Kopalnie wiedzy

Czasy pustych sklepowych półek i pełnych portfeli bezpowrotnie minęły. Obecnie panuje zupełnie odwrotny trend. Półki uginają się od najrozmaitszych towarów, a portfele ludzi są puste. Sprzedawcy niezależnie od branży, w której działają musieli nauczyć się sztuki wywierania wpływu na potencjalnych klientach, by Ci wybierali ich produkty, a tym samym pozwalali im przetrwać na rynku rządzącym się bezlitosnymi prawami. Sprzedawcy oprócz obsługi klientów stali się elementem reklamy sprzedawanych produktów. Przeciętny i niczym niewyróżniający się w społeczeństwie konsument przestał ufać sprzedawcom i musiał nauczyć się oddzielać informacje merytoryczne od reklamowych. Poszukując źródła rzetelnej wiedzy trafił do Internetu a w nim na fora tematyczne, na których bezinteresownie udzielają się pasjonaci i znawcy danego tematu. Oto krótki przegląd internetowych miejsc wymiany myśli poświęconych tematyce zegarków. 

W pierwszej kolejności należy zwrócić uwagę na rozbudowane forum strony „Klub Miłośników Zegarów i Zegarków”. Internetowa świątynia wiedzy o czasomierzach. Strona jest bardzo przejrzysta zatem nikt z użytkowników Internetu nie powinien napotkać na problemy podczas jej przeglądania. Forum zostało podzielne na pięć głównych kategorii. Każda z nich została podzielona na kilka zasadniczych części. Forum zrzesza pasjonatów czasomierzy oraz przedstawicieli poszczególnych marek zegarków. Ostatnia i z pewnością jedna z ciekawszych zakładek nazywa się „Zapytania I Sugestie Przed Zakupem”. Każdy noszący się z zamiarem nabycia nowego zegarka w przypadku wątpliwości może w bardzo krótkim czasie zarejestrować się na forum i najzwyczajniej poprosić o radę udzielających się tam użytkowników. Znawcy tematu w zależności od budżetu jaki deklaruje na zakup zegarka borykający się z dylematem użytkownik zazwyczaj polecają czasomierze szwajcarskich lub japońskich producentów. Widząc to postanowiłem sprawdzić jak prezentuje się poziom wiedzy forumowiczów wobec zegarków pochodzących z innych krajów. Założyłem temat, w którym poprosiłem, aby doradzono mi jaki wybrać czasomierz niemieckiej firmy. Niemal natychmiast wywiązała się zaciekła dyskusja. Po dwóch dniach temat zawierał ogrom rzetelnych informacji dotyczących niemieckich zegarków, pracujących w nich mechanizmów, a nawet miejsc, w których mogę je nabyć i serwisować. Posty pozostawione przez użytkowników oprócz merytorycznych informacji charakteryzowały się nienaganną kulturą języka oraz przyzwoitym poziomem poprawnej polszczyzny. Ponadto przeglądając tematy można zauważyć, że zegarki z każdego liczącego się kraju w tej dziedzinie mają swój kącik, w którym można podyskutować bądź wymienić się spostrzeżeniami. Podsumowując strona godna polecenia. 

Drugim w kolejności wartym uwagi forum poświęconym tematyce zegarków jest „ChinaWatches”. Jak sama nazwa wskazuje na stronie najwięcej można dowiedzieć się o zegarkach azjatyckich producentów. Swoje osobne zakładki mają między innymi Parnis, Sea-Gull oraz G-SHOCK produkowany przez japońską firmę Casio. Użytkownicy przeglądający forum oprócz wiedzy o zegarkach z dalekiego orientu mogą się również sporo nauczyć o czasomierzach europejskich i amerykańskich marek. Jedną z najciekawszych zakładek są „Recenzje”. Przeczytawszy kilka z nich stwierdzam, że warto przed zakupem danego zegarka sprawdzić, czy na forum widnieje jego recenzja. Recenzje pisane są przeważnie przez posiadaczy opisywanego zegarka. Zazwyczaj to amatorzy pióra, przez co język czasem pozostawia sporo do życzenia. Jednak skupiając się na informacjach merytorycznych zawartych w tekstach przyznaję, że momentami byłem pod wrażeniem. Podobnie jak na poprzednim forum na „ChinaWateches” można znaleźć wiele ciekawostek. Moją uwagę przykuł wątek „Raggie - (Podforum poświęcone Kumotrowi Reggie - produkującemu poduszki do zegarków)”. Firma oferuje poduszki wykonane z przeróżnych materiałów. Począwszy od alcantara przez eko-skórę, coldura po skórę bydlęcą. Również wartym zainteresowania jest wątek poświęcony firmie G.Gerlach zajmującej się produkcją polskich zegarków. „ChinaWateches” to zdecydowanie jedno z lepszych miejsc figurujących w sieci skupiających się wokół zegarków. 

Oprócz dwóch powyżej przedstawionych stron, w Internecie znajduje się także cały szereg innych. Na każdym forum znajdzie się ktoś, kto bezinteresownie doradzi i pomoże przy wyborze odpowiedniego czasomierza. Przed zakupem zegarka warto wygospodarować trochę czasu na uzupełnienie informacji o interesujących nas modelach, ponieważ zegarek należy do grupy najbardziej osobistych przedmiotów towarzyszących człowiekowi niemal każdego dnia. Czasomierz oprócz spełniania swojej podstawowej roli, czyli mierzenia czasu określa także status społeczny, a często zdradza zainteresowania właściciela. Zatem zakup zegarka powinien być dokładnie przemyślany.