Omega Speedmaster Co-Axial Mark II

Omega to jedna z najlepszych i najbardziej poważanych szwajcarskich manufaktur. Długa i piękna historia firmy oraz zamiłowanie do precyzji zapoczątkowało linię „Speedmaster”. Miłośnicy marki sprawili, że modelem reprezentującym linię okazał „Mark II”. Czasomierz został wprowadzony na rynek w 1969 roku i niemal od razu zachwycił wszystkich pasjonatów zegarmistrzostwa. Po upływie 45 lat podczas odbywających się w Szwajcarii targów „BaselWorld 2014” Omega zaprezentowała następcę kultowego modelu.

Model sprzed 45 lat był napędzany mechanizmem „861” z manualnym naciągiem. Obecnie zegarek ma olbrzymią wartość kolekcjonerską. Władze Omegi przyznają, że wpłynęło na to wiele czynników. W 1969 roku człowiek pierwszy raz stanął na księżycu. Na nadgarstku miał Omegę „Speedmaster Professional”, która po powrocie na ziemię zyskała sobie przydomek „Moonwatch”. Dzieła dopełnił model „Speedmaster Mark II”. Splot wydarzeń zapoczątkował nowy niezwykle owocny rozdział w historii firmy.

Nieustannie wzrastająca popularność prestiżowej manufaktury sprawiła, że inżynierowie skupieni w jej pracowniach postanowili przypomnieć światu o kultowym modelu. Odnowioną wersję napędza mechanizm „3330” z automatycznym naciągiem. Ciekawą innowacją jest zastosowanie wychwytu współosiowego „Co-Axial”. Czasomierz posiada owalny kształt. Koperta o wymiarach 42mm x 46mm jest wykonana ze szczotkowanej stali najwyższej jakości. Szwajcarzy postanowili poddać polerowaniu tylko krawędzie koperty, przyciski i koronkę.

Jedną z istotniejszych funkcji w nowym modelu Omegi jest tachometr. Porównując go z tym w który był wyposażony poprzednik można zauważyć, że jego skala cechuje się większą przejrzystością. Indeksy tachometru zostały pokryte świecącą masą Super LumiNovą i naniesione na szafirowe szkło zegarka, które chroni kopertę. Specjaliści pracujący na sukces Omegi zapewniają, że odczyt z tachometru będzie teraz spełniał wymagania nawet najbardziej wymagających klientów. Innowacyjne zastosowanie ma sprawić, że odczyt będzie możliwy w pełnym słońcu oraz ciemnościach.

Również bardzo interesująco prezentuje się chronograf. Urządzenie pracuje w oparciu o koło kolumnowe i włos balansu wykonany z krzemu Si14, składa się z trzech tarcz, sekundowej - główna tarcza zegarka, minutowej - na godzinie trzeciej i godzinowej - na godzinie szóstej. Maksymalny pomiar czasu to 12 godzin.

Szwajcarscy konstruktorzy w brawurowy sposób wkomponowali datownik w tarczę czasomierza. Zdecydowanie jest to jedna z największych nowości w nowej odsłonie modelu „Speedmaster Mark II”, ponieważ w wersji z 1969 roku datownika nie było. Funkcja została ulokowana na godzinie „6” w dolnej części jednej z tarcz chronografu. Takie rozwiązanie doprowadziło do konieczności umieszczenia przycisku na kopercie w okolicach indeksu z godziną „10”. Każdy nabywca zegarka dodatkowo otrzyma specjalny przyrząd za pośrednictwem, którego będzie mógł ustawiać aktualną datę.

Zegarek posiada wskazówki pokryte masą Super LumiNovą dokładnie tą samą, która została naniesiona na indeksy tachometru. Nieco niepokojąca jest wodoszczelność zegarka, która wynosi zaledwie 100 metrów. Jednak producent udziela na czasomierz czteroletniej gwarancji. Zdaniem specjalistów działających w branży zegarkowej to odpowiedni czas na dokładne sprawdzenie czasomierza.

Nową wersję Omegi „Speedmaster Mark II” można kupić w dwóch wersjach kolorystycznych. Pierwsza wersja jest stonowana i monochromatyczna. Na czarnej tarczy wszystkie elementy są białe. Z założenia zegarek jest sportowy, ale znakomicie sprawdzi się także jako dodatek do bardziej oficjalnego stroju. Skupiając się na drugiej wersji należy zauważyć, że jest ona zdecydowanie bardziej charakterystyczna. Tarcza zegarka jest matowa i posiada szary odcień. Ponadto pojawiło się wiele pomarańczowych elementów. Najważniejszym z nich jest centralna wskazówka sekundowa. Zegarek z jednej strony prezentuje się nowocześnie, a z drugiej nie został pozbawiony elementów zaczerpniętych z poprzedniego modelu. Największą zmianą kolorystyczną jest białe logo w obu wersjach, które w modelu z 1969 roku było pomarańczowe. Dopełnieniem zegarka jest stalowa bransoleta. Ogniwa są szczotkowane, a ich łączenia wykorzystują nowe rozwiązania mające na celu łatwiejszą niż dotychczas regulację długości.

327.10.43.50.06.001    327.10.43.50.01.001

Omega „Speedmaster Mark II” to bardzo ciekawa propozycja dla ludzi ceniących sobie sportowy charakter połączony z precyzją. Konstruktorzy Omegi od lat zaskakują pomysłowością w projektowaniu zegarków. Nowa odsłona modelu „Mark II” sprostała wymaganiom wszystkich miłośników marki. Przeszkodą w nabyciu czasomierza może być jedynie cena, która oscyluje w granicach dziewiętnastu tysięcy złotych. Jednak każdy nabywca zegarka z pewnością będzie cieszył się jego unikalnym wyglądem i właściwym działaniem przez długie lata.