Jak wybrać zegarek dla dziecka?

W życiu każdego dziecka przychodzi moment, w którym zaczyna odkrywać gadżety. Zainteresowania najmłodszych skupiają się przede wszystkim na produktach oferowanych przez firmy elektroniczne i zegarkowe. Obecnie nasycenie rynku jest bardzo duże. Zatem dziecko proszące rodziców bądź opiekunów o nową rzecz jednocześnie prosi o pomoc w wyborze. Nie od dzisiaj wiadomo, że zdecydowana większość rodziców chce dla swoich pociech jak najlepiej. Dlatego wszyscy powinni poświęcić trochę czasu na zapoznanie się z branżą zegarmistrzowską, ponieważ może to skutkować zakupem idealnego zegarka dla dziecka co bezpośrednio przełoży się na jego zadowolenie.

Nie każdy producent posiada w swojej ofercie kolekcję dedykowaną najmłodszym. Jednak istnieją przedsiębiorstwa, które traktują dzieci jako bardzo poważną grupę klientów. Rodzic w pierwszej kolejności powinien poświęcić kilka minut na zapoznanie się z firmami oferującymi zegarki dla dzieci. Następnym krokiem jest zapoznanie się z historią tych marek. W branży zegarkowej historia marki jest bardzo ważnym elementem, ponieważ można się z niej dowiedzieć czy dane przedsiębiorstwo w przeszłości odnosiło sukcesy oraz czy cieszy się szacunkiem wśród miłośników zegarków.

Trudno jednoznacznie określić, ile powinien kosztować pierwszy zegarek dla dziecka. W głównej mierze zależy to od statusu finansowego rodziców. Jednak należy pamiętać, aby wybór nie padł na najtańszy czasomierz z bazaru, ponieważ zapewne będzie wykonany z nieatestowanych materiałów co może doprowadzić do wywołania alergii. Rodzice kupujący dziecku zegarek w renomowanym butiku mogą mieć pewność, że materiały, z których został wykonany nie zagrażają skórze dziecka. Dermatolodzy zalecają opiekunom, by skłaniali się ku wyborze zegarka, którego koperta jest mocowana na pasku kauczukowym bądź sylikonowym. To materiały, które nie powodują podrażnień skóry, a ponadto są łatwe w czyszczeniu. Istnieje ryzyko, że czasomierz mocowany na skórzanym pasku może być przyczyną wystąpienia alergii. Natomiast zegarki na bransolecie zazwyczaj są wykonywane ze stali antyalergicznej 316L, ale za to mogą powodować otarcia. Wszyscy powinni o tym pamiętać, że skóra dziecka cechuje się większą delikatnością, przez co jest bardziej podatna na podrażnienia. Ponadto bransoleta jest znacznie cięższa od pasków. Dziecko nosząc taki czasomierz może odczuwać nieprzyjemne uczucie ciążenia przedmiotu na nadgarstku.

Nie zaleca się także kupowania dziecku zegarka z myślą, że będzie go nosiło ponad dekadę. Pociecha pierwszy czasomierz będzie traktowała przede wszystkim jak przedmiot pełniący funkcję edukacyjną. Nauczy się poprawnie odczytywać aktualny czas. Rodzice muszą też wziąć pod uwagę rozmiar zegarka. Tarcza powinna być adekwatnej wielkości do obwodu nadgarstka. Dobre dopasowanie sprawi, że dziecko nie będzie wyglądało komicznie. Kolejnym istotnym aspektem jest funkcjonalność. Rodzice powinni zadbać o to, żeby pierwszy zegarek dla ich dziecka charakteryzował się odpowiednią trwałością. Czasomierz, który zepsuje się po tygodniu może zniechęcić dziecko do noszenia kolejnych. Maluchy odkrywając świat mają tendencję do testowania wszystkiego czasem w ekstremalnych warunkach. Zatem zegarek oprócz przyzwoitej trwałości powinien także cechować się pewną funkcjonalnością.

Pierwszy zegarek dla dziecka musi posiadać klasę wodoszczelności wynoszącą minimum 5 ATM, która chroni mechanizm do 50 metrów. W rzeczywistości dziecko będzie mogło brać kąpiel nie ściągając czasomierza z ręki. Ważnym elementem jest także szkło chroniące tarczę. Pociecha nosząc zegarek prawdopodobnie będzie o nim pamiętać tylko podczas sprawdzania aktualnego czasu. Zatem przez większość czasu nie będzie na niego uważała co może szybko doprowadzić do uszkodzeń. Zaleca się, by pierwszy zegarek dziecka posiadał szkło mineralne charakteryzujące się zwiększoną odpornością na rozbicia i zarysowania. Ewentualnie, szafirowe, które jest stosowane w droższych modelach, ale w testach otrzymało 9/10 punktów w skali twardości Mohsa, czyli można je zarysować tylko diamentowym wiertłem. Ponadto zegarek może posiadać inne ciekawe funkcje takie jak datownik, czy chronograf.

Dla dziecka bardzo ważnym elementem jest wygląd zegarka. Obecnie designerzy wzbijają się na wyżyny kreatywności, aby dziecko zwróciło uwagę na ich produkt. Czasomierze występują w przeróżnych kształtach i kolorystyce. Niezwykle często są na nich namalowane różnego rodzaju wzorki. Istotnym jest także to, w jaki sposób zegarek będzie wskazywał czas. Większość specjalistów zaleca, aby były to zegarki charakteryzujące się tradycyjnym cyferblatem. Jednak zegarek elektroniczny będzie równie dobrze spełniał swoją rolę. Dlatego w tym przypadku wybór należy pozostawić dziecku.

Najpopularniejszy zegarek dziecięcy został skonstruowany w latach siedemdziesiątych. Na tarczy widniały postaci z filmów Walta Disneya. Dla dziewczynek przeznaczony był model, na tarczy którego widniała Myszka Miki. Chłopcy nosili zegarek z Kaczorem Donaldem. Bajkowi bohaterowie jedną ręką wskazywali godziny a drugą minuty. Obecnie to czasomierz kolekcjonerski. Jednak wiele firm oferuje inne warte uwagi modele.