Zegar wieżowy w Lier
Lier to przepiękna miejscowość położona w południowej Belgii. Miasteczko słynie z wielu zabytków, przez co cieszy się statusem miejscowości turystycznej. Jednym z najważniejszych i najbardziej rozsławionych jest zegar wieżowy Zimmertoren. Twórcą zegara jest belgijski zegarmistrz i astronom Louis Zimmer.
W 1928 roku padła propozycja zbudowania w Lier specjalnego zegara, który oprócz wskazań aktualnego czasu byłby wyposażony w szereg innych funkcji. Decyzja Rady Miasta była przychylna dla Louisa Zimmera. Władze stwierdziły, że zegar może powstać na Wieży Korneliusza. Autor poprosił o jej przebudowanie, ponieważ w XIV wieku wieża wchodziła w skład fortyfikacji miasta. Natomiast podczas I Wojny Światowej uległa zniszczeniu, przez co miała zostać całkowicie wyburzona. Eksperci twierdzą, że prace renowacyjne były niezbędne, aby mógł w niej powstać zegar. Szacuje się, że koszt przebudowy wyniósł 169,230.40 franków belgijskich. Większość pieniędzy zebrali wolontariusze.
Następnie 29 czerwca 1930 roku podczas obchodów uroczystości setnej rocznicy Belgii został odsłonięty „Jubilee Clock”. Był to prezent zegarmistrza dla mieszkańców miasteczka. Ponadto wieża została przemianowana na Zimmertoren co w przetłumaczeniu z języka holenderskiego znaczy Wieża Zimmera. Wybitny zegarmistrz poświęcił resztę swojego życia na konstruowaniu zegarów. Odniósł wiele sukcesów. Obecnie postrzega się go jako jednego z najwybitniejszych europejskich zegarmistrzów. Na sześć miesięcy przed śmiercią został uznany za honorowego obywatela miasta Lier. Zmarł 12 grudnia 1970 roku w wieku 82 lat.
Tarcza Zegara Wieżowego w Lier została umieszczona centralnie. Kolor tarczy jest czarny, a naniesione na nią indeksy są koloru złotego. Zegar wskazuje aktualny czas. Wokół tarczy centralnej zostało zamontowanych 12 mniejszych tarcz, z których każda pełni inną funkcję. Wyszczególnić należy wskazania faz księżyca, obrót ziemi, aktualny tydzień, dni tygodnia, poprawny czas na wszystkich kontynentach, datownik, cykl słońca, wskaźnik pór roku, aktualnie obowiązujący znak zodiaku, wirującą kulę ziemską, przypływy morza, odpływy morza oraz cykl słoneczny.
Dodatkową ciekawostką są skupione przy zegarze figurki imitujące mieszkańców miasta. Wszystkie zostały zamontowane na bocznej ścianie wieży i obracają się, kiedy czasomierz wybija pełne godziny. Ponadto wieża znajduje się w centrum miasteczka, a obok niej wybudowano miniaturową wieżyczkę przedstawiającą zegar. Do wieżyczki została dołączona informacja o zabytku napisana alfabetem Braille’a.
Skupiając się na samym zegarze należy zauważyć, że tarcza główna liczy półtora metra średnicy. Tarcze poboczne są bardzo przemyślane. Ciekawie prezentuje się równanie czasu, czyli różnica w minutach pomiędzy pozornym czasem słonecznym w odniesieniu do średniego czasu słonecznego. Interesująco także prezentują się znaki zodiaku. Pełny obrót odpowiedzialnej za nie tarczy trwa rok. Znaki wskazywane są z uwzględnieniem konstelacji. Przy montażu dokonano podziału na 12 odcinków, które zostały podzielone zgodnie z czterema porami roku.
Warto także przyjrzeć się tarczy wskazującej dni tygodnia. Chcąc urozmaicić tę tarczę postanowiono powiązać każdy dzień z dawniej czczonymi bóstwami. Dany dzień tygodnia jest reprezentowany symbolem jednego bóstwa. Odpowiednio poniedziałek określa Diana, której symbolem jest księżyc. Wtorek pokazuje lanca będąca symbolem Marsa. Środę można poznać po złotym personelu określającym Mercuriusa. Czwartek reprezentowany jest przez Jupitera, którego symbolizuje błyskawica. Piątek to Wenus a symbol to lustro. Sobotę symbolizuje sierp i kosa Saturna. Niedzielę tradycyjnie określa Apollo, którego symbolem jest słońce.
Kolejną wartą uwagi tarczą jest datownik. Tarcza posiada 31 indeksów, gdzie każdy odpowiada za jeden dzień. W przypadku miesięcy liczących mniejszą ilość dni wskazówka automatycznie przesuwa się na aktualny dzień pomijając te, które nie występują w danym miesiącu. Ponadto datownik uwzględnia lata przestępne. Ostatnią z najciekawiej zaprojektowanych funkcji jest wskaźnik pór roku. Cztery rysunki symbolizujące pory roku stworzył mieszkaniec Lier Leopold Maximiliaan Felix Timmermans. Najciekawsze rysunki przedstawiają wiosnę i zimę. Wiosnę symbolizuje dziecko z bukietem kwiatów. Natomiast zimę staruszka czytająca książkę.
Zegar w Lier to kunszt zegarmistrzostwa. Wiele lat ciężkiej pracy i zaangażowania człowieka pasjonującego się branżą zegarkową i astronomią. Bez wątpienia to największe zawodowe osiągnięcie Louisa Zimmera. Kiedy zegar powstał był postrzegany jako jeden z najbardziej innowacyjnych w Europie. Miłośnicy zegarków oraz astronomii z całego świata często przyjeżdżają do małego belgijskiego miasteczka w celu zobaczenia jednego z najciekawszych zegarów jakie powstały w ubiegłym stuleciu.