Zegarki w stylu retro

Nim jednak powiemy o tym, jak wyglądają współczesne zegarki w stylu retro, jak zostały skonstruowane i gdzie można je kupić, zastanowimy się nad tym, czy retro znaczy to samo co vintage

Zegarki w stylu retro czy vintage?

Te dwa pojęcia często używane są wymiennie albo mylone ze sobą. Nie znaczą jednak tego samego. Najprostsze rozróżnienie pojęć retro i vintage jest następujące: retro jest imitacją, świadomym wzorowaniem się na trendach, i tak naprawdę nie tylko w modzie, które były popularne całkiem niedawno, w nieodległej przeszłości, i również niedawno były uznawane za niemodne. To celowe wprowadzanie do dnia codziennego współczesnego.Vintage to natomiast styl zarówno w sztuce, jak i w kulturze. I możemy być zaskoczeni, bo powstał już w dziewiętnastym wieku. Polegał wtedy na noszeniu rzeczy z poprzedniej epoki. Różnica leży w tym, że retro to imitowanie, a vintage to odgrzebywanie na strychu tego, co było noszone bardzo dawno i zakładanie tego dziś.

Współczesne zegarki w stylu retro – cechy

Gdybyśmy chcieli wymienić podstawowe znaki rozpoznawcze zegarku w stylu retro, powiedzielibyśmy przede wszystkim o skórzanym pasku, gładkim lub z wyczuwalna fakturą, najczęściej ciemnym, w naturalnym kolorze: czarnym, brązowym ewentualnie wpadający w bordo. Zegarek ten byłby zapinany tradycyjnie na sprzączkę, a na pasku mieściłoby się okrągła koperta z białą, jasnozłotą lub jasnobeżową tarczą.

Tym, co ostatecznie przesadza o tym, czy zegarek jest w stylu retro czy nie, jest krój pisma, który został wykorzystany do oznaczenia cyfr. Będą one albo kursywne, albo złożone antykwą romantyczną, czyli cyframi w jednych miejscach cienkimi, w innych bardzo grubymi, albo bezszeryfowymi i jednoelementowymi, czyli o tej samej grubości kreski, popularnymi pod koniec XIX i na początku XX wieku. I tyle, nic więcej, bo właśnie w tym tkwi istota zegarków w stylu retro: są proste klasyczne i niczym się nie wyróżniają, dzięki czemu tak jak czasomierze naszych babć mogą odmierzać czas przez lata bez obawy, że będą niemodne.

Zegarki w stylu retro – współczesne przykłady

Ostatnią marką, o której moglibyśmy spodziewać się, że produkuje zegarki w stylu retro, jest japońska firma Casio. Słynie przecież z futurystycznych, niemalże idealnie nadających się do filmów o Godzilli, zegarków nasyconych dodatkowymi funkcjami. Tymczasem Casio wypuściło linia zegarków Classic. I to właśnie w niej znajdziemy czasomierze najbardziej przypominające te z kasetki babci. Zobaczmy, jak wyglądają.

Zegarek Casio LTP-1154Q-7B2 to jasnozłota koperta ze stali szlachetnej, wyposażona w podstawowe wskazówki i zaznaczenie wszystkich cyfr. Osadzono ją na czarnym skórzanym pasku z widoczną fakturą skóry krokodyla. Mechanizm jest kwarcowy.

CASIO LTP-1154Q-7B2

Zegarek Casio MTP-1154Q-7B – wspomnieliśmy o tym, że na części zegarków retro pojawiają się proste, bezszeryfowe cyfry. Nie inaczej jest w przypadku tego zegarka, którego biała tarcza kontrastuje z oznaczeniami godzin. Koperta zegarka została wykonana ze stali szlachetnej w kolorze złota. Pasek jest identyczny jak w omawianym wyżej zegarku.

CASIO MTP-1154Q-7B

Zegarek Classic LTP-1236GL-7BEF – bardziej klasycznego zegarka już nie znajdziemy. Na białej tarczy umieszczono kursywne cyfry i cieniutkie kreseczki oznaczające godzinę. Nie zaskoczymy nikogo, jeśli powiemy, że koperta jest złota a pasek czarny i o fakturze skóry krokodyla.

CASIO CLASSIC LTP-1236GL-7BEF

Podsumowanie

Cieszymy się, mogąc oferować w naszym współczesnym klientom zegarki w stylu retro. Dzięki temu wprowadzamy jakość minionych dni do ich teraźniejszości. Życzymy państwu, by retro czasomierze odliczały czas długo, a w najpiękniejszych momentach go zatrzymywały.