Zegarki ze złota
tel. 753 753 300

Najcieńszy zegarek na świecie

30-10-2014

Większość najlepszych manufaktur dąży do perfekcji. Szwajcarskie przedsiębiorstwa okupujące szczyt piramidy prestiżu prześcigają się w konstruowaniu coraz lepszych i dokładniejszych zegarków. W ostatnim czasie podziw wzbudza innowacja zaprezentowana przez przedsiębiorstwo Piaget. Firma słynąca z długiej i pięknej historii stworzyła najcieńszy zegarek na świecie. Eksperymentalna kolekcja szybko przerodziła się w imponujący sukces.

Wszystko znajduje swój początek w 1957 roku, kiedy w pracowniach firmy Piaget powstał nowoczesny mechanizm „9P”. Następnie po upływie trzech lat inżynierowie dbający o jakość produktów marki Piaget opracowali drugi niezwykle skomplikowany, precyzyjny i przede wszystkim cienki kaliber „12P”. Mechanizmy przez pół wieku nosiły zaszczytne miano najcieńszych na świecie. Kolekcja najmniejszych, a zarazem najcieńszych zegarków spotkała się z uznaniem wybitnych zegarmistrzów. Wygórowana cena sprawiała, że czasomierze wchodzące w skład kolekcji były postrzegane jako ekskluzywne produkty dla najzamożniejszych, ale nie odstraszało to klientów.

Po upływie pięćdziesięciu lat od powstania kalibru „12P” manufaktura zaprezentowała jego następcę, czyli model „1200P”. Kaliber znalazł zastosowanie w linii „Altiplano”. Zegarki, które zostały wyposażone w rewolucyjny kaliber zostały uznane za kunszt mechaniki i miniaturyzacji. Mechanizm liczy zaledwie 2,35 milimetra wysokości, a wraz z kopertą grubość całej konstrukcji wynosi 5,25 milimetra. Produkcja czasomierzy została ograniczona do liczby 233 egzemplarzy. Zegarek można było nabyć w dwóch wersjach kolorystycznych. Pierwsza składała się z czarnej tarczy i koperty wykonanej z białego złota. Druga była wyposażona w niebieską tarczę i kopertę z różowego złota. Model został pozbawiony wszelkich dodatkowych funkcji. Twórcy postawili na minimalizm. Spoglądając na tarczę zegarka dowiemy się tylko jaki jest aktualny czas.

Piaget 1200

Dla wszystkich, którym nie udało się kupić zegarka z edycji limitowanej manufaktura przygotowała wyjście alternatywne w postaci produkcji masowej. Czasomierz jest napędzany przez mechanizm „1208P”, który także liczy tylko 2,35 milimetra wysokości. Mechanizm, podobnie jak jego odpowiednik w wersji limitowanej składa się z 191 części. Został osadzony na 27 kamieniach łożyskujących. Zegarek charakteryzuje się 44 godzinną rezerwą chodu. Średnica tarczy wynosi 43 milimetry co sugeruje, że jest to produkt dedykowany osobom z okazałymi nadgarstkami. Najbardziej różniącym elementem jest sekundnik. W edycji limitowanej jest on tradycyjny. Natomiast czasomierze seryjne posiadają tak zwaną „małą sekundę” ulokowaną na tarczy w okolicach indeksu godziny „4”. Największy podziw wśród pasjonatów zegarmistrzostwa wzbudziła wielkość elementów oraz zagospodarowanie przestrzeni w kopercie. Niektóre z części wchodzące w skład mechanizmu są grubości włosa. Odstęp pomiędzy elementami wynosi znacznie mniej, bo tylko 0,1 milimetra. Zatem można uznać, że mechanizm jest przede wszystkim popisem precyzji szwajcarskich konstruktorów.

Piaget 1208

Specjaliści z firmy Piaget nie zwolnili tempa i w dalszym ciągu kontynuowali prace nad ulepszeniem zegarków z linii „Altiplano”. W 2012 roku podczas targów Salon de Internationale Horologie de Geneva marka zaprezentowała model „Altiplano Skeleton Ultra Thin”. Obudowa skeletonu jest przeźroczysta. Wskazówki poruszają się nad zdobionym mechanizmem. Średnica koperty wynosi 38 milimetrów. Mechanizm o nazwie „1200S” mierzy zaledwie 2,3 milimetra, a całość wraz z kopertą z białego złota 5,34 milimetra. Władze marki Pieget kolejny raz mieli powody do dumy, ponieważ zaprezentowali najcieńszy na świecie skeleton, który został nagrodzony podczas targów. Prace nad zegarkiem trwały trzy lata.

W bieżącym roku konstruktorzy marki Piaget dokonali kolejnego przełomu prezentując mechanizm „990P” z ręcznym naciągiem będący następcą kalibru opracowanego przed pięćdziesięcioma laty. Model „Altiplano 990P” został przygotowany na 140 rocznicę istnienia przedsiębiorstwa i ujrzał światło dzienne podczas odbywających się w Genewie targów SIHH 2014. Stworzenie zegarka zajęło trzy lata. Kaliber składa się ze 145 elementów i 20 kamieni łożyskujących. Średnica koperty wynosi 38 milimetrów. Czasomierz posiada czarną tarczę, która została zaprojektowana w taki sposób aby niektóre elementy mechanizmu były widoczne. Grubość mechanizmu wraz z kopertą wynosi 3,65 milimetra. Obudowa zegarka została wykonana z 18karatowego złota. Cena czasomierza oscyluje w granicach 30 000 dolarów.

Pieget jest branżowym liderem w tworzeniu najmniejszych i najcieńszych mechanizmów i zegarków. Dotychczas marka opracowała około 20 bardzo cienkich mechanizmów w tym 5 szkieletowanych. Władze firmy zapowiedziały, że w pracowniach nadal trwają intensywne prace, których celem ma być stworzenie jeszcze cieńszego i mniejszego zegarka. Według poważanych obserwatorów branży zegarkowej przekroczenie dotychczas osiągniętego progu jest niemożliwe.