Smartwatch w fabryce - wsparcie produkcji

Smartwatch jest niezwykle funkcjonalnym gadżetem. Każdego miesiąca media prezentują jego nowe zastosowanie. Potencjalni nabywcy inteligentnego zegarka coraz częściej nabierają przeświadczenia, że nie służy on tylko do komunikacji ze światem i zabawy, ale także jest przedmiotem, który w znacznym stopniu może usprawnić ich życie zawodowe. W niektórych przypadkach możliwości zegarka mogą przyczynić się do wprowadzenia w nowy wymiar poszczególnych dziedzin przemysłu.

Swoją funkcjonalność zawdzięcza, między innymi polskim inżynierom, którzy poświęcili swoje życie zawodowe automatyce i robotyce oraz najnowszym rozwiązaniom technologicznym. Wybitni specjaliści przyjrzeli się bliżej inteligentnym zegarkom i postanowili stworzyć na nie specjalną aplikację, która w znacznym stopniu ułatwi pracę inżynierom skupionym w fabrykach i zakładach przemysłowych. Początkowo specjaliści pracujący na sukces firmy ASTOR stworzyli własny smartwatch, a następnie opracowali na niego specjalny program. Konstruktorzy charakteryzują się bardzo dobrą znajomością potrzeb inżynierów pracujących w branży przemysłowej. Zatem opracowany przez nich produkt zawiera w sobie wszystkie niezbędne rzeczy potrzebne do pracy w branży.

Po pięciu miesiącach intensywnych prac światło dzienne ujrzał gotowy produkt, który został nazwany ASTOR Watch. Czasomierz uzupełnia aplikacja, która w czasie rzeczywistym pobiera z danej maszyny niezbędne informacje. Wystarczy, że właściciel zbliży się do maszyny by po chwili dowiedzieć się jakiego rodzaju to maszyna, jakimi cechuje się parametrami, jaką charakteryzuje się wydajnością oraz czy pracuje poprawnie i ile zużywa energii. Władze firmy tłumaczyły w wywiadach, że zdecydowali się na wdrożenie aplikacji w inteligentne zegarki, ponieważ są one najbardziej praktycznymi przedmiotami dla przemysłowców. Telefon komórkowy czy tablet są urządzeniami mniej poręcznymi od smartwacha a podstawowym założeniem polskich inżynierów było ułatwić pracę kolegom po fachu.

Obecnie każda firma, która zdecyduje się wyposażyć swoich pracowników w ASTOR Watch usprawni przepływ informacji na linii maszyna - człowiek. Skomplikowane i trudne w odczycie interfejsy maszyn przemysłowych już nie będą pochłaniać cennego czasu inżynierów. ASTOR Watch jest w stanie określić lokalizację pracownika w hali produkcyjnej, a następnie rozpoznać urządzenia wokół których się znajduje, pobrać z nich dane i wyświetlić na ekranie. Takie rozwiązanie w znacznym stopniu prowadzi do optymalizacji czasu i w dużej mierze eliminuje ryzyko wystąpienia pomyłek, które często mogą sporo kosztować.

Zanim firma ogłosiła zakończenie prac nad zegarkiem poddała prototyp wielu niestandardowym testom. Do najważniejszych należy zaliczyć integrację z technologicznymi rozwiązaniami monitoringu inteligentnego budynku noszącego nazwę ASTOR Technology Park. Rezultaty były niezwykle zaskakujące. Integracja zegarka z budynkiem pozwoliła na monitorowanie temperatury panującej na niektórych piętrach, stan pracy robotów znajdujących się w budynku oraz poprawne wskazanie piętra, na którym obecnie zlokalizowana jest winda. Inni inżynierowie po zapoznaniu się z produktem firmy ASTOR odnieśli wrażenie, że smartwatch może się przyczynić do wzrostu efektywności pracy.

Smartwatch i aplikacja pracują w oparciu o system Android. Z tego powodu można ją także zainstalować na telefonach komórkowych nowej generacji. Zatem można uznać, że Maciej Król będący twórcą aplikacji pomyślał także o przyszłości i nadał swojemu dziełu rozwojowy charakter, który w kolejnych miesiącach bądź latach będzie nieustannie usprawniany. Obecnie program pobiera dane z otwartych systemów wizualizacji i monitoringów typu SONDA i monitoringu budynków BMS.

Oficjalna prezentacja produktu miała miejsce podczas targów Automaticon 2015. Od tego czasu twórcy nieustannie gromadzą informacje zwrotne odnośnie przydatności aplikacji. Konstruktorzy w wywiadach wyjaśniają, że produktem są zainteresowane firmy działające w różnych segmentach co jest bardzo zadowalające, ponieważ zebrane informacje będą rzetelne, różnorodne i niezbędne do dalszych prac mających jeszcze bardziej usprawnić aplikację. Jednak można było to przewidzieć, ponieważ ASTOR Watch daje użytkownikom możliwość samodzielnego wyboru danych, które mają zostać wyświetlone na ekranie zegarka.

ASTOR Watch wyposażony w nowoczesną aplikację nie ma jednej określonej ceny. Producent informuje, że cena może wahać się od kilkunastu do kilkudziesięciu tysięcy złotych. Biorąc pod uwagę inwestycje w systemy automatyki i IT nie jest to wygórowana kwota. Ponadto pieniądze wydane na aplikacje mogą się w bardzo szybkim czasie zwrócić. Główną cechą programu jest szybkie wykrywanie awarii maszyn. Ponadto firma korzystająca z najnowszych rozwiązań technologicznych spotyka się z większym zaufaniem klientów. Jeśli wszystkie dotychczasowe przesłanki potwierdzą się to w niedługim czasie ASTOR Watch stanie się niezbędnym wyposażeniem fabryk i zakładów przemysłowych. Jednak znajdzie także zastosowanie w domu, gdyż oprócz wskazań czasu i odczytu parametrów maszyn użytkownik będzie mógł nim włączać i wyłączać urządzenia wchodzące w skład wyposażenia domu.