Na pasku czy bransolecie? Jaki zegarek wybrać?

Przy zakupie zegarka istotnym elementem są nie tylko jego parametry techniczne czy marka producenta Liczy się także stylistyka. Piękna i dopracowana tarcza zawsze przyciąga uwagę - nie inaczej jest z mocowaniem. Na szczęście na rynku dostępnych jest wiele rozwiązań wśród których każdy miłośnik zegarków znajdzie coś dla siebie. Bez wątpienia najpopularniejsze są paski oraz bransolety.

Klasyka czyli paski skórzane

Zapewne pierwszym skojarzeniem na myśl o zegarku na pasku, jest skóra. Nic w tym dziwnego - to materiał, który jest najczęściej wykorzystywany do ich produkcji. Skóra posiada przecież wiele zalet - jest lekka i niezwykle elegancka. Co więcej, zegarek na skórzanym pasku jest uniwersalnym dodatkiem i pasuje właściwie do każdej stylizacji. Tradycyjne barwy, czyli brąz i czerń, są nadal najczęściej spotykane. Jednak coraz więcej marek oferuje w swoim asortymencie o wiele szerszy wybór kolorystyczny - w końcu skóra to materiał, który łatwo można farbować. Z kolei znaczna część producentów - szczególnie tych trudniących się ręcznym wykonawstwem - samodzielnie wykonuje swoje skórzane paski. Oprócz skóry naturalnej w droższych modelach można również spotkać bardziej ekstrawaganckie projekty, wykonane np. ze skóry aligatora. Paski oczywiście można swobodnie wymieniać i mieć je np. w różnych kolorach i stylach.

Zegarek Certina na pasku

Nie tylko skóra

Jednak wśród modeli zegarków na pasku jest dostępnych znaczenie więcej opcji - nie tylko skórzanych. Z czasem w produkcji pasków zaczęto wykorzystywać kolejne materiały, takie jak silikon, kauczuk czy NATO. Zyskały one popularność zwłaszcza podczas projektowania modeli sportowych. A wszystko to ze względu na ich niezwykłą wytrzymałość. O ile skórzane paski niezbyt przyjaźnie reagują na wysokie temperatury oraz wilgoć, to ich silikonowe, kauczukowe i bawełniane odpowiedniki bardzo dobrze znoszą takie warunki. Nawet podczas letnich miesięcy nie odparzają i nie obcierają boleśnie ręki. Mogą być też z powodzeniem wykorzystywane podczas takich wymagających zajęć jak pływanie czy nurkowanie i nadal zachowają swój niezmieniony wygląd. Dlatego polecane są zwłaszcza osobom, które prowadzą aktywny i sportowy tryb życia.

Wytrzymałe bransolety

A co jeśli nie pasek? Wtedy powinniśmy zwrócić się w stronę kategorii oferującej zegarki z bransoletami. Być może nie posiadają aż tyle odmian, co paski do zegarka, ale metalowe wykonanie pozwala na o wiele więcej swobody przy dekoracji bransolety. Najczęściej wykonuje się je ze stopów stali lub tytanu, ale na rynku dostępne są także wersje ceramiczne. Modele tytanowe poleca się szczególnie osobom skłonnym do uczuleń i podrażnień, ponieważ tworzywo posiada antyalergiczne właściwości. Bransolety oferują bardzo zróżnicowane metody pokrywania i złocenia, dzięki czemu można osiągnąć niezwykle ciekawe efekty. Jednak estetyczne walory to nie wszystko - bransolety są również wyjątkowo wytrzymałe i nie wymagają wymiany co sezon. Cechują się także wodoszczelnością, przez co można w nich swobodnie pływać czy nurkować.

Zegarek na bransolecie

Zarówno paski, jak i bransolety mają swoje wady i zalety, a ich wybór jest niezwykle osobistą kwestią. Przy zakupie każda osoba powinna wziąć pod uwagę swoje indywidualne przyzwyczajenia oraz potrzeby. Jeśli ceni lekkość zegarka i woli nie zauważać go przez większość dnia, warto wybrać delikatny pasek. Z kolei, gdy prowadzi aktywny i ceni wysoką wytrzymałość zegarka - nawet podczas ekstremalnych warunków - trwała metalowa bransoleta będzie lepszą decyzją.