tel. 753 753 300

Rotomaty do zegarków - do czego służą?

16-04-2019

Kupując swój pierwszy zegarek naręczny, prawdopodobnie nie spodziewasz się, że po kilku tygodniach użytkowania zaczniesz rozglądać się za nowym. Nie chodzi wcale o brak satysfakcji z zakupu, a chęć powiększenia swojej kolekcji. Jest to naturalne zjawisko w każdej branży – jeśli ciągnie Cię w stronę czasomierzy, potraktuj to jako inwestycję. 

Gdy już w Twoich zbiorach znajdzie się więcej niż dwa zegarki z naciągiem automatycznym, najwyższy czas, by zastanowić się nad wyborem dodatków i akcesoriów. Jednym z nich są m.in. rotomaty. Do czego służą i jak wybrać model, który spełni Wasze oczekiwania? Zapraszamy do dalszej części materiału. Spróbujemy przedstawić wszystkie informacje w sposób prosty i zrozumiały. 

Czym są rotomaty do zegarków?

Rotomaty to niewielkie pudełka na zegarek naręczny. Nie byłoby w tym nic dziwnego, lecz jest to w świecie zegarmistrzostwa odpowiednik kołyski dziecięcej – a przynajmniej tak wygląda, gdy zostaje uruchomiony. Jego zadaniem jest poruszanie czasomierzem, gdy użytkownik postanowi odłożyć go na kilka dni lub dłużej. 

Po co kupować takie gadżety? Wiele osób niezwiązanych z branżą nie zdaje sobie sprawy, że rotomaty służą do poruszania zegarkami wyposażonymi w mechanizm z naciągiem automatycznym. Dlaczego? Ponieważ naciąg automatyczny napędzany jest ruchem ręki podczas użytkowania. Gdy odłożycie taki produkt na półkę i pozostawicie na dwa dni, prawdopodobnie skończy się jego rezerwa chodu i będziecie musieli go od nowa nakręcać, ustawiać i regulować. Negatywnie odbije się to na mechanizmie i żywotności sprężyny. 

Zegarek z automatycznym naciągiem, do którego przyda się rotomat

W skrócie – zadaniem rotomatów jest imitacja ruchu nadgarstka, gdy zegarek z naciągiem automatycznym jest przez kilka dni nieużywany. 

Kiedy zainwestować w rotomaty?

Jest to niemal podstawa, gdy macie chociaż dwa zegarki w swojej kolekcji (lub więcej) i jeden z nich posiada naciąg automatyczny. Kiedy dysponujecie zaledwie jednym czasomierzem i używacie go regularnie, nie musicie przejmować się taką inwestycją, lecz należy pamiętać, by codziennie nosić go przez jakiś czas – naciągniecie wtedy sprężynę i uzupełnicie rezerwę chodu. 

Warto sprawdzić, czy producent lub dystrybutor nie oferują zestawów, w których skład wchodzi czasomierz i rotomat. Można w takich ofertach otrzymać ciekawy rabat. 

Zegarek z automatycznym naciągiem, do którego przyda się rotomat

Czym charakteryzują się wysokiej jakości rotomaty?

Przede wszystkim precyzyjnym wykonaniem i dopasowaniem odpowiednich materiałów, które zagwarantują zarówno wytrzymałość, niezawodność, jak i elegancję oraz estetykę. Zegarki z naciągiem automatycznym to w większości wypadków modele luksusowe i kolekcjonerskie, więc potrzebują one także dodatków dopasowany do ich stylu. Rotomaty nie bez powodu wyłożone są delikatnymi tkaninami lub tworzywami (często wybór pada na welur). Czasomierze są w ten sposób zabezpieczone przed zarysowaniami lakieru. 

W ofercie można wyróżnić rotomaty na jeden zegarek lub więcej. Oczywiście dla kolekcjonerów to druga opcja jest najlepszym rozwiązaniem, gdyż mogą oni przechowywać swoje “automaty” w jednym miejscu. Warto zwrócić również uwagę na zasilanie, gdyż producenci mogą zastosować klasyczne podłączenie rotomatu do sieci, bezprzewodowe zasilanie bateryjne lub wbudowany akumulator. Sami jednak powinniście wiedzieć, na czym Wam zależy, ponieważ każde z tych rozwiązań posiada swoje zalety i wady. 

Warto zwrócić uwagę na dodatkowe funkcje, np. szufladę do przechowywania pozostałych komponentów lub nawet minibarek i skrzynkę na cygara. Jest to jednak propozycja dla gadżeciarzy, którzy mogą sobie pozwolić na inwestycję w niepotrzebne, a czasem nawet zabawne konstrukcje.