Zegarki dla niewidomych

Producenci zegarków są świadomi, że ich produkty to przedmioty codziennego użytku, z których korzysta wielu ludzi. Niektórzy z nich są niewidomi bądź każdego dnia zmagają się z poważną wadą wzroku. Problemy te sprawiają, że posiadanie przez nich zegarka wydaje się bezzasadne. Jednak niektóre przedsiębiorstwa pamiętają o osobach niewidomych i niedowidzących. Z myślą o nich wytwarzają zegarki, które są wyposażone w funkcje umożliwiające osobom zmagającym się ze swoimi problemami zdrowotnymi nosić je nie tylko jako ozdobę, ale jako przedmiot pozwalający im w każdej chwili dowiedzieć się, która jest godzina.

Przez lata manufaktury z całego świata starały się skonstruować zegarek, z którego mogłyby korzystać osoby niewidome. Kilka propozycji wydaje się bardzo przemyślanych, ponieważ zdaniem wielu osób dotkniętych chorobą w pewnym stopniu zrewolucjonizowały one sztukę zegarmistrzostwa. Przyglądając się czasomierzom można zauważyć, że manufaktury, które odpowiadają za ich opracowanie, w dużej mierze bazowały na postępie technologicznym. Konstrukcje czasomierzy dedykowanych osobom zmagającym się z wadą wzroku zmieniają się praktycznie każdej dekady. Odstępują od tradycyjnego zegarmistrzostwa na rzecz zapewnienia użytkownikom komfortu.

W całej historii zegarmistrzostwa jedne z najbardziej rozsławionych zegarków dedykowane niewidomym produkowały szwajcarskie i rosyjskie manufaktury. Czasomierze swoim wyglądem i rozmiarem nie odbiegały od tradycyjnych. Jednak szkło, które zabezpiecza tarczę przed uszkodzeniami, z jednej strony było zapinane na zatrzask. Zatem użytkownik mógł je otworzyć. Na tarczy obok indeksów godzinowych znajdowały się wypukłe kropki. Niewidoma osoba po otwarciu szkła mogła palcem odnaleźć krótką wskazówkę godzinową i przesunąć po niej na kropkę. Takim sposobem ustalała, która jest godzina. Następnie powtarzała czynność na dłuższej wskazówce minutowej. Zegarki były pozbawione sekundnika, ponieważ jego szybki ruch po tarczy przeszkadzał użytkownikowi, w czasie gdy ten dokonywał procesu odczytu aktualnego czasu. Zegarki cieszyły się dużą popularnością przez kilka dziesięcioleci.

Wraz z rozwojem technologicznym powstały zegarki kwarcowe i elektroniczne. Konstruktorzy tych zegarków nie zapomnieli o osobach dotkniętych dysfunkcją wzroku. Czasomierze są wyposażone w specjalny moduł. Użytkownik po wciśnięciu przycisku uruchamia funkcję, która natychmiast informuje go powiadomieniem głosowym o aktualnym czasie. Wiele takich czasomierzy ma wgranych kilka języków a w tym polski. Zatem nieznajomość języków obcych nie stanowi żadnego ograniczenia. Oprócz tej funkcji czasomierze są wyposażone w wiele innych takich jak: stoper, alarm czy datownik. Z tego powodu zegarki często goszczą na nadgarstkach ludzi charakteryzujących się dobrym wzrokiem. Na forach internetowych znajduje się wiele dyskusji, z których wynika, że „mówiący zegarek” jest dobrym wyborem zarówno dla osoby niewidomej, jak i zdrowej. Urządzenie zazwyczaj jest wykonane z trwałego tworzywa sztucznego. Napędza je mechanizm zasilany baterią. Zastosowanie takich rozwiązań konstrukcyjnych przekłada się na niską cenę czasomierza. Zatem teoretycznie każdy może sobie na niego pozwolić.

Prawdziwy przełom wśród czasomierzy przeznaczonych dla osób niewidomych i niedowidzących miał miejsce po roku 2010, kiedy grupa ludzi postanowiła skonstruować dla nich profesjonalny czasomierz. Inspiracją dla opracowania zegarka okazał się żołnierz Bradley Snyder, który podczas misji w Afganistanie stracił wzrok w wyniku wybuchu bomby. Żołnierz postanowił nie poddawać się po utracie wzroku i poświęcił się pływaniu. Jego determinacja była tak duża, że kilka lat później zdobył dwa złote medale i jeden srebrny w pływaniu na paraolimpiadzie w Londynie w 2012 roku. Czasomierz powstał na część żołnierza. Projekt nazwano jego nazwiskiem. Konstruktorzy początkowo nie mieli pieniędzy na stworzenie zegarka. Zatem postanowili poprosić o pomoc internautów. Wynalazcy apelowali o 40 tysięcy dolarów. Jednak hojność internautów była nieoceniona, ponieważ na realizację zgromadzili aż 550 tysięcy dolarów. Zegarek ujrzał światło dzienne i spełnia oczekiwania niemal wszystkich posiadaczy. Cena czasomierza wynosi około 1500 złotych.

Zegarek charakteryzuje się okrągłą tarczą. Wskazówki godzinową i minutową zastąpiły dwie kulki łożyskowe. Odpowiadająca za wskazania godzin porusza się po obręczy tarczy. Natomiast kulka wskazująca minuty została zamieszczona w wewnętrznej części tarczy. Użytkownik może odczytać czas za pomocą dotyku kulek. Ponadto nie musi się obawiać, że którąś przesunie. Jeśli tak się stanie to kula samoczynnie powróci na swoje miejsce, aby dalej wskazywać aktualny czas. Takie rozwiązanie stało się możliwe dzięki zamontowanym w kopercie magnesom. Koperta zegarka została wykonana z tytanu i zamocowana na materiałowym pasku. Na specjalne życzenie można go zakupić na meshowej bransolecie.

Obecnie czasomierz jest najlepszym rozwiązaniem dla osób niewidomych i niedowidzących. Jednak istnieje duże prawdopodobieństwo, że wraz z rozwojem technologicznym pojawią się jego ulepszone wersje. Ponadto wiele manufaktur słynących z produkcji zegarków może w każdej chwili podjąć pracę nad zegarkiem dla osób z dysfunkcją wzroku. Zatem może zaistnieć sytuacja, że któraś z nich zaproponuje jeszcze bardziej funkcjonalne urządzenie od Bradleya.