuje przeglądów. Skupiając się na zegarkach, można zauważyć, że najwięksi branżowi eksperci zalecają, aby z zegarkiem udać się do zegarmistrza co pięć lat. Specjalista z zakładu zegarmistrzowskiego na życzenie klienta dokładnie przejrzy mechanizm. W razie konieczności wyreguluje go, aby odstępy od aktualnego czasu narastały w ciągu doby z mniejszym natężeniem. Istnieją także przypadki, w których zegarmistrz podejmuje się wymiany pewnych elementów mechanizmu, które negatywnie wpływają na pracę czasomierza. Oczywiście to zjawisko tyczy się zegarków z nieskomplikowanym mechanizmem. Natomiast zegarki wyprodukowane przez najbardziej poważane manufaktury świata zazwyczaj napędzają tak skomplikowane mechanizmy, że dokonać ich naprawy potrafią tylko konstruktorzy pracujący dla danej marki. Czas napraw trawa czasem kilka miesięcy a w sporadycznych przypadkach lat.

Warto także zaopatrzyć się w rotomat. Urządzenie, które sprawia, że mechanizm zegarka jest w ciągłym ruchu. Najtańsze rotomaty to wydatek zaledwie kilkudziesięciu złotych. Służą przez wiele lat, a dzięki temu sprawiają, że kondycja mechanizmu będzie w nienagannym stanie nawet przez kilkadziesiąt lat. Ponadto każdy posiadacz zegarka powinien pamiętać, że ten podobnie jak ludzki organizm jest bardzo wrażliwy na nagłe zmiany temperatury. Przejście z pomieszczenia, w którym panuje temperatura +30 stopni Celsjusza do chłodni, w której utrzymuje się -30 stopni Celsjusza może najzwyczajniej zaburzyć rytm pracy poszczególnych elementów mechanizmu, przez co zegarek zacznie śpieszyć bądź spóźniać.

Ostatnie zalecenia mogą wydawać się błahe, ale to właśnie o nich użytkownicy zegarków najczęściej zapominają. Kiedy kupuje się nowy zegarek, warto od razu dopytać sprzedawcę o akcesoria przeznaczone do czyszczenia szkła i obudowy. W wielu przypadkach przetarcie szkła i koperty nawilżoną ściereczką może przyczynić się do utrzymania czasomierza w dobrym stanie wizualnym. Kolejnym mogłoby się wydawać banałem, jest odkładanie zegarka na miejsce. Wiele osób zdejmuje czasomierz z ręki przed snem czy kąpielą. Zegarek powinien mieć swoje miejsce w domu, na którym będzie mógł bezpiecznie czekać, aż użytkownik ponownie założy go na swój nadgarstek. Odkładanie zegarka byle gdzie może spowodować, że się zsunie i upadnie na ziemię. Wprawdzie producenci obecnie dokładają wszelkich starań, aby ich produkty były wstrząsoodporne, ale mimo to mechanizm napędzający czasomierz jest zazwyczaj niezwykle delikatny i nawet najbardziej zaawansowana technologicznie koperta może go nie ochronić przed upadkiem z wysokości jednego metra.

Wiele osób pasjonujących się czasomierzami zgadza się ze stwierdzeniem, że zegarki to produkty ponadczasowe. Studiując historię zegarmistrzostwa, można się zgodzić z tym stwierdzeniem. Jednak aby faktycznie tak było, to należy zegarkom w tym pomóc. Warto dbać o zegarki, ponieważ dla naszych dzieci bądź wnuków mogą być czymś znaczenie ważniejszym niż tylko przedmiotem odmierzającym czas.