tel. 753 753 300

Stany Zjednoczone w cieniu Europy i Azji

15-09-2013

Obecnie panuje przeświadczenie, że najlepsze zegarki świata pochodzą z krajów europejskich. Prym wiodą szwajcarskie, niemieckie i rosyjskie manufaktury. Zaraz po nich plasują się producenci z Azji a w szczególności z Japonii i Chin, którzy w ostatnich latach zaskakują jakością swoich produktów. Stany Zjednoczone pozostają w cieniu konkurencji z innych kontynentów, ale mogą się pochwalić co najmniej kilkoma znakomitymi firmami zajmującymi się produkcją zegarków. Amerykańskie czasomierze przede wszystkim stanowią dużą konkurencję pod względem oferty i jakości dla producentów z Japonii i Rosji.

Przyglądając się amerykańskim firmom, które zaistniały bądź starają się zaistnieć w danych segmentach cenowych zauważa się, że wszystkie charakteryzują się ofertą i jakością zbliżoną do konkurencji. W segmencie zegarków do kwoty 1000 złotych przede wszystkim należy zwrócić uwagę na firmę Timex, która została założona w 1854 roku w Naugatuck Valley. Manufaktura początkowo funkcjonowała pod nazwą Waterbury Clock. Cztery lata wcześniej siostrzana firma Waterbury Watch odniosła sukces produkując tani zegarek kieszonkowy. Po wybuchu II Wojny Światowej współpracujące ze sobą firmy przyjęły wspólną nazwę U.S. Time Company. W 1950 roku firma wyprodukowała tani zegarek naręczny. Model został opatrzony nazwą „Timex” i okazał się niezwykle dobrze przyjęty przez miłośników czasomierzy. Niedługo po tym przedsiębiorstwo po raz kolejny zmieniło nazwę tym razem przyjmując imię najsławniejszego modelu z oferty, czyli Timex. Szacuje się, że marka od początku swojego istnienia sprzedała 500 milionów zegarków na całym świecie. Najcięższy okres firma przeżyła na przełomie lat ‘70 i ‘80 ubiegłego wieku, ponieważ chciała zaistnieć w branży komputerowej co okazało się nieudanym posunięciem. W latach ’90 Timex konsekwentnie pracował nad odbudową swojej pozycji. Przez przypadek przyczynił się do tego były prezydent Stanów Zjednoczonych Bill Clinton, który w przeciwieństwie do prezydentów innych krajów nigdy nie zabiegał o posiadanie drogiego czasomierza i przez cały okres piastowania funkcji głowy państwa nosił elektroniczny model Timexa o wartości kilkudziesięciu dolarów. Obecnie Timex posiada jedną z najbogatszych ofert zegarków sportowych. Na uwagę zasługuje seria „Expedition” stworzona z myślą o wymagających klientach. Zegarki posiadają wysoką wodoszczelność a ponadto często są wyposażone w funkcję chronografu. Stosunek ceny do jakości jest zadowalający, a nawet przewyższa konkurencję, czyli japońskie przedsiębiorstwo Lorus działające na licencji Seiko. Obecnie Timex jest jedną z najbardziej rozpoznawalnych marek zegarków na świecie.

W segmencie czasomierzy do 5 tysięcy złotych przede wszystkim nasuwa się na myśl marka Ingersoll założona przez braci Roberta i Charlesa. Założeniem przedsiębiorców było stworzenie masowej produkcji zegarków dla ogółu społeczeństwa. Bracia bazując na pomysłowości Henrego Forda otworzyli pierwszą w Stanach Zjednoczonych fabrykę zegarków. Pierwszym sukcesem marki było stworzenie zegarka za dolara co miało miejsce w czasach, gdy dolar był średnią wypłatą za dzień pracy przeciętnego Amerykanina. W roku 1919 konstruktorzy firmy Ingersoll opracowali pierwszy zegarek z tak zwaną „nocną konstrukcją”. Czasomierze posiadały świecące tarcze, dzięki czemu potencjalny właściciel zegarka bez problemu mógł odczytać godzinę po zmroku. Następnie firma zasłynęła z produkcji zegarków wojskowych. Największe zainteresowanie wzbudził czasomierz wyposażony w regulowaną bransoletę. Zegarek zawsze był dopasowany do nadgarstka niezależnie od jego grubości. Zegarki spod szyldu Ingersoll nosiło wiele znanych osobistości. Wśród nich znajdował się nawet Mahatma Gandhi. Obecnie manufaktura posiada w swojej ofercie czasomierze charakteryzujące się bardzo eleganckim wyglądem. Ponadto większość modeli posiada rzadko stosowane funkcje. Za przykład może posłużyć tourbillon czy wskaźnik faz księżyca. W czasach obecnych produkcja zegarków Ingersoll odbywa się w Niemczech i Chinach.

Amerykańskie zegarki uznawane za prestiżowe to przede wszystkim marka Hamilton, która obecnie należy do Federacji Szwajcarskiego Przemysłu Zegarkowego (FHS). Jednak, zanim to nastąpiło była jedną z najbardziej uznanych marek amerykańskich. Firma została założona w 1892 roku w Lancaster w stanie Pensylwania. Przedsiębiorstwo od początku swojego istnienia było nastawione na produkcję luksusowych zegarków. Niemniej jednak najbardziej zasłynęło z produkcji zegarków przeznaczonych dla amerykańskiej armii. Korzystali z nich głównie piloci biorący udział w II Wojnie Światowej. Po zakończeniu wojny marka nie przestała utożsamiać się z szeroko rozumianym lotnictwem, przez co zaczęła cieszyć się jeszcze większym uznaniem. Następnie firma była odpowiedzialna za wynalezienie pierwszego na świecie zegarka zasilanego baterią. Model nosił nazwę „Ventura” i został wprowadzony na rynek w 1957 roku. Kilkanaście lat później w 1970 roku Hamilton wyprodukował pierwszy zegarek elektroniczny a tym samym po raz kolejny przeszedł do historii zegarmistrzostwa. Amerykańskie czasomierze były często wykorzystywane w produkcjach filmowych. Wielu sławnych aktorów grających główne role w wysokobudżetowych produkcjach nosili je na swoich nadgarstkach. Za przykład może posłużyć „Dzień niepodległości”.

Producenci zegarków ze Stanów Zjednoczonych nie odbiegają jakością swoich produktów od producentów z innych kontynentów. Wprawdzie Amerykanie posiadają skromniejszą liczbę fabryk, w których wytwarza się czasomierze, ale ich popularność obiega cały świat. Cień rzucany przez Europę i Azję wynika nie tyle z oferowania lepszej jakości co z działalności większej ilości firm. Amerykanie niemal w każdym segmencie cenowym mają swoją markę z piękną tradycją popartą wielkimi sukcesami.