X Jubileuszowe Spotkanie KMZiZ

Dariusz Chlastawa pełniący funkcję prezesa Stowarzyszenia Klubu Miłośników Zegarów i Zegarków poinformował wszystkich pasjonatów sztuki zegarmistrzostwa, że tegoroczne jubileuszowe spotkanie odbędzie się dnia 14 czerwca. Wiadomością o święcie zegarków zainteresowały się media branżowe. Najpopularniejsze w kraju portale i czasopisma poświęcone tematyce zegarków uważnie śledziły posunięcia związane z wydarzeniem. Dużym zainteresowaniem wykazali się także internauci. Na forach i w mediach społecznościowych prowadzonych było wiele rozmów i dyskusji. Ostatecznie spotkanie odbyło się w Hotelu Marriott. Obejmującą wiele zróżnicowanych punktów imprezę poprowadził dziennikarz Rafał Jemielita.

Po uroczystym rozpoczęciu nadszedł czas na pierwszy punkt programu, który obejmował prezentację marki De Bethune. Marka istnieje zaledwie 12 lat, ale prężnie się rozwija. W chwili obecnej manufaktura zatrudnia 60 pracowników co powala na wyprodukowanie 400 zegarków rocznie. Podstawowy cel marki to konstruowanie czasomierzy charakteryzujących się najwyższą jakością oraz nieustanne udoskonalanie sztuki zegarmistrzostwa. Jednym z największych dotychczasowych osiągnięć marki jest stworzenie najlżejszego i najszybszego tourbillonu na świecie. Urządzenie składa się 64 części wykonanych z sylikonu i tytanu. Nowoczesny tourbillon waży 0,18 grama i cechuje się 36 tysiącami wahnięć na godzinę. Po niezwykle ciekawej prezentacji, która obejmowała także proces produkcji zegarka marki De Bethune przyszedł czas na kolejne wystąpienie. Mikrofon trafił do rąk przedstawiciela marki HYT. Powstanie firmy datuje się na 2002 rok. Marka od pierwszych chwil działalności skupia się na tworzeniu nowych rozwiązań i komplikacji mających usprawnić pracę zegarków. Firma mimo młodego wieku doczekała się już pierwszych sukcesów. Największymi są zastosowanie w zegarkach hydrodynamiki oraz wygranie konkursu w Genewie. Ponadto marka stopniowo wprowadza na rynek własne zegarki. Wszystkie bazują na unikatowych rozwiązaniach i konstruowane są z rzadko wykorzystywanych materiałów.

Kolejnym istotnym punktem programu było tradycyjne wręczenie nagród „Wskazówka”. Jako pierwszy nagrodę odebrał Przemysław Przeradzki. Nagrodzony otrzymał wyróżnienie za bezinteresowną chęć pomocy innym. Następnymi osobami byli: Joanna Podraska nagrodzona za organizację spotkań klubowych, Sergiusz Łudczak za działalność naukową, Piotr Ratyński za chętne dzielenie się wiedzą o zegarkach „vintage” oraz nadzór nad poprawnym czuwaniem forum klubu. Ponadto wyróżnienia klubowe otrzymali: profesor Zdzisław Mrugalski, Władysław Meller i Dariusz Chlastawa.

W dalszej części spotkania nie zabrakło polskich akcentów. Niezwykle ciekawym było wystąpienie Pawła Jankowskiego, który jest związany z firmą Chronos-Art. Cała produkcja czasomierzy odbywa się w kraju. Z zagranicy sprowadzane są tylko mechanizmy. Ciekawie prezentują się tarcze zegarków. Niektóre są wykonywane z porcelany w fabryce Chodzież. Każdy klient może sobie zażyczyć namalowanie wybranego przez siebie motywu na tarczy. Podczas spotkania największym zainteresowaniem cieszyła się tarcza, na której widniał bażant. Firma produkuje zegarki różnego typu. W jej ofercie można znaleźć klasyczne czasomierze doskonale uzupełniające wyjściowy strój jak również zegarki typu „pilot” inspirowane piękną i długą historią światowego lotnictwa. Po udanym wystąpieniu można było posłuchać następnej interesującej prelekcji Adama Tomaszewskiego, założyciela i właściciela marki Xicorr. Firma powstała około trzech lat temu i po kilku miesiącach działalności wyprodukowała pierwszy zegarek. Niektóre zegarki spod szyldu Xicorr nawiązują do polskiej motoryzacji. Doskonałym przykładem może być model „FSO N20”. Marka w bieżącym roku sprzedała swój tysięczny zegarek. Firma słynie tylko z produkcji zegarków mechanicznych. Obecnie firma w kolekcji posiada pięć zegarków. Władze marki zapewniają, że nieustannie trwają prace nad nowymi zegarkami. W niedalekiej przyszłości do sprzedaży ma trafić model „Garfish” charakteryzujący się wodoszczelnością 1000 metrów. Podobnie na początku przyszłego roku Xiciorr ma zaprezentować kontynuację linii motoryzacyjnej, czyli model „Syrena Sport”.

Podczas imprezy pojawił się także miły akcent dla kobiet. Klaudia Szyma przybliżyła wszystkim markę Bvlgari. Firma od lat słynie z produkcji perfum i biżuterii. Jednak w ostatnich latach coraz prężniej działa w branży zegarkowej. Władze marki zaangażowały w produkcję swoich czasomierzy najsłynniejszych projektantów takich jak Gerald Genta. Wystąpienie było krótkie, ale z pewnością sprawiło, że wiele kobiet będzie chętniej wybierać produkty Bvlgari.

X Jubileuszowe Spotkanie Klubu Miłośników Zegarów i Zegarków przebiegło w spokojnej i rodzinnej atmosferze. Każde działanie propagujące sztukę zegarmistrzostwa jest pożądane w naszym kraju. Takie imprezy podnoszą poziom wiedzy o zegarkach wszystkich interesantów. LuxTime gratuluje wszystkim klubowiczom i życzy kolejnych sukcesów.