Targi zegarków w Polsce

Branża zegarkowa zalicza się do prężnie działających. Przyglądając się różnym wydarzeniom, które odbywają się na całym świecie, można stwierdzić, że tętni życiem. Dla pasjonatów zegarmistrzostwa najważniejszymi wydarzeniami są targi. Oczywiście te najbardziej prestiżowe to Baselworld, które odbywają się każdego roku w Szwajcarii. Jednak w innych krajach także są organizowane wydarzenia przyciągające miłośników, dziennikarzy i ekspertów zegarmistrzostwa.

Skupiając się na Polsce, w pierwszej kolejności należy wymienić Międzynarodowe Targi Biżuterii i Zegarków, które w ubiegłym roku odbyły się w Warszawie. Impreza pod hasłem „Złoto, srebro, czas” trwała od 1 do 3 października. Wydarzenie było już 16 edycją, ale tym razem po raz pierwszy zostało zorganizowane w Centrum Targowo-Kongresowego MT Polska. Jak przystało na imprezę tej rangi, wszystko zostało zaplanowane i zrealizowane z dbałością o najdrobniejsze szczegóły. Organizatorzy zapewnili uczestnikom bardzo wiele atrakcji. Do najważniejszych należy zaliczyć obecność sportsmenki Anity Włodarczyk, która podczas Igrzysk Olimpijskich w Pekinie wywalczyła dla Polski złoty medal w rzucie młotem. Obecność tak utytułowanej osoby spotkała się z dużym zainteresowaniem uczestników. Mistrzyni olimpijska także została bardzo pozytywnie zaskoczona. Podczas trwania imprezy Ogólnopolski Cech Rzemieślników Artystów nagrodził lekkoatletkę Złotym Młotem. Narzędzie jest dokładnie tym samym, którym Włodarczyk wygrała swoją konkurencję na olimpiadzie z tym wyjątkiem, że zostało ono pokryte 24-karatowym złotem. Inne prestiżowe wyróżnienie otrzymał Szymon Majewski. Dziennikarz radiowy i showman telewizyjny został obdarowany Bursztynową Różą. Celebryta nie ukrywał zaskoczenia, że nagroda trafiła właśnie w jego ręce.

Podczas targów uczestnicy mogli zapoznać się z ofertą ponad 60 firm jubilerskich i zegarkowych. Niektóre z nich jak Spark bądź Lewanowicz kierują swoją ofertę głównie na rynki zagraniczne, przez co w kraju są słabo rozpoznawalne. Międzynarodowe Targi Biżuterii i Zegarków są niepodważalnym dowodem, że w Polsce poświęca się bardzo dużo uwagi takim produktom. Podobnie zauważa się, że każdego roku jest na nie większe zapotrzebowanie. Firmy takie jak Xicorr zyskują na popularności, ale przybywa również nowych przedsiębiorstw. W ostatnim czasie powodem do dumy była informacja o reaktywacji manufaktury Błonie. Obecnie marka zaczyna coraz lepiej prosperować, ponieważ po sukcesie pierwszego zegarka wprowadziła do oferty produktowej drugi model, który tym razem jest zachowany w lotniczej stylistyce.

Kolejnym godnym uwagi wydarzeniem jest EXPO XXI, czyli targi biżuterii i zegarków organizowane w Warszawie. Targi w ubiegłym roku zostały zorganizowane po raz pierwszy i to w miejscu, w którym dotychczas organizowane było wydarzenie „Złoto, srebro, czas”. Realizacja wydarzenia nie należała do łatwych. Jednak inicjatorzy, do których należy zaliczyć Fundację Rozwoju Branży Jubilerskiej, Cech Złotników Zegarmistrzów Optyków Grawerów i Brązowników m. st. Warszawy, Stowarzyszenie Wystawców Branży Jubilerskiej i Polskie Towarzystwo Gemmologiczne połączyło siły i w efekcie impreza się odbyła. Na targach uczestnicy mogli podziwiać najnowsze wyroby jubilerskie oraz innowacyjne propozycje polskich zegarmistrzów oraz małych manufaktur. Kilkudziesięciu wystawców sprawiło, że impreza cieszyła się dużym zainteresowanie i dzięki temu istnieje szansa, że w bieżącym roku odbędzie się jej druga edycja.

Warto wybrać się na dwie powyższe imprezy, ale nie należy zapominać, że w Krakowie także organizowane są podobne wydarzenia. Jednym z nich jest JUBINALE. W bieżącym roku odbędzie się już IX edycja targów biżuterii i zegarków opatrzonych tą nazwą. Goście, którzy przybędą, będą mogli zapoznać się ze wszystkim trendami jubilerskimi i zegarkowymi, które zostały przygotowane przez producentów na 2016 rok. Targi są skierowane praktycznie do każdej grupy odbiorców. Uczestnik nabędzie wiedzę, dzięki której będzie wiedział jaki zegarek założyć do pracy, a jaki zabrać ze sobą na wakacje. Ponadto będzie mógł z dużą dozą pewności dobierać dodatki biżuteryjne i zegarki do danego ubioru. Zatem można stwierdzić, że przed żadnym spotkaniem prywatnym bądź biznesowym nie będzie miał obaw o swój wygląd.

Oprócz imprez odbywających się cyklicznie zauważa się również, że zwiększa się liczba pojedynczych wydarzeń. W ostatnim czasie jedno z najgłośniejszych odbywało się w Mysłowicach. Jak na Śląskie miasto przystało, impreza miała miejsce w mysłowickim Szybie Bończyk. Inicjatorem był zegarmistrz Damian Roncoszek. Główną gwiazdą była marka Glycine. Organizatorzy dla uczestników przygotowali między innymi pokaz historycznych i współczesnych modeli wyprodukowanych przez szwajcarską firmę.

Polska od kilkunastu lat skrupulatnie udowadnia, że jest ważnym miejscem na zegarkowej mapie. Praktycznie każdego roku miłośnicy sztuki zegarmistrzostwa mogą wziąć udział w kilku branżowych wydarzeniach. Pozostaje mieć tylko nadzieje, że zauważalna tendencja wzrostowa ilości wydarzeń zostanie utrzymana w przyszłości.