Patek Philippe to jedna z najdoskonalszych i najznamienitszych manufaktur na świecie. Szwajcarskie przedsiębiorstwo o polskich korzeniach każdym wyprodukowanym modelem udowadnia swoją niezawodność. W 1989 roku z okazji obchodów 150-lecia istnienia firmy inżynierowie pracujący na sukces marki skonstruowali czasomierz „Calibre 89”.
Kieszonkowy zegarek nosi miano pamiątkowego. Producent pokazując go światu oznajmił, że to „najbardziej skomplikowany zegarek na świecie”. Czasomierz jest pokaźnych rozmiarów. Liczy 89 milimetrów średnicy i 41 milimetrów wysokości. Całość waży 1,1 kilograma. Stojący na czele manufaktury Philippe Stern zlecił wykonanie zegarka w 1979 roku. Konstruktorzy, którym przewodził wybitny zegarmistrz Paul Buclin pracowali nad stworzeniem „Calibre 89” przez 10 lat. Władze manufaktury stwierdzają, że zespół przez 5 lat zajmował się pracami koncepcyjnymi. Następne 4 lata zajęła produkcja czasomierza.
Prototyp ujrzał światło dzienne 1 czerwca1988 roku. Następne 4 egzemplarze opuściły fabrykę 8 lutego 1989 roku. Do produkcji każdego modelu wykorzystano inne materiały. Prototyp znajduje się w genewskim muzeum Patek Philippe. Kolejne 3 sztuki wykonane odpowiednio z: białego, żółtego i różowego 18. karatowego złota o próbie 750 oraz 1 sztuka w platynowej kopercie trafiły do rąk zamożnych kolekcjonerów. Pierwszy egzemplarz został sprzedany w kwietniu 1989 roku za pośrednictwem domu aukcyjnego Antiquorum. Według nieoficjalnych informacji nabyło go konsorcjum banków japońskich za kwotę 3,2 miliona dolarów. Kolejny egzemplarz podobno został sprzedany kilka lat temu w hotelu Mandarin Oriental za 5 milionów dolarów. Jednak producent do dzisiaj nie ujawnił, kto, kiedy i ile zapłacił za pozostałe modele „Calibre 89”.
Czasomierz posiada 33 komplikacje zegarmistrzowskie oraz jedną nie związaną z branżą zegarkową, którą jest termometr. Stworzenie tak bardzo skomplikowanego mechanizmu wymagało cierpliwości i precyzji. Podczas prac nad zegarkiem nie korzystano z pomocy komputera. Zegarek składa się z 1728 elementów. Ponadto posiada 2 cyferblaty. Pierwszy jest 12 godzinny. Drugi 24 godzinny. Cyferblaty zostały wyposażone łącznie w 8 tarcz dodatkowych. Wszelkie odczyty wskazują 24 wskazówki w tym 2 sekundowe. Bardzo duża ilość funkcji nie koliduje z przejrzystością tarcz. Na tarczy „A” dominuje biały kolor. Naniesione indeksy są złote. Natomiast tarcza „B” charakteryzuje się mniejszą czytelnością, ale za to indeksy są czarne co sprawia, że kontrastują z białym kolorem. Zanim czasomierz trafił na sprzedaż został kilkanaście razy złożony i rozłożony. Pracownicy manufaktury Patek Philippe chcieli mieć pewność, że tak duża liczba elementów będzie ze sobą współpracować bez żadnych problemów. Pracujący w zegarku skomplikowany mechanizm jest nakręcany manualnie.
Czasomierz Patek Philippe Calibre 89 posiada następujące funkcje. Na tarczy „A” znajduje się: aktualny dzień miesiąca, aktualna godzina, 12 godzinny zegar, aktualny dzień tygodnia, alarm, aktualna godzina w drugiej strefie czasowej, chronograf, przeciwległy chronograf, wskazówka sekundowa, druga wskazówka sekundowa, wskaźnik faz księżyca, wskaźnik aktualnego położenia koronki, wskaźnik roku przestępnego, tarcza wskazująca aktualny wiek, dekadę i rok, wskazówka minutowa, aktualny miesiąc, wskaźnik rezerwy chodu, termometr.
Na tarczy „B” widnieje: wskazówka godzinowa gwiezdnego zegara, wskazówka minutowa gwiezdnego zegara, wskazówka sekundowa gwiezdnego zegara, data świąt Wielkiej Nocy, godzina wschodu słońca, godzina zachodu słońca, bilans dzienny, mapa nieba, wskazówka imitująca wędrówkę słońca po niebie.
Za poprawne działanie wszystkich funkcji odpowiada: 429 części mechanicznych, 415 czopów, 332 śrubki, 184 koła zębate, 126 kamieni, 68 sprężyn, 61 mostków, 8 tarcz.
Patek Philippe „Calibre 89” obecnie zajmuje 2 miejsce wśród najdroższych zegarków kieszonkowych na świecie. Obecnie wartość każdego z egzemplarzy szacuje się na kwotę 6 milionów dolarów. Najdroższym kieszonkowym czasomierzem świata jest również zegarek marki Patek Philippe. W 1924 roku przedsiębiorstwo przyjęło zlecenie od bankiera Henry’ego Graves’a. Przedmiotem zlecenia był najbardziej skomplikowany i funkcjonalny zegarek na świecie. Prace na czasomierzem dobiegły końca w 1933 roku. Model został nazwany „Patek Graves” co wzięło się z połączenia nazwiska założyciela manufaktury Antoniego Norberta Patka oraz zleceniodawcy skonstruowania zegarka Henry’ego Graves’a. Czasomierz posiadał 24 komplikacje. Bankier nabył go za kwotę 60 tysięcy franków szwajcarskich. Jednak po jego śmierci zegarek trafił na sprzedaż. Aukcja odbyła się w domu aukcyjnym Sotheby w 1999 roku. Eksperci szacowali, że czasomierz osiągnie kwotę 3,5 miliona dolarów. Jednak ostatecznie został sprzedany dokładnie za sumę 11 002 500 dolarów. Od tamtej pory żaden czasomierz nie osiągnął tak wygórowanej ceny.
Przedsiębiorstwo Patek Philippe z pewnością stworzy jeszcze doskonalszy zegarek od modelu „Calibre 89”. Jednak będzie to wymagało wielu lat ciężkiej pracy i poświęcenia inżynierów skupionych w pracowniach firmy. Obecne dokonania firmy sprawiły, że piastuje ona najwyższą pozycję w piramidzie prestiżu. Zegarki sygnowane logo firmy uchodzą za arcydzieło zegarmistrzostwa. Manufaktura chcąc jeszcze bardziej umocnić swoją pozycję z pewnością dołoży wszelkich starać, aby wyprodukować jeszcze doskonalszy zegarek niż „Calibre 89” i „Patek Graves”.