W czasach obecnych najznakomitsze manufaktury świata znacznie zbliżyły się do osiągnięcia perfekcji w produkcji zegarków. Materiały najwyższej jakości, wzornictwo najwybitniejszych projektantów i mechanizmy składające się z setek elementów sprawiają, że coraz więcej osób zaczyna postrzegać czasomierze jako dzieła sztuki. Jednak konstruktorzy pracujący w przedsiębiorstwach okupujących szczyt zegarkowej piramidy prestiżu nie spoczęli na laurach i w dalszym ciągu starają się jeszcze wyżej podnieść poprzeczkę. W ostatnim czasie udało się to szwajcarskiemu przedsiębiorstwu TAG Heuer, które stworzyło niezwykle precyzyjny model o nazwie „MIKROTIMER Flying 1000 Concept Chronograph”. Zegarek wzbudził podziw nawet wśród najbardziej wybrednych pasjonatów zegarmistrzostwa.
Marka TAG Heuer od zawsze słynęła z wytwarzania precyzyjnych czasomierzy. Jako pierwsza na świecie w 1916 roku skonstruowała stoper „Mikrograph 1/100”. Następnie w 2005 roku za sprawą modelu „Calibre 360” do sprzedaży został wprowadzony mechaniczny zegarek naręczny dokonujący pomiaru czasu z dokładnością do 1/100 sekundy. Jego następcą był zaprezentowany na początku 2011 roku model „CARRERA MIKROGRAPH 1/100th Second Chronograph. Zegarek podobnie do poprzedników był wyposażony w mechaniczny chronograf, ale wzbogacony o centralną wskazówkę. Wszystkie te osiągnięcia sprawiły, że firma nie zwolniła tempa, lecz rozpoczęła w swoich pracowniach tajne badania celem odniesienia kolejnego sukcesu. Model „MIKROTIMER Flying 1000 Concept Chronograph” jest pierwszym na świecie zegarkiem mechanicznym wyposażonym w funkcję chronografu, który odmierza czas z precyzją do 1/1000 sekundy. Po oficjalnym zaprezentowaniu zegarka firma spotkała się z niezliczonymi wyrazami uznania, ale także pod jej adresem padło wiele zarzutów. Każdego człowieka ogranicza refleks co sprawia, że nikt nie jest w stanie wykorzystać możliwości jakie oferuje rewolucyjny model TAG Heuera. Władze firmy tłumaczą, że stworzony przez nich czasomierz jest popisem umiejętności ludzi budujących pozycję marki.
Ponadto szwajcarskie przedsiębiorstwo wskazuje, że w czasie 1/1000 sekundy można pokonać pewien dystans i w materiałach prasowych poświęconych nowoczesnemu zegarkowi argumentuje to niezliczoną ilością przykładów. Do najbardziej zaskakujących można zaliczyć to, że najszybszy sprinter świata Usain Bolt przebiegł dystans 100 metrów w 9,58 sekundy, czyli w czasie 1/1000 sekundy pokonał odległość 1,2 centymetra. Bolid startujący w wyścigach Formuły1 jadąc z maksymalną szybkością w czasie 1/1000 sekundy pokonuje dystans 10 centymetrów. W 1969 roku statek kosmiczny Apollo 10 ustanowił rekord szybkości z załogą. Podczas lotu w czasie 1/1000 sekundy pokonywał dystans 10 metrów. W 1/1000 sekundy obrót Ziemi wokół Słońca wynosi 29,8 metra, neutron pokonuje odległość 10 kilometrów a światło 300 kilometrów.
„MIKROTIMER Flying 1000 Concept Chronograph” swoją dokładność zawdzięcza wykorzystywaniu bardzo złożonych rozwiązań kinematycznych. W zegarku został zastosowany specjalny system skupiający się wokół sprężyny oscylującej z niezmiernie wysoką częstotliwością 500Hz. System wytwarza drgania z prędkością 3.600.000 uderzeń na godzinę. Wyczyn ten sprawia, że czasomierz pracuje 125 razy szybciej w porównaniu z popularnymi chronografami oraz 10 razy szybciej od zegarków innych prestiżowych marek wyprodukowanych w celu stworzenia TAG Heuerowi konkurencji. Ponadto zegarek został wyposażony w dwa wychwyty. Pierwszy odpowiada za zwyczajne odmierzanie czasu, czyli 28.800 wahnięć na godzinę przy częstotliwości 4Hz i 42 godzinnej rezerwie chodu. Natomiast drugi skupia się na przytoczonym powyżej ultraszybkim pomiarze czasu.
Unikatowy zegarek wykorzystuje nowoczesną technologię, przez co spośród wszystkich zastosowanych w nim komplikacji aż 11 zostało opatentowanych. Najistotniejszą jest wyeliminowanie koła balansowego dzięki czemu nie występują błędy powstałe w wyniku braku synchronizacji i bezwładności mechanizmu. Czasomierz jest zintegrowanym chronografem pracującym w oparciu o architekturę dwułańcuchową. Jeden łańcuch przeznaczony jest dla mechanizmu zegarka a drugi dla chronografu. Niemal identyczny system został wykorzystany w modelu „CARRERA MIKROGRAPH 1/100th Second Chronograph”. Jednak wprowadzone do najnowszego modelu udoskonalenia powodują, że pracuje on dziesięciokrotnie szybciej od swojego poprzednika. Rewolucyjny mechanizm autorstwa marki TAG Heuer został osadzony w kopercie powleczonej czarnym węglikiem tytanu. Tarcza czasomierza jest przejrzysta co pozwala na szybki i dokładny odczyt aktualnego czasu. Wszyscy znawcy sztuki zegarmistrzostwa są zgodni, że model „MIKROTIMER Flying 1000 Concept Chronograph” jest przełomowym osiągnięciem w kategorii „Grande Complication”
TAG Heuer obecnie wygrywa wyścig w konstruowaniu precyzyjnych zegarków. Jednak ma świadomość, że konkurencyjne manufaktury dołożą wszelkich starań aby stworzyć zegarek charakteryzujący się jeszcze większą dokładnością. Zatem „MIKROTIMER Flying 1000 Concept Chronograph” z pewnością doczeka się swoich następców, których możliwości będą wprawiać w jeszcze większe zdumienie.