Zegarek na 100-lecie Legii Warszawa

Legia Warszawa to niewątpliwie jeden z najbardziej rozpoznawalnych i utytułowanych polskich klubów piłkarskich. Drużyna ze stolicy wielokrotnie zdobywała mistrzostwo Polski oraz często bierze udział w rozgrywkach międzynarodowych na przykład w Lidze Mistrzów. Klub w tym roku obchodził 100 lat swojego istnienia. Polska marka Błonie specjalnie na tę okazję przygotowała zegarek upamiętniający to wydarzenie.

Reaktywowanie marki Błonie było bardzo trafnym posunięciem. Polska na mapie zegarmistrzostwa niestety nie zajmuje czołowej pozycji, ale to nie znaczy, że w Polsce nie produkuje się zegarków. Istnieje kilka firm różnych rozmiarów, które produkują czasomierze opatrzone napisem „Wyprodukowano w Polsce”. Takie akcenty napawają dumą każdego miłośnika zegarmistrzostwa. Błonie po sukcesie pierwszych modeli odnoszących się do motoryzacji i lotnictwa postanowiło zrobić ukłon w stronę sportu. 100-lecie Legii Warszawa było idealnym wydarzeniem, w którym Błonie mogło wziąć udział. Władze marki doceniając piękną historię klubu, postanowiły opracować zegarek dedykowany warszawskiemu klubowi.

Zadanie nie było proste, ponieważ designerzy musieli stworzyć zegarek, który wpisze się w gusta władz klubu, piłkarzy oraz co najważniejsze kibiców. Jednak polska firma doskonale znająca historię klubu wiedziała jak w pozytywny sposób zaskoczyć wszystkich oczekujących na premierę zegarka. Na rynek trafiły dwie wersje, które różnią się od siebie drobnymi akcentami. Ta którą można uznać za bardziej prestiżową, została opatrzona limitacją do 100 egzemplarzy. Natomiast producent zdecydował, że drugiej wersji zostanie wyprodukowanych 300 sztuk.

Model limitowany do 100 egzemplarzy posiada złote akcenty. Tarcza i koperta zostały zachowane w czarnej kolorystyce. W przypadku koperty jest to możliwe dzięki zastosowaniu powłoki PVD. Średnica tarczy liczy 42 milimetry. Chroni ją szafirowe szkło odporne na zarysowania. Tarcza posiada w swojej strukturze kilka okręgów. Jeden z nich jest specjalnie zdobiony. Przypomina pasy genewskie, czyli obecnie najpopularniejsze zdobienie mechanizmów. Na tarczy zostało umieszczone logo Legii Warszawa. W dolnej części tarczy w okolicach indeksu z godziną „5” znajduje się inskrypcja „1916/2016” co świadczy o wypuszczeniu zegarka na 100 lecie klubu. Po przeciwnej stronie, czyli w okolicach indeksów z godzinami „8” i „9” znajduje się wycięty otwór, przez który użytkownik może podziwiać pracę mechanizmu. Takie zegarki zawsze opatrzone są nazwą „Open heart”. Decyzja o takim zastosowaniu sprawia, że czasomierz prezentuje się bardzo efektownie. Za poprawną pracę czasomierza odpowiada szwajcarski mechanizm automatyczny typu skeleton, który charakteryzuje się 36-godzinną rezerwą chodu. W mechanizmie zastosowano 24 kamienie łożyskujące, dzięki czemu osiąga on częstotliwość 21 600 vph. Ponadto producent, aby jeszcze bardziej podkreślić, że zegarek jest wyprodukowany na setne urodziny Legii postanowił zastosować w czasomierzu autorski wahnik z pierwszą odznaką klubową warszawskiej drużyny. Użytkownik zegarka może ją zobaczyć dzięki szklanemu deklowi, przez który widać nie tylko odznakę, ale również inne elementy mechanizmu. Czasomierz charakteryzuje się klasą wodoszczelności wynoszącą 10 atmosfer. Zegarek jest sprzedawany w ekskluzywnym etui. Nabywca w środku oprócz czasomierza znajdzie również specjalny certyfikat potwierdzający oryginalność produktu. Błonie udziela na zegarek dwuletniej gwarancji.

W wersji, która trafiła na rynek w ilości 300 egzemplarzy złote akcenty, do których można zaliczyć indeksy godzinowe, wskazówki oraz logo klubu zostały zastąpione kolorem zielonym. W tym przypadku odnosi się to do identyfikacji wizualnej klubu. Ciekawa sytuacja występuje w przypadku wskazówek. W wersji „złotej” wszystkie są w kolorze złotym. Natomiast w wersji „zielonej” wskazówka godzinowa i minutowa są czarne, a sekundnik jest zielony. Czerń i zieleń to bardzo ważne barwy dla Legii Warszawa. Niezależnie od modelu koperty zegarków są mocowane na czarnych skórzanych paskach. Ostatnią z różnic jest cena. Za model limitowany do 100 egzemplarzy trzeba zapłacić 2,490 złotych. Natomiast wersja limitowana do 300 egzemplarzy kosztuje 2,016 złotych. Można stwierdzić, że rok 2016, w którym Legia obchodzi swoje 100 urodziny, też został wmanewrowany w cenę zegarka. Z pewnością taka informacja ma służyć za ciekawostkę i trzeba przyznać, że doskonale spełnia swoją funkcję.

Zegarek dedykowany Legii Warszawa nie jest tylko zegarkiem, który wyprodukowała firma dla klubu. To pod wieloma aspektami produkt ponadczasowy. Osoba nabywająca go tak naprawdę kupuje kawałek historii sztuki zegarmistrzostwa oraz Legii Warszawa. Czasomierz jest pierwszym w kraju zegarkiem, który został wyprodukowany dla drużyny piłkarskiej. Nigdy wcześniej w historii polskiej piłki nożnej nie miała miejsca sytuacja, w której firma zegarkowa wyprodukowałaby dla klubu piłkarskiego dedykowany model zegarka. Zatem w pierwszych latach czasomierz może doskonale odgrywać swoją rolę mierząc czas. Natomiast później stanie się pamiątką, o której marzy każdy kibic. Kibice Legii Warszawa dostąpili tego zaszczytu jako pierwsi.